Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Навчальне питання №2. Визначення основних понять та категорій мобілізації.

 

Загрозливий період - відрізок часу, який характеризується найвищою напругою воєнно-політичної обстановки та надзвичайним загостренням протиріч між ворогуючими сторонами. Може бути різної тривалості. У цей час Збройні Сили приводяться у готовність до виконання покладених бойових завдань, здійснюється їх стратегічне розгортання,економіка держави переводиться на воєнний стан. Безпосередньо передує розв’язуванню війни. Тривалість періоду є одним з найважливіших чинників, від якого залежить безпосередня підготовка країни до війни.

Особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і, частково, відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період настає з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

Виконавчий період - час з моменту надходження команди(сигналу) на відмобілізування до доповіді командира про готовність частини виконати бойове завдання в організації та штатах воєнного часу.

Воєнний час - період ведення бойових дій та реалізації відповідних мобілізаційних заходів для цього часу.

Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, замовлене загрозою обмеження конструкційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відбудовний період - період, який починається після закінчення бойових дій і спрямований на відбудову економіки держави, проведення демобілізації Збройних Сил та інших формувань.

Мобілізаційні ресурси - військовозабов’язані (особовий склад запасу), та техніки, яка приписана з національної економіки, що поставляються комплектуючими військовими комісаріатами до відповідних військових частин у виконавчій період.

Запас Збройних Сил (військовозабов’язані) - особи, що перебувають на військовому обліку, пройшли дійсну військову службу або звільнені від неї з різних причин, але придатні до служби на воєнний час.

Кадровий склад (кадр, військовослужбовці ) - весь особовий склад Збройних Сил, що перебуває на дійсній військовій службі (в кадрах) на відміну від військовозобов’язаних, які знаходяться у запасі.

Частина-формувач - частина, на яку покладено завдання зформувати нову частину у виконавчій період.

Частина, що формується заново, комплектується особовим складом, озброєнням та витратними засобами за рахунок частини-формувача, інших частин, матеріальних засобів, призначених для неї, які зберігаються на відповідних базах, поставок особового складу запасу та техніки, яка приписана з національної економіки, через комплектуючі військові комісаріати.

Район комплектування - район, з якого здійснюється призов військовозобов’язаних та поставка техніки, яка приписана з національної економіки,для даної частини.

Район відмобілізування - район до якого надходять мобілізаційні ресурси для формування частин, підрозділів та проводиться бойове злагодження. Основний район відмобілізування вибирається на безпечній відстані від категорованих об’єктів, по яких може бути нанесений удар противником. Координати району утримуються в таємниці. За мирного часу район не обладнується і не займається військами під час тренувань та навчань. Для обладнання його у виконавчій період за мирного часу повинно бути заготовлено обладнання пунктів прийому особового складу та техніки, польові кухні, рухомі медичні пункти та інше. Запасний район відмобілізування вибирається на території частини, інших об’єктів, що належать Міністерству оборони. В них за мирного часу проводяться тренування, навчання з мобілізаційних питань.

Район призначення - район, куди вибуває частина для виконання бойового завдання після проведення бойового злагодження в районі відмобілізування.

Організаційне ядро - частина особового складу та техніки, приписаних до даної частини і призначених для виконання першочергових заходів при відмобілізуванні(розгортання пунктів прийому особового складу та техніки, робота на них, розконсервація техніки, вивіз та вивід її в район відмобілізування, організація радіаційної та хімічної розвідки, комендантської служби на маршрутах руху, зв’язок з групою контролю за відмобілізуванням та комплектуючими військовими комісаріатами). Перелік частин, Для яких виділяється організаційне ядро, та його кількісний склад визначається штабом оперативних командувань. Якісний склад визначається командиром частини.

Навчальне питання №3. Визначення мобілізації, її основний зміст та класифікація.

 

Мобілізація України- це комплекс заходів, які можуть здійснюватись в державі в мирний час, в загрозливий період і в ході війни зметою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил і інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.

Мобілізація у загальнодержавному масштабі - це заздалегідь спланований і всебічно забезпечений процес планомірного переведення Збройних Сил, Прикордонних військ, Служби безпеки, Міністерств внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій, національної економіки,, громадських та державних організацій та установ з мирного на воєнний стан для вирішення завдань, викликаних потребами війни.

Мобілізація є найважливішим воєнно-політичним актом і згідно з Конституцією України оголошується указом Президента. Призов військовозобов’язаних та поставка техніки, яка приписана з національної економіки, проводиться на підставі наказів Міністра оборони. Головним змістом мобілізації є переведення на воєнний стан Збройних Сил, інших військових формувань, сил цивільного захисту та перебудова національної економіки, органів державної влади інших державних органів, підприємств, установ та організацій, а також адміністративно територіальних одиниць на роботу в умовах особливого періоду. Мобілізація може бути: військова мобілізація або мобілізація економіки.

Військова мобілізація (мобілізація Збройних Сил) полягає у плановому, заздалегідь підготовленому розгортанні військ до організаційно-штатної структури воєнного часу, їх доукомплектуванні в установленні строки особовим складом запасу, дозабезпечені озброєнням, військовою технікою, витратними засобами за рахунок накопичених за мирного часу та тих, що надходять з національної економіки, а також у бойовому злагодженні військ, які розгортаються. Стосовно частин та з'єднань цей процес прийнято називати відмоблізуванням, а для об'єднань та вище - мобілізаційним розгортанням.

Мобілізація економіки (процес переведення її на воєнний стан) полягає у розгортанні воєнного виробництва у збільшених масштабах на оборонних підприємствах, у зміні співвідношення випуску продукції цивільного та воєнного призначення на решті підприємств, перебудові роботи органів зв'язку, транспорту, сільського господарства для потреб воєнного часу; у перерозподілі людських ресурсів між Збройними Силами та національною економікою; у зміні діяльності наукових та дослідницько-конструкторських закладів; у підвищенні централізаії управління економікою.

Мобілізація може проводитися відкритим способомабо прихованим(проводиться під виглядом звичайних заходів бойової та мобілізаційної підготовки військ без доведення до загального відому населення та розголошення дійсних цілей заходів, що проводяться).

Методом проведення мобілізації може бути плановий(полягає у суворому виконанні всіх заходів мобілізаційних планів, у повному обсязі і у визначений термін) та розпорядчий(передбачає зміну строків та об’єму мобілізаційних заходів, кількості сил та засобів, що залучаються при цьому).

Плановий метод дозволяє провести мобілізацію за короткий термін; але при цьому неминуче знижується прихованість мобілізаційних заходів (на відміну від розпорядчого, який дозволяє суттєво приховати факт мобілізації), але при цьому значно збільшується термін виконання заходів.

За масштабами мобілізація може бути загальною або частковою.

Загальна мобілізація охоплює всі види Збройних Сил та національної економіки, проводиться на всій території країни у повному обсязі мобілізаційного плану. Недоліком загальної мобілізації є порушення структурних зв'язків національної економіки і, як наслідок, можливе заподіяння економічної шкоди. Оголошується с початком війни.

Часткова мобілізація полягає у проведенні мобілізаційних заходів на визначеному театрі воєнних дій, торкається лише конкретних видів Збройних Сил, окремих категорій призовного віку, окремих галузей национальної економіки. Проводиться у випадку, коли є можливість вирішити поставлені завдання обмеженим складом Збройних Сил. Економічно більш доцільна для країни порівняно з загальною мобілізацією. Може проводитись також з метою підвищення прихованості підготовки до війни. Оголошується в мирний час або в загрозливий період. Часткова мобілізація може бути цільовою, тобто оголошуватись в мирний час у зв'язку зі стихійним лихом, великими промисловими аваріями, катастрофами.

КЛАСИФІКАЦІЯ МОБІЛІЗАЦІЇ

Переведення військових частин на воєнний стан (відмобілізування) може проводитись за варіантами:

- частина зберігає організацію і найменування мирного часу, але переходить у стан воєнного часу;

- частина змінює свою організацію, розгортається у з'єднання або розділяється на ряд самостійних частин;

- частина формується заново.

У залежності від призначення, покладених бойових завдань та укомплектованості частини Збройних Сил за мирного часу умовно поділяються на частини постійної бойової готовності, постійної готовності, скороченого складу, кадру та частини, що формуються заново.

Військовими частинами постійної бойової готовності вважаються такі, що включені до бойового комплекту військ (сил) і безпосередньо будуть брати участь у веденні (забезпеченні) операцій (бойових дій). Іх штатна чисельність особового складу мирного часу становить не менше 50% від штатної чисельності воєнного часу. При цьому - з них не менше 70% посад, з урахуванням офіцерських, які визначають боєздатність. Забезпеченість основними видами озброєння, військової техніки та витратних засобів становить 100% від штатної потреби воєнного часу.

Військові частини, які мають аналогічні показники, але безпосередньо не будуть брати участі у веденні (забезпеченні) операцій (бойових дій) вважаються військовими частинами постійної готовності.

Військовими частинами скороченого складу вважаються такі, штатна чисельність особового складу мирного часу яких становить менше 50% від штатної чисельності воєнного часу. При цьому - з них не менше 80% посад, з урахуванням офіцерських, які визначають боєздатність. Забезпеченність основними видами озброєння, військової техніки та витратних засобів становить 90% від штатної потреби воєнного часу;

Військовими частинами кадру вважаються такі, штатна чисельність особового складу мирного часу яких складає менше 20% від штатної чисельності воєнного часу. Забезпеченість основними видами озброєння, військової техніки та витратних засобів, які можуть зберігатись на базах, складах, арсеналах, складає не менше 75% від штатних потреб воєнного часу;

Військові частини, що формуються заново за мирного часу особового складу не мають. Забезпеченість основними видами озброєння, військової техніки та витратних засобів, які зберігаються на базах (при частинах - формувачах), становить не менше 75% від штатної потреби воєнного часу.

 


Опорний конспект «Основи мобілізаційної підготовки та мобілізації»

Тема 2: «Організація мобілізаційної підготовки у державі».

 


Читайте також:

  1. I визначення впливу окремих факторів
  2. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  3. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  4. III. Процедура встановлення категорій об’єктам туристичної інфраструктури
  5. IV. Питання самоконтролю.
  6. Ocнoвнi визначення здоров'я
  7. V. Питання для самоконтолю
  8. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  9. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  10. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  11. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  12. Актуальні питання управління земельними ресурсами та їх охорони




Переглядів: 1607

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Навчальне питання №1. Забезпечення воєнної безпеки України в сучасних умовах. | Навчальне питання №1. Законодавча база та керівні документи з питань мобілізації.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.