Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Витрати змінні (див. Змінні витрати).

ГЛОСАРІЙ

до навчальної дисципліни «Управлінський облік»

Автономна система управлінського обліку- варіант орга­нізації обліку, згідно з яким управлінський облік має повністю виділятись із фінансового за допомогою рахунків - екранів (дзер­кальних рахунків) одного і того ж найменування. Для цього створюється спеціальний План рахунків управлінського обліку.

Альтернативні доходи- величина доходу, яку компанія втрачає на користь найбільш прибуткового альтернативного варіанта.

Альтернативні витрати- витрати майбутніх періодів, які виникають внаслідок вибору конкретного варіанта, як наслідок прийнятого рішення.

Безнапівфабрикатний варіант обліку витрат- варіант, який не передбачає відображення в бухгалтерському обліку вартості переданих напівфабрикатів, а лише оперативний облік їх руху.

Валовий прибуток -це величина, яка визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду на суму валових витрат платника податку та суми амортизаційних відрахувань.

Виробнича ставка амортизаціїобчислюється діленням вартості, що амортизується, на загальний обсяг продукції (робіт, послуг), яку підприємство очікує виготовити.

Виробничий метод нарахування амортизації- метод, за яким місячна сума амортизації визначається як добуток фактич­ного місячного обсягу продукції (робіт, послуг) на виробничу ставку амортизації.

Витрати- вартісний вираз використаних у процесі вироб­ництва та реалізації матеріальних, трудових, фінансових й інших видів ресурсів. Використання (витрачання) грошових коштів на придбання різних видів ресурсів (відтік грошових коштів) або збільшення кредиторської заборгованості.

Витрати постійні загальні- витрати номінальної потужності, які зберігаються незалежно від того, що відбувається з тими чи іншими підрозділами підприємства (заробітна плата керівників організації).

Витрати змішані (напівзмінні або напівпостійні)- витрати, величина яких змінюється зі зміною обсягу виробництва, але, на відміну від змінних, не прямо пропорційно. Вони містять як постій­ний, так і змінний компоненти (плата за оренду грузового транспорту, де постійна складова (амортизація) додається до змінного тарифу залежно від пройденої відстані; плата за телефон, що включає фіксовану суму (щомісячну плату) та нарахування за міжміськими тарифами залежно від тривалості розмови та кількості дзвінків).

Витрати на продукт- включають виробничі витрати, які безпосередньо пов'язані з виробництвом конкретної продукції.

Витрати накладні- витрати, пов'язані з організацією, управ­лінням та обслуговуванням виробництва, наприклад, адмініс­тративні витрати, витрати на збут та інші витрати, не пов'язані безпосередньо з процесом виробництва.

Витрати непрямі- витрати, які не можуть бути віднесені безпосередньо на конкретний вид продукції економічно можливим шляхом, оскільки вони пов'язані з виготовленням кількох видів продукції або з різноманітними стадіями їх обробки. Такі витрати включають до собівартості конкретної продукції пропорційно до бази розподілу.

Витрати номінальної потужності- заплановані накладні витрати, які могли б існувати при нульовому обсязі ділових операцій (заробітна плата керівного ядра та технічного й обслу­говуючого персоналу, яке було збережено у подібній ситуації «готовності до роботи», податки, амортизаційні відрахування та інші постійні витрати).

Витрати нормальної потужності- витрати при очікуваному середньому обсязі діяльності, який може бути досягнутий за умови звичайної діяльності підприємства протягом кількох років або операційних циклів з урахуванням запланованого обслуговування виробництва.

Витрати основні- витрати, безпосередньо пов'язані з технологічним процесом виготовлення продукції. їх не можна уникнути за будь - яких умов і характеру виробництва, вони не залежать від рівня й форм організації управління (вартість сировини, матеріалів, напівфабрикатів та комплектуючих виробів, вартість робіт і послуг виробничого характеру сторонніх підприємств і організацій).

Витрати періоду- витрати, що не включаються до виробничої собівартості й розглядаються як витрати того періоду, в якому вони були здійснені (адміністративні витрати, витрати на збут продукції, інші операційні витрати).

Витрати постійні (специфічні)- витрати, які пов'язані з вироб­ництвом і реалізацією конкретного виду продукції (спеціальний інструмент, витрати на реалізацію конкретної продукції);

Витрати прямі- витрати, що можуть бути віднесені безпо­середньо на собівартість конкретного виду продукції на основі економічно обґрунтованих норм та нормативів (вартість сировини та матеріалів, що становлять основу продукції, придбаних напів­фабрикатів та комплектуючих виробів, заробітна плата основних виробничих робітників, відрахування на соціальне страхування).

Вичерпані витрати- зменшення активів (відтік грошових коштів) або збільшення зобов'язань для отримання доходу в звітному періоді.

Відхилення внаслідок (не)ефективного використання матеріалів- сума відхилень різних видів матеріалів внаслідок зміни комбінації та (не)ефективного перетворення їх у кінцевий продукт.

Відхилення внаслідок (не)ефективного маркетингу -добуток різниці між фактичною ціною реалізації та ціною, встанов­леною відповідно до попиту на фактичний обсяг реалізації.

Відхилення внаслідок (не)ефективності перетворення матеріалів у кінцевий продукт- добуток різниці між плановим набором матеріалів при фактичному обсязі використання та плановим використанням матеріалів, перерахованим на фактичний обсяг і планову ціну.

Відхилення внаслідок підвищення активності використання матеріалів- добуток різниці між скоригованим (гнучким) і плановим обсягом використання на планову ціну.

Відхилення внаслідок зміни комбінації матеріалів - добуток різниці між фактичним використанням матеріалів і плановою комбінацією, перерахованою на фактичний обсяг використання матеріалів і планову ціну.

Відхилення доходу внаслідок зміни попиту на продук­цію- добуток різниці між ціною, встановленою на основі попиту, та плановою ціною на фактичний обсяг реалізації продукції.

Відхилення за ефективністю використання праці- різниця між фактичною кількістю відпрацьованих годин і плановою кількістю, перерахованою на фактичний обсяг виробництва.

Відхилення за кількістю (обсягом) використаних мате­ріалів- добуток різниці між нормативною і фактично використаною кількістю матеріалів на нормативну ціну матеріалів.

Відхилення за обсягом реалізації (у системі повних витрат)- добуток різниці між фактичним і плановим обсягом реалізації продукції на планову ціну реалізації.

Відхилення маржинального доходу за обсягом реалізації продукції- добуток різниці між фактичним та плановим обсягом реалізації продукції на нормативну суму покриття одиниці продукції.

Відхилення за продуктивністю праці (кількістю відпра­цьованих годин)- добуток різниці між нормативною, перера­хованою на фактичний обсяг продукції, і фактичною кількістю відпрацьованих годин на нормативну ставку заробітної плати.

Відхилення за ставкою заробітної плати- добуток різниці між нормативною та фактичною ставкою заробітної плати на фактичну кількість відпрацьованих годин.

Відхилення за трудовою активністю- різниця між плановою кількістю відпрацьованих годин, перерахованою на фактичний обсяг виробництва, та плановою кількістю відпрацьованих годин.

Відхилення за ціною матеріалів- добуток різниці між нормативною та фактичною ціною за одиницю матеріалів на фактичну кількість матеріалів.

Відхилення за ціною реалізації (у системі повних витрат)- добуток різниці між фактичною та плановою ціною на обсяг фактично реалізованої продукції.

Відхилення за ціною реалізації продукції (у системі змін­них витрат)- добуток різниці між фактичною та нормативною сумою покриття на фактичний обсяг реалізованої продукції.

Відхилення змінних накладних витрат за ефективністю - добуток різниці між нормативною та фактичною кількістю відпра­цьованих годин за період на ставку нормативних змінних накладних витрат.

Відхилення змінних накладних витрат за ставкою- добуток різниці між нормативною та фактичною ставкою накладних витрат на кількість фактично відпрацьованих годин.

Відхилення маржинального прибутку за змінними витратами- добуток різниці міжзмінними фактичними та нормативними витратами на фактичний обсяг реалізації.

Відхилення маржинального прибутку за обсягом реалізації- добуток різниці між фактичним і плановим обсягом реалізації на нормативний маржинальний дохід одиниці продукції.

Відхилення маржинального доходу за ціною реалізації - добуток різниці між фактичною та нормативною ціною на фак­тичний обсяг реалізації.

Відхилення постійних накладних витрат- різниця між кошторисними накладними витратами, перерахованими на фак­тичний обсяг продукції, та фактичними накладними витратами.

Відхилення сумарного доходу (у системі повних витрат)- різниця між фактичним та кошторисним доходом.


Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Автоматичне регулювання витрати помпових станцій
  3. Альтернативна вартість і незворотні витрати
  4. Аналіз комплексних статей витрат: витрат на утримання та експлуатацію устаткуван­ня, цехові, загальногосподарські, поза виробничі витрати.
  5. Арбітражний збір та витрати сторін у Морській арбітражній комісії при ТПП України
  6. Види втрат у підприємницькій діяльності.Безпосередньо з категорією ризику пов’язані такі поняття як витрати, втрати й збитки.
  7. Вимірювання витрати за перепадом тиску
  8. Вимірювання витрати за рівнем
  9. Виробництво і витрати підприємства
  10. Виробничі фонди підприємства і витрати виробництва.
  11. Витрати
  12. Витрати бюджетів усіх рівнів розділяються на витрати, що включаються в бюджет поточних витрат, і витрати, що включаються в бюджет розвитку.




Переглядів: 1159

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЛЕКЦІЯ 12 | Додаткові (див. Прирістні витрати) витрати.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.