Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Особливості християнського світогляду

Причини походження християнства

Загальна характеристика християнства

ХРИСТИЯНСТВО ЯК СВІТОВА РЕЛІГІЯ

Буддизм в сучасних умовах

Буддизм і зараз займає домінуюче місце в релігійній свідомо­сті населення Далекого Сходу та Південно-Східної Азії. В Японії віруючі буддисти беруть активну участь в політичному житті країни, мають другу за кількістю політичну партію в Японії. Бірма, В’єтнам, Камбоджа, Шрі-Ланка є буддистськими країнами.

Скандально відома секта (злочинна) “Аум Сенріко” на чолі з Акахатою сягає своїми ідейними витоками буддизму.

З кінця минулого століття буддизм почав опосередковано поши­рюватися в Європі та на Американському континенті. Шану буддизму віддали такі філософи як Шопенгауер і Гартман, митці - Л.М. Толстой та сім’я Реріхів; на його основі Елена Блаватська та Софія Безант створили свою Теософію, якою захоплюється зараз нова і молода інтелігенція.

Тібетська медицина - породження буддизму.

Сучасний Крішнаїзм, адепти якого з’явилися і в Україні, Всесвітнє Братство “Атма” (“Біле Братство”), що створено в Києві інженером Ю.А. Кривоноговом ідейно пов’язане з буддизмом.

Не всі названі діячі та організації збагачують нашу, традиційну для нас європейсько-українську культуру. Але їх діяльність свідчить про живучість релігійних принципів буддизму, вони в тій чи іншій мірі сприяють нашому знайомству з мало відомою для нас культурою значної частини людства.

 

В курсі релігієзнавства християнству належить провідне місце не лише за обсягом матеріалу та кількістю відведених для його вивчення годин, а й за значенням. Аджезміст християнської релігії явно присутній в кожній темі релігієзнавства, або ж завжди ма­ється на увазі. Бо коли ми ведемо мову про релігію взагалі та її складові елементи, про соціальні функції релігії, про Бога, то ми завжди маємо на увазі християнську релігію і складові еле­менти християнства, соціальні функції саме християнської релігії, саме християнського Бога. В умовах сучасної України ми краще всього з усіх релігій знаємо християнську релігію, а тому на тлі якраз християнства розглядаємо всі інші релігії та складаємо собі уявлення про релігію взагалі. Приступаючи до вивчення християнства ми повинні перш за все проробити дещо обернену мето­дологічну спробу, а саме - розглянути християнство на тлі всіх інших релігій.

 

 

Як окрема та історично конкретна релігія християнство відрізняється від усіх інших релігій безліччю конкретних ознак. В курсі релігієзнавства варто зупинитися лише на найбільш важливих і кардинальних з цих ознак.

1. За кількістю своїх послідовників християнство - найбільша релігія світу. Її світогляд поділяє понад 1 млрд. віруючих; вона поширює свій вплив майже на 1,5 млрд. населення земної кулі. В ареалах поширення християнства навіть найпереконаніші атеїсти і ті - бажають вони цього, чи ні - відчувають на собі вплив християнства. Вони відпочивають у святковий для християн день - у неділю, на честь воскресіння Христа; за християнським звичаєм хоронять померлих; поділяють значну частину християнських моральних принципів, як-от: моногамію, дещо принизливе ставлення до жінки, 10 заповідей Мойсея тощо. Для порівняння можна сказати про те, що іслам поширює свій вплив приблизно на 600-800 мільйонів наших сучасників, а буддизм та індуїзм на 400-500 мільйонів кожний. Загалом слід відзначити, що кожний четвертий віруючий в сучасному світі - це християнин. Це досить великий показник. За показником впливу на світогляд сучасників християнство, якщо не рахувати марксизму, немає собі рівнозначного суперника. Але показник поширення християнства не слід перебільшувати. Щоб реально оцінили місце християнства серед сучасних релігій світу, належить підкреслити, що з п’яти віруючих четверо знають про християнського Бога Єгову-Саваофа, Ісуса Христа, Євангеліє та апостолів стільки ж, скільки сучасний віруючий християнин знає про Бога Аллаха (Будду, Аматересу, Митру) пророка Магомета (Сідхартху Гаураму, Конфуція, Зороастра), священну книгу Коран (Трипітаку, Веди, Аді-Грантх) та святих дервішей (ламів, брахманів).

2. За рівнем розвитку християнство - перша в історії людства монотеїстична релігія; другими словами - це одна з найбільш розвинених сучасних релігій світу. Після християнства монотеїстичною релігією став іслам (7 століття). До цього слід додати, що формування ісламу як монотеїстичної релігії відбувалося під виключно великим впливом християнства. Під впливом християнства в 11 столітті вперше сформувало свій релігійний монотеїстичний світогляд іудаїзм. Незалежно від християнства в 17 столітті на рівень монотеїзму піднялась релігія сікхизму. Окрім названих чотирьох релігій, всі інші сучасні релігії знаходяться на нижчому рівні розвитку - на стадії політеїзму, а то й стадії первісних форм релігії.

3. За етнічною ознакою християнство є першою в історії людства наднаціональною, світовою, космополітичною релігією. Воно не замикається в рамках тої чи іншої національності. Християнином може бути будь-яка людина, незалежно від її національності. Правда, сучасна світова релігія буддизм виникла
раніше християнства. Але на початкових етапах свого історичного розвитку буддизм був релігією національною - релігією індійського народу. Лише згодом, будучи витісненим за межі Індії, протягом III-VI століть поступово перетворювався в космополітичну релігію. В сучасних умовах існує ще одна космополітична релігія - це іслам.

4. У порівнянні з іншими релігіями християнство має найбільш широкий, удосконалений та аргументований релігійний світогляд. Своїм віруючим християнство дає вичерпні відповіді абсолютно з усіх проблем релігійного світогляду. В християнстві, як і в кожній релігії світу, вироблено всебічне: 1) вчення про Бога; 2) докази його існування; 3) доведено можливість молитовного спілкування віруючих з світом надприродним; 4) існування чудес; 5) потойбічного світу, душі тощо. Протягом останніх півтисячі років всі інші релігії світу запозичують у християнства різного роду аргументації для захисту і пропаганди свого релігійного світогляду. Причина такого стану християнської ідеології полягає в тому, що християнство існувало і розвивалося серед найбільш розвинених народів світу. В цих умовах воно не лише пристосувалося до найбільш передової науки, до найбільш високого соціального розвитку, до найвищого розквіту культури своїх народів. Християнізовані народи протягом останнього тисячоліття в своєму розвитку йшли попереду всіх народів світу. Вони вже пройшли той історичний шлях, який ще мають пройти і зараз проходять інші народи. Разом з своїми народами християнство теж пройшло той шлях, який ще мають долати інші релігії. Саме прикладом свого випереджаючого розвитку християнство справляє вплив на ті релігії, у яких є (або які хочуть мати) своє майбутнє. До цього слід додати, що християнство не лише існувало серед розвинених народів. Воно активно і ефективно для себе використало досягнення культури, науки прогресу своїх народів. Воно пристосувалося до всього цього. Воно поставило собі на службу і культуру, і науку, і прогрес. Протягом двох тисяч років кращі уми людства, генії людства служили християнству, на вівтар християнської віри принесли своє життя, всю свою пристрасть, увесь свій талант. Не рахуючи засновників християнства (Ісуса Христа, апостола Павла, апостола Івана) цій релігії віддали увесь свій талан, всю свою пристрасть такі великі люди як Тертулліан, Августин, Афанасій Великий, Іван Златоуст, Боецій, Фома Аквінський, Григорій Палама, папа Григорій УП Гільдебрант, Блез Паскаль, Мартин Лютер, Томас Мор, Жан Кальвін, Петро Могила, Філарет Дроздов, Макарій Булгаков, папа Іван-Павло II та багато багато інших. Їх зусиллями опрацьована ідеологія християнства, виправдано християнство і доведена його істинність. Воювати з ідеологією християнства - означає воювати з сотнями і тисячами кращих умів людства. А ці уми, слід визнати, трудились не даремно... Справді, християнство має найбільш досконалий, доказовий і аргументований світогляд.

5. Якщо взяти до уваги населення нашої України, то слід сказати, що
християнство - це релігій українського народу, релігія більшості народів України. Протягом останнього тисячоліття християнство формувало духовне життя нашого народу, справило визначальний вплив на його культуру. Без знання християнства нам закривається дорога для пізнання історії нашого ж минулого, закриваються канали засвоєння культурної спадщини свого народу. Адже культурна спадщина нашого народу - це та спадщина, яка проростала на ґрунті християнського світогляду.


Читайте також:

  1. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  2. II. Відкриття і подолання схоластичного світогляду
  3. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  4. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  5. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  6. Агітація за і проти та деякі особливості її техніки.
  7. Аграрне виробництво і його особливості
  8. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  9. АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА ПЕРИФЕРИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ, ЇЇ ВІКОВІ ОСОБЛИВОСТІ
  10. Анатомо-фізіолгічні особливості
  11. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
  12. Анатомо-фізіологічні особливості молодших школярів




Переглядів: 1198

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Культ в буддизмі | Особливості християнського світогляду

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.