Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Вторинні значення форм часу

У вживанні дієслівних форм часу широко представлене явище функціональної транспозиції. Воно полягає в тому, що у відповідних контекстах часові форми втрачають свої первинні категоріальні функції і вживаються у вторинних значеннях. Таке переосмислення форм, першоджерелом якого виступає насамперед багате на експресивні засоби і модальні характеристики усне мовлення, продуктивно використовується як стилістично-зображаль­ний прийом у художніх і публіцистичних текстах.

1. Форми теперішнього часу (так званий теперішній історичний час) можуть позначати минулі дії і стани, що відбувалися (реалізувалися) до моменту мовлення, тобто вживатися на позначення минулого часу, наприклад: Так, вона [Леся Українка] не хотіла бути пророкинею, але й не могла нею не бути - це, здається, її невідворотний фатум... Вона й Київ покидає через те. Нервове, хитке, непевне життя почало вдаряти на неї й товаришів, а дні сповнилися такого накипу, якого їй уже й не витримати (В. Шевчук); Машини мчали з гір. Стояло сухе осіннє надвечір'я... Шура Ясногорська стоїть у кузові, тримаючись руками за кабіну, і сміється пробігаючим золотим лісам, сміється дорозі, що шумить їй назустріч (О. Гончар). Частки було, бувало, поєднуючись із формами теперішнього часу, створюють модальний план розповіді-спогаду про звичні повторювані процеси, події, наприклад: Як була я малою, то мені було не раз сниться, що моя мати чеше мені коси, вплітає червоні кісники, вбирає мене в квітки та стрічки, голубить та жалує мене (І.Нечуй-Левицький). Як муха в окропі бувало вертишся цілий день (П. Мирний). Теперішній історичний час створює так званий ефект присутності, актуалізуючи й унаочнюючи події минулого,пожвавлюючи розповідь ро події минулого.

2. Форми теперішнього часу вживаються для позначення майбутнього часу, наприклад: Зрозумійте - днями виступаємо на велику справу (О. Довженко). Названі дії видаються обов’язково здійсненними.

3. Вживання дієслівних форм минулого часу доконаного виду у функції майбутнього часу пов'язане з вираженням супровідного модального значення - упевненості, переконання в неминучості позначуваного ними процесу, у тому, що дія обов’язково відбудеться, наприклад: - Я пішов, - раптом втрутився Галат, устаючи з місця, - сьогоднішній день переламав усе моє життя (Ю. Яновський).

4. Вторинні значення властиві формам майбутнього часу, утворюваним від дієслів доконаного виду, їх використовують для позначення регулярно повторюваних, типових, тобто позачасових, процесів, тобто теперішнього часу, наприклад: Буває, мій товариш відвідає мене і розповість багато цікавого про свої археологічні експедиції, а я потім знайомлю з цими розповідями своїх учнів. Конкретно-ситуативне значення теперішнього часу відповідні форми мають у повідомленнях про неможливість здійснення процесу в момент мовлення: Вибачте, будь ласка, але я ніяк не згадаю вашого імені.

5. Особливо виразними є форми майбутнього часу, вживані на позначення минулого часу, повідомлення про які супроводжується експресивно-емоційними оцінками, наголошенням на раптовості, інтенсивності або повторюваності тих чи тих процесів, наприклад: До чого ж гарно й весело було в нашому городі! Ото як вийти з сіней та подивитись навколо - геть-чисто все зелене та буйне. А сад було як зацвіте весною. А що робилось на початку літа - огірки цвітуть, гарбузи цвітуть, картопля цвіте. Цвіте малина, смородина, тютюн, квасоля. А соняшника, а маку, буряків, лободи, укропу, моркви! Чого тільки не насадить наша невгамовна мати (О. Довженко); Пан налигача в руці тримає. Коли це я-а-як смиконе! ...Водимо ми, значить, та й водимо! А воно як мотоне, як мотоне, а тоді й попустить (Остап Вишня).

6. У прислів'ях і приказках форми майбутнього часу мають позачасове значення, наприклад: Люди зведуть і розведуть; Людина народиться і вже доля у неї росте; Не поможуть і чари, як хто кому не до пари.


Читайте також:

 1. DIMCLRE (РЗМЦВЛ) - колір виносних ліній (номер кольору). Може приймати значенняBYBLOCK (ПОБЛОКУ) і BYLAYER (ПОСЛОЮ).
 2. I визначення впливу окремих факторів
 3. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
 4. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
 5. Iсторичне значення революції.
 6. Ne і ne – поточне значення потужності і частоти обертання колінчастого вала.
 7. Ocнoвнi визначення здоров'я
 8. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
 9. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
 10. Автоматизація процесу призначення IP-адрес
 11. Алгебраїчний спосіб визначення точки беззбитковості
 12. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Категорія часу дієслів. Вторинні значення форм часу | Категорія особи, числа і роду

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.