1. Середній стаж роботи робітників підприємства становить 9,5років:
2. Показники варіації:
§ розмах варіації
R = χmax - χmin = 22,5 – 2,5 = 20 років
§ середнє лінійне відхилення
§ середній квадрат відхилень (дисперсія)
§ середнє квадратичне відхилення
§ лінійний коефіцієнт варіації
§ квадратичний коефіцієнт варіації
§ коефіцієнт осциляції
Таким чином, середній стаж роботи робітників даного підприємства становить 9,5 років. Стаж роботи окремих робітників відрізняється від середнього показника на 4,36 років за середнім лінійним відхиленням і на 5,39 років за середнім квадратичним відхиленням. Коефіцієнт варіації 56,7% свідчить про значні коливання стажу роботи окремих робітників по відношенню до середнього стажу роботи на підприємстві, а це означає, що сукупність робітників підприємства за стажем роботи Не можна вважати якісно однорідною. Відповідно, обчислений показник середнього стажу роботи не буде типовим для робітників цього підприємства, оскільки індивідуальні значення стажу роботи мають значні коливання і суттєво відрізняються від середнього стажу роботи.
Результати проведених розрахунків показників варіації за наведеними вище прикладами дають підставу зробити наступні висновки:
1. Середня величина (середня арифметична) має важливе пізнавальне значення, однак вона не завжди об'єктивно і не із однаковим ступенем достовірності відображує внутрішній стан статистичної сукупності. При однаковому значенні середньої статистичні сукупності можуть бути досить нерівноцінні за рівнем коливань (варіації).
2. Чим менше відхилення, тим типовіша середня, тим більш однорідна сукупність.
3. Універсальним показником варіації є коефіцієнт варіації, цінність якого полягає в тому, що ним можна користуватись для характеристики і порівняння варіації різних сукупностей і різних явищ.