Різні концепції походження української мови. Мова і державність
Українська мова – національна мова українського народу.
Поняття „національна мова” розуміємо так: мова – ознака нації. Українська мова виконує об’єднувальну функцію для українців незалежно від місця їхнього проживання (крім України, в Молдові, Казахстані, Киргизстані, Росії, Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині, Румунії, Сербії, Хорватії, Канаді, США, Бразилії, Австралії).
Традиційна концепція походження української мови (О.О.Шахматов):
Слов’янські мови походять з праслов’янської (спільнослов’янської) мови (прамови). З 7 ст. розпадається праслов’янська мовна спільність і починає формуватися давньосхіднослов’янська (прадавньоруська) мова східних слов’ян. У 9-10 ст. утворюється держава Київська Русь, утворюються давньоруська (мова держави Київська Русь)і старослов’янська (церковна книжна) мова. Друга половина 13 ст. – монголо-татарська навала, розпад Київської Русі, поділ східних слов’ян на 3 народності (російська, українська, білоруська.), формування мов цих народностей. На основі південнодавньоруського територіального діалекту формується українська мова:
Праслов’янська прадавньоруська старослов’янська давньоруська українська
Відмінні підходи до концепції походження української мови пропонували такі вчені, як О.Ю.Карпенко, І.Огієнко, О.Потебня, Г.Півторак, Ю.Шевельов.
Концепція Ю.Шевельова:
протоукраїнська мова (7-11 ст.);
староукраїнська мова (11-14 ст.);
середньоукраїнська мова (14 – поч. 18 ст.);
нова українська мова (поч. 18 ст. – до нашого часу).
Мова і державність. У жовтні 1989 р. Верховна Рада України прийняла Закон України „Про мови в Україні Української РСР” – за українською мовою визнають статус державної. Це значить, що „українська мова є основним засобом спілкування в усіх сферах життя та на всій території України”. Закон став діяти з 1 січня 1990 року. Державна мова – мова державних установ, громадських організацій, освіти та виховання. На її основі розвивається національна література та культура. Конституція України 1996 року юридично закріпила статус української мови як державної. Природне явище в Укр. – двомовність, найчастіше „білінгви” говорять змішаною мовою (суржиком). (Самостійно: написання міні-твору на проблемну тему: чи можна вважати українську мову на даному етапі справді державною, чи виконується в реальному житті Закон "Про мову"?)