МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||||||||||||||||||||
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮПлан План 1. Поняття кредитної системи, її роль і місце в сучасному економічному просторі. 2. Основні елементи кредитної системи. Рекомендована література:10, 12, 19, 20, 21, 23, 26, 28, 30, 31, 48, 50. Міні-лексикони: кредитна система, банківська система, емісійні банки, неемісійні банки, пара банківська система, банк, центральний банк, комерційний банк, спеціалізовані кредитно-фінансові інститути
1. ПОНЯТТЯ КРЕДИТНОЇ СИСТЕМИ, ЇЇ РОЛЬ Ї МІСЦЕ В СУЧАСНОМУ ЕКОНОМІЧНОМУ ПРОСТОРІ Необхідною умовою ефективної організації кредитних відносин є функціонування кредитної системи. Кредитна система: - Сукупність кредитних відносин, форм кредиту, методів кредитування і кредитних установ - Сукупність кредитних установ країни Частіше використовується друге визначення, яке є вужчим, але точніше характеризує інституційну форму організації кредитних відносин у суспільстві через кредитні установи, які акумулюють вільні кошти й надають їх у позику. 75.
76. Основна функція кредитної системи –акумуляція грошових коштів на різних рівнях і передача їх у вигляді різних позик державі юридичним та фізичним особам. Кредитна система функціонує через кредитний механізм.
Кредитний механізм: - Система зв’язків, пов’язаних з акумуляцією та мобілізацією грошового капіталу між кредитними інститутами та різними секторами економіки. - Відносини, пов’язані з перерозподілом грошового капіталу безпосередньо між кредитними інститутами в рамках існуючого ринку капіталу. - Відносини між кредитними інститутами та іноземними клієнтами.
77.
Функціонування кредитної системи є необхідною умовою ефективної організації кредиту як форми економічних відносин і невід’ємного елемента процесу розширеного відтворення. Ефективна діяльність кредитної системи в країнах з ринковою економікою залежить від ієрархічної побудови її інститутів на двох рівнях: 1-й рівень -Центральний банк країни 2-й рівень -Комерційні банки і спеціалізовані кредитно-фінансові установи 2. ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ КРЕДИТНОЇ СИСТЕМИ Історичні та соціально-економічні аспекти розвитку кредитних відносин та кредитної системи визначили особливості формування її структури в сучасному вигляді.
Функціональне розмежування різних ланок кредитної системи обумовлене різними методами діяльності на фінансовому ринку. Основною ланкою кредитної системи є банківська система: 1 рівень -Центральний банк . 2 рівень - Система комерційних банків
Центральний банк – банк, що реалізує грошово-кредитну та валютну політику уряду, здійснює емісію, управляє офіційними валютними резервами, є банком держави та всіх інших кредитних інститутів. Комерційні банки – банки, що безпосередньо забезпечують процес кредитно – розрахункового і фінансового обслуговування економіки.
Основні форми об’єднань кредитних систем: 1. Об’єднання комерційного типу: - Банківські картелі(тимчасове об’єднання, цілі якого – створення угод про проведення цінової політики) - Синдикати (тимчасове об’єднання з метою кредитування спільних проектів) - Трести(постійне об’єднання кількох банків, серед яких визначається головний банк, якому делегується частина повноважень банківських учасників, при цьому банки втрачають юридичну та економічну самостійність - Банки у складі різноманітних концернів, конгломератів 2. Об’єднання комерційного типу (головною метою яких є розробка законодавчих та нормативних актів, а також підготовка кадрів: - Ліги - Фонди - Асоціації 79. Кредитна система має власну інфраструктуру, яка створює оптимальні умови для виконання банками і небанківськими кредитно-фінансовими інститутами своїх функцій.
Основною ланкою кредитної системи України є банки, яким належить ключова роль у кредитно-фінансовому обслуговуванні економіки.
80.
Посередництво в кредиті - полягає у перерозподілі банками коштів, що тимчасово вивільняються у процесі кругообороту капіталів підприємств і доходів населення. Посередництво і в платежах полягає в організації банками безготівкових розрахунків між суб'єктами ринку переказуванням коштів з рахунку на рахунок або заліком взаємних вимог. Акумулювання вільних коштів і перетворення їх на капітал визначає роль банків як основних фінансових і інститутів що стимулюють процес нагромадження в господарстві. Використання кредиту забезпечує розвиток виробництва та збільшення споживання, тобто загальний економічний розвиток суспільства. Створення кредитних і засобів обігу полягає в тому, що банки своїми кредитно-розрахунковими операціями забезпечують кількістю платіжних засобів у формі кредитних грошей. Питання для самоконтролю 1. Що таке кредитна система? 2. Які економічні передумови визначають процес формування і розвитку кредитної системи? 3. Назвіть основні етапи розвитку кредитної системи? 4. Які ви можете назвати принципи побудови кредитної системи? 5. Які існують моделі побудови кредитних систем? 6. Охарактеризуйте структуру кредитної системи? 7. Яку роль відіграє кредитна система в організації економічних відносин? 8. Які існують спеціалізовані кредитно фінансові інститути? 9. У чому полягає основне призначення Центрального банку? 10. Назвіть основні функції комерційних банків? 11. Які елементи є складовими частинами інфраструктури кредитної системи? 12. Назвіть основні особливості формування кредитної системи в Україні?
81. ТЕМА 9. ЦЕНТРАЛЬНИЙ БАНК ТА ЙОГО РОЛЬ В ЕКОНОМІЦІ 1. Центральний банк : його місце та роль у процесі державного регулювання економіки. 2. Функції центральних банків. 3. Сутність та основні типи грошово-кредитної політики центрального банку. 4. Методи грошово-кредитної політики центрального банку. 5. Національний банк України та його роль у вітчизняній економіці. Рекомендована література:1, 4, 6, 10, 12, 17, 19, 20, 22, 23, 26, 27, 28, 30, 31, 47, 48. Міні – лексикон:центральний банк, емісія, грошова маса, облікова ставка, політика „дорогих грошей„ , політика „дешевих грошей„ , обов’язкові резерви, кредит рефінансування, редисконтний кредит, ломбардний кредит, валютний контроль, емісійний центр.
1. ЦЕНТРАЛЬНИЙ БАНК: ЙОГО МІСЦЕ ТА РОЛЬ У ПРОЦЕСІ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОНОМІКИ Центральний банк – це орган державного грошово-кредитного регулювання економіки, який наділений монопольним правом емісії банкнот і проведення грошово-кредитної політики.
Незалежно від форми власності в більшості країн Центральні банки є юридично самостійними, тобто не підпорядковані урядовим структурам. Центральний банк: Головний орган уряду з аналізу фінансового стану, вироблення та реалізації грошово-кредитної політики держави. - національний (Україна); - емісійний (Великобританія); - резервний (США). Наприкінці ХІХ та на початку ХХ ст. Центральні банки були створені в переважній більшості країн світу. Отримавши монополію на випуску банкнот, вони поступово почали керувати всіма грошово-кредитними процесами в економіці та реалізувати державну політику в цій сфері, об`єднаючи навколо себе банки й інші інститути кредитної системи. Остаточно утвердився і термін „центральний банк” (хоча в багатьох країнах його називають національним, народним, державним) 82.
2. ФУНКЦІЯ ЦЕНТРАЛЬНИХ БАНКІВ Місце і роль центральних банків у системі суспільного відтворення визначається його функціями.
Виконання цих функцій дає змогу центральному банкові найбільш ефективно організувати діяльність дворівневої кредитної системи для забезпечення потреб суб`єктів ринку в різноманітних кредитно – фінансових послугах. 83. Емісія готівки: - Виготовлення банкнот - Встановлення їх номіналів - Встановлення їх зовнішнього вигляду та ознак платіжності. Сучасні способи емісії: - Кредитування Уряду і комерційних банків під заставу державних цінних паперів і комерційних векселів - Списання коштів із рахунків комерційних банків у центральному банку для підкріплення касових резервів банківських установ.
Центральні банки впливають на економічні процеси в суспільстві через мережу комерційних банків.
84. Центральний банк виконує роль фінансового агента уряду.
У сучасних економічних умовах тенденція посилення державного регулювання економічних вивела на перший план в діяльності Центральних банків функцію реалізації грошово-кредитної політики.
Реалізація грошово-кредитної політики - створення і реалізація механізму грошово-кредитного регулювання макроекономічних процесів, з метою ефективного впливу на господарську активність, темпи економічного зростання, стимулювання інфляції та забезпечення зайнятості робочої сили.
3. СУТНІСТЬ ТА ОСНОВНІ ТИПИ ГРОШОВО-КРЕДИТНОЇ ПОЛІТИКИ ЦЕНТРАЛЬНОГО БАНКУ. Грошово-кредитна політика – комплекс заходів, спрямованих на досягнення цілей монетарної політики, регулювання макроекономічних процесів, які здійснює центральний банк з метою ефективного впливу на господарську активність, темпи економічного зростання, стимулювання інфляції та забезпечення зайнятості робочої сили. Основний об`єкт грошово-кредитного регулювання центрального банку – сукупна грошова маса, від розміру якої залежить динаміка основних показників розвитку економіки. 85.
4. МЕТОДИ ГРОШОВО-КРЕДИТНОЇ ПОЛІТИКИ ЦЕНТРАЛЬНОГО БАНКУ Реалізація грошово-кредитної політики центрального банку передбачає використання різних методів впливу на кредитну діяльність комерційних банків.
86. Політика облікової ставки – регулювання оплати ( процента ) за позики, які центральний банк надає комерційним банкам, що впливає на їхню здатність розширювати кредитні операції.
Цей метод є недостатньо ефективним, так як охоплює лише ті банки, які мають потребу в кредитах Центрального банку. Операції на відкритому ринку – це купівля або продаж Центральним банком цінних паперів з метою впливу на ресурси комерційних банків. Основні види цінних паперів, з якими Центральний банк проводить операції на відкритому ринку: - казначейські векселі; - безпроцентні казначейські зобов’язання; - облігації державних позик уряду і місцевих органів влади; - облігації окремих приватних компаній допущені до біржової торгівлі; - першокласні короткострокові цінні папери.
Ефективність операцій на відкритому ринку обумовлена рівнем економічної зацікавленості комерційних банків у придбанні державних цінних паперів.
87.
Політика обов’язкових резервів - це застосовується з метою забезпечення ліквідності банків та грошово-кредитного регулювання. Призначення політики обов’язкових резервів: 1. Забезпечення постійного рівня ліквідності комерційних банків (зміною розмірів обов’язкових резервів центральний банк може блокувати або змінювати значну частку ліквідних коштів комерційних банків і таким способом впливати на їхню діяльність) 2. Інструмент регулювання грошової маси (збільшення норми обов’язкових резервів зменшує кредитний потенціал банків і масу грошей в обороті; зменшення цієї норми, навпаки, вивільнює додаткові ресурси, сприяє розширенню активних операцій банків і збільшенню маси грошей в обороті) Зміна норм обов’язкових резервів - регулює ресурси комерційних банків, які вони зобов’язані зберігати в центральному банкові. 88. Величина коштів, що зберігаються в Центральному банку, встановлюється в певному співвідношенні до величини депозитів банку.
Ефективність встановлення норм обов’язкового резервування залежить від діапазону охоплення ними різних категорій зобов’язань комерційних банків. Рефінансування – це погашення старої заборгованості шляхом нових запозичень. Центральний банк для впливу на діяльність комерційних банків може використовувати кредити рефінансування. Мета проведення рефінансування: - лібералізація жорсткої політики обов’язкових резервів; - поліпшення поточної ліквідності комерційних банків.
89.
В окремих випадках загальні методи грошово-кредитного регулювання можуть доповнюватися інструментами селективного впливу на діяльність банків.
Селективна грошово-кредитна політика обумовлює можливість швидкого впливу на діяльність комерційних банків, але при цьому характеризується односторонньою спрямованістю (тільки на обмеження ділової активності) та зниженням рівня конкуренції в банківській сфері. Вибір типу грошово-кредитної політики визначається Центральним банком у кожному конкретному випадку, виходячи із стану економічної конюктури і фази економічного циклу.
5. НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ ТА ЙОГО РОЛЬ У ВІТЧИЗНЯНІЙ ЕКОНОМІЦІ У березні 1991 р. на базі Української республіканської контори Держбанку СРСР було створено Національний банк України, який є державним органом, підзвітним Верховній Раді України. Національний банк України є юридичною особою з державною формою власності (статутний фонд НБУ формується за рахунок державних коштів) та перебуває на верхньому щаблі дворівневої банківської системи.
90.
Основні функції Національного банку України: - Емісія грошей та організація їх обігу; - Кредитор останньої надії для комерційних банків; - Організація розрахунків між банками; - Обслуговування державного боргу країни; - Проведення операцій на ринку державних цінних паперів та валютному ринку; - Видача комерційним банкам ліцензій на здійснення банківських операцій та операцій з іноземною валютою; - Контроль за діяльністю комерційних банків. 91.
НБУ регулює грошовий обіг в країні. Йому належить виключне право випуску готівкових грошей в обіг та їх вилучення з обігу, тобто виконання функцій резервної системи.
92. Національний банк України регулює діяльність комерційних банків шляхом встановлення економічних нормативів: - Нормативи капіталу комерційного банку - Нормативи ліквідності - Нормативи ризику - Нормативи валютної позики
НБУ також створює і організовує діяльність Державної скарбниці, забезпечує зберігання резервних фондів грошових знаків, дорогоцінних металів і золотих запасів, представляє інтереси України у відносинах з центральними банками інших країн, у міжнародних банках та інших фінансово-кредитних організаціях, де міжнародне співробітництво передбачає на рівні центральних банків. Основною діяльністю НБУ є створення грошово-кредитних механізмів, спроможних забезпечити стабільність національної грошової одиниці. 93. 1. У чому полягає основне призначення центральних банків? 2. Яка роль центральних банків у процесі державного регулювання економіки? 3. Які функції Центрального банку ви знаєте? 4. У чому полягає суть грошово-кредитної політики? 5. Які вам відомі типи грошово-кредитної політики? 6. Назвіть особливості селективної грошово-кредитної політики? 7. З якими видами цінних паперів проводять операції на відкритому ринку? 8. У чому суть політики обов`язкових резервів? 9. Що собою являють обов`язкові резерви та яке їх призначення? 10. Що таке рефінансування та які його цілі? 11. Назвіть основні методи грошово-кредитної політики? 12. Охарактеризуйте роль та значення НБУ у вітчизняній економіці? 13. Назвіть основні функції НБУ? 14. Опишіть організаційну структуру НБУ? 15. Охарактеризуйте центральний апарат НБУ та його функціональні органи.
ТЕМА №10. КОМЕРЦІЙНІ БАНКИ. Читайте також:
|
||||||||||||||||||||||||||
|