Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



У погодинному розмірі: з 1 січня - 5,66 гривні, з 1 квітня - 5,77 гривні, з 1 жовтня - 5,92 гривні, з 1 грудня - 6,04 гривні.

Другий правовий метод — договірне регулювання оплати праці. Воно здійснюється на основі системи угод — генеральної, галузевої чи регіональної, а також виробничої (колективного договору).

Оплата праці за сумісництвом здійснюється за фактично виконану роботу. Умови роботи в цьому разі визначає Кабінет Міністрів України. Особливості оплати праці за трудовим контрактом визначаються за угодою сторін на підставі: а) чинного законодавства; б) колективного договору; в) виконання умов контракту.

2. У контексті економічно-правових і організаційних заходів окреме місце посідають форми та системи виплати заробітної плати. У ст. 23 Закону України "Про оплату праці" визначено три форми виплати заробітної плати. За першою формою заробітна плата виплачується працівникам у грошових знаках, що мають законний обіг на території України. Другою формою є можливість її виплати банківськими чеками. Третя форма, як виняток, припускає можливість виплати заробітної плати натурою, але вона має реалізуватися через колективні договори й лише частково, а не в повному розмірі.

Системи оплати праці поділяються на види залежно від того, що береться за основу виміру пращ. Так, якщо оплата пращ нараховується за встановлений відпрацьований час, то це погодинна система оплати праці. Нарахування ж заробітної плати, за кількість виробленої продукції належної якості називають відрядною системою заробітної плати. Обидві системи мають певні різновиди. Наприклад, відрядна система поділяється на пряму відрядну, відрядно-прогресивну, відрядно-преміальну та акордну. Погодинна система оплати праці поділяється на погодинну, поденну і помісячну.

Об'єднувальною, невід'ємною .основою обох зазначених систем є тарифна система як сукупність чотирьох взаємозумовлених елементів: а) тарифної сітки; б) тарифної ставки; в) схеми посадових окладів; г) тарифно-кваліфікаційних характеристик. Основна мета .тарифної системи — розподіляти роботи залежно від . їх складності, значення та кваліфікації працівників, що сприяє об'єктивнішому регулюванню особливостей заробітної плати.

Різноманітність трудового процесу визначається як чіткими закономірностями, так і винятками з них. Тому тарифні ставки й оклади розраховані на нормальні умови та режим праці. Оплата ж праці в разі відхилення від нормальних умов праці має відповідні особливості. До таких відхилень належать: 1) виконання робіт різної кваліфікації (ст. 104 КЗпП України); 2) суміщення професій (посад) (ст. 105 КЗпП України); 3) робота в надурочний час (ст. 106 КЗпП України); 4) робота у святкові та неробочі дні (ст. 107 КЗпП України); 5) робота в нічний час (ст. 108 КЗпП України); 6) виготовлення бракованої продукції (ст. 112 КЗпП України); 7) невиконання норм виробітку (ст. 111 КЗпП України); 8) робота у вихідний день (ст. 72 КЗпП України); 9) оплата часу простою, а також під час освоєння нового виробництва (продукції) (ст.113 КЗпП України) та в інших, передбачених законодавством випадках (наприклад, три категорії тарифних ставок залежно від умов праці – нормальні тарифні ставки, тарифні ставки на важких та шкідливих роботах, тарифні ставки на особливо важких (шкідливих) роботах).

23 вересня 2010р Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо строків виплати заробітної плати» (№2559-VI), яким внесено зміни до ст. 115 Кодексу законів про працю України та ст. 24 Закону України «Про оплату праці». Відтепер частина перша ст. 24 Закону України «Про оплату праці» викладена в наступній редакції:

«Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата».

Друга частина залишилась без змін: «У разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні».

Після частини другої добавилася нова частина такого змісту: «Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника»

Наступні частини залишилися без змін:

«Виплата заробітної плати здійснюється за місцем роботи. Забороняється провадити виплату заробітної плати у магазинах роздрібної торгівлі, питних і розважальних закладах, за винятком тих випадків, коли заробітна плата виплачується працюючим у цих закладах особам.

За особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через установи банків, поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов'язковою оплатою цих послуг за рахунок власника або уповноваженого ним органу.

Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості».

Серед новацій варто відмітити, що заробітна плата має бути виплачена не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Окрім того, визначено розмір заробітної плати за першу половину місяця, що не може бути менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Зазначений закон набирає чинності через місяць з дня його опублікування. 19 жовтня 2010р. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо строків виплати заробітної плати» був опублікований у газеті «Голос України» (№195 (4945)).

Правове регулювання оплати праці поряд із зазначеним охоплює гарантійні та компенсаційні виплати. Гарантійними називають виплати, коли працівник не виконує трудових обов'язків з поважних причин, передбачених законодавством. До таких виплат належать: а) оплата простою не з вини працівника в розмірі середнього заробітку; б) оплата праці жінки в розмірі середнього заробітку в разі переведення її на іншу роботу у зв'язку з вагітністю відповідно до медичного висновку; в) виплата вихідної допомоги в разі звільнення на підставах, передбачених п. 6 ст. 36, п. 1, 2, 6 ст. 40 КЗпП України, у розмірі не менше середнього місячного заробітку та в інших визначених законом випадках.

До гарантійних виплат належать: виплати працівникам за час виконання державних або громадських обов'язків (ст. 119 КЗпП); виплати при переїзді в іншу місцевість (ст. 120 КЗпП); виплати при службових відрядженнях (ст. 121 КЗпП); виплати за час підвищення кваліфікації з відривом від виробництва (ст. 122 КЗпП); виплати за час перебування в медичному закладі на обстеженні (ст. 123 КЗпП); виплати донорам (ст. 124 КЗпП); виплати працівникам-авторам винаходів тощо (ст. 126 КЗпП) та інші.

До гарантійних доплат належать: доплати неповнолітнім працівникам (ст. 194 КЗпП); доплати при переведенні працівника на іншу роботу і переміщенні (статті 114,178 КЗпП). Компенсаційні виплати можуть виплачуватись, наприклад, за зношування інструментів, що належать працівникам (ст. 125 КЗпП); за використання осо­бистих легкових автомобілів для службових поїздок, окремим категоріям працівників витрат на проїзд у пасажирському транспорті у зв'язку з вико­нанням нимим службових обов'язків та інші

3. Поряд з організацією заробітної плати Закон передбачає й охорону прав працівників на оплату праці. Це стосується двох важливих підстав: 1) обмеження відрахувань із заробітної плати чітко встановленими підставами; 2) обмеження розміру відрахувань із заробітної плати. У першому випадку відрахування із заробітної плати працівника можуть провадитись для покриття заборгованості підприємству, зокрема повернення зайвих сум, виплачених унаслідок помилок у розрахунках, повернення авансу, виданого на службове відрядження, компенсації шкоди, завданої з вини працівника майну підприємства, та в інших випадках, зазначених у ст. 127 КЗпП України.

У другому випадку права робітників охороняються шляхом обмеження розміру відрахувань із заробітної плати (ст. 128 КЗпП України). Цією нормою права передбачено, що всі відрахування із заробітної плати не можуть перевищувати 20 відсотків, а у передбачених законодавством виняткових випадках — 50 відсотків заробітної плати, яку належить виплатити працівникові. Але це не стосується утримань із зарплати під час відбування виправних робіт і при стягненні аліментів, на неповнолітніх дітей. У цих випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати сімдесят відсотків.

 

Контрольні питання

1.Визначте поняття та правові методи регулювання оплати праці. 2.Що включають в себе поняття "основна і додаткова оплата праці"? 3.Які існують доплати і надбавки до зарплати? 4.Які існують форми і системи оплати праці? 5 Оплата праці в разі відхилень від нормальних умов роботи. 6.Який існує порядок виплати заробітної плати? 7.Які передбачені обмеження утримань із заробітної плати?

ГЛОСАРІЙ ДО ТЕМИ 10:

Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Основна заробітна плата— це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування) і посадових обов'язків, тобто у вигляді тарифної ставки (окладу), відрядних розцінок для робітників чи посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата — винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці (доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати тощо).

Мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитись оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт).

Тарифна система - це сукупність законодавчо визначених загальних вихідних положень щодо обчислення заробітної плати, в основі яких лежить урахування кваліфікації працівників, ступеня складності виконуваних робіт, умов, інтенсивності, якості праці та її результатів.

Тарифні ставки (годинні, денні, місячні) - це розмір винагороди за працю робітникам, зайнятим на різних видах робіт певної складності, за відповідну одиницю часу.

Тарифікація робіт - віднесення різних за складністю, точністю і відповідальністю робіт, фактично виконуваних на підприємстві, до певних розрядів тарифної сітки.

Надбавки – винагороди, що встановлюються для стимулювання підвищеної ділової активності і підвищення рівня майстерності працівників (за високу професійну майстерність, за класність водіям автомобілів і автобусів, за високі досягнення у праці, за виконання особливо важливої роботи за певний термін тощо).

Доплати - винагороди, що компенсують підвищену інтенсивність праці або працю в умовах, що відхиляються від нормальних (за суміщення професій чи посад, за розширення зон обслуговування, за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника тощо).

Винагорода за вислугу років - займає особливе місце серед заохочувальних виплат, вводиться в нормативному порядку і виплачується за умови зайнятості працівника на роботах основного виробництва.

Система оплати праці - це спосіб обчислення розмірів винагороди, належної до виплати працівникам відповідно до здійснених ними затрат праці, а в ряді випадків і до її результатів.

Почасова система оплати праці - встановлюється, коли величина заробітку працівника залежить від фактично відпрацьованого ним часу і його тарифної ставки (окладу). Почасова оплата праці застосовується переважно для оплати праці службовців.

Відрядна система оплати праці - система оплати праці, за якою заробіток нараховується за виконаний обсяг роботи, вироблену продукцію за відрядними розцінками, обчисленими виходячи з установлених тарифних ставок і норм виробітку.

Пряма відрядна система оплати праці - полягає в тому, що кожна одиниця продукції оплачується за незмінною відрядною розцінкою незалежно від рівня виконаної норми виробітку чи норми часу.

Відрядно-прогресивна система оплати праці - передбачає, що працівник у разі перевиконання норми виробітку при дотриманні якісних показників праці одержує винагороду за прогресивно зростаючими відрядними розцінками.

Акордна система оплати праці – передбачає, що винагорода виплачується за кінцевий результат комплексу робіт - готовий будівельний об'єкт, монтаж обладнання тощо.

Побічно-відрядна система оплати праці - як правило, застосовується для оплати праці допоміжних робітників, які обслуговують основне виробництво, їх заробіток визначається за відрядними розцінками, що встановлені на одиницю продукції, виготовлену робітниками основного виробництва.

Преміювання - це виплата працівникам грошових сум понад основний заробіток з метою винагородження за досягнуті успіхи в роботі та стимулю­вання їх подальшого зростання.

Преміальна система оплати праці - передбачає виплату премії певному колу осіб на підставі попередньо визначених конкретних показників і умов преміювання.

Гарантійні виплати - це виплати, які захищають працівника від можливих втрат заробітку у зв'язку з тим, що він відволікається від виконання своєї трудової функції (впровадження винаходів та раціоналізаторських пропо­зицій, виконання державних або громадських обов'язків, службове відрядження тощо).

Гарантійні доплати проводяться у випадках, коли працівник з тих чи інших причин, передбачених законодавством, не може у повному обсязі виконувати свою трудову функцію (доплати деяким категоріям працівників, яким надаються спеціальні перерви для відпочинку, що включаються до робочого часу і підлягають оплаті тощо).

Компенсаційні виплати - це виплати, що мають за мету компенсувати працівнику понесені ним витрати у зв'язку з виконанням своїх трудових обов'язків.


Читайте також:

  1. Виконанню цих завдань сприяла робота двох міжнародних конференцій: у Думбартон-Оксі у США (21 серпня – 7 жовтня 1944 р.) і в Ялті (Криму) в СРСР (4 – 11 лютого 1945 р.).
  2. Відомість встановлених ревізією фактів простроченої дебіторської заборгованості Яготинського цукрового комбінату за період з 1 січня до 31 грудня 2009 року
  3. Відомість встановлених ревізією фактів простроченої дебіторської заборгованості Яготинського цукрового комбінату за період з 1 січня до 31 грудня 2009 року
  4. Грудня 1999 р. у м. Гельсінкі Європейська Рада схвалила спільну стратегію ЄС щодо України, спрямовану на зміцнення стратегічного партнерства з Україною.
  5. Грудня частини Директорії вступили до Києва, було відновлено УНР.
  6. Декларація Народних зборів Західної України про державну владу на Західній Україні від 27 жовтня 1939 р.
  7. Додаток № 1. Закон України «Про аудиторську діяльність» від 22 квітня 1993 року № 3125-XII
  8. З 12 квітня 2005 р. прем'єр-міністром Естонії є голова ліберальної Партії реформ (створена у 1994 р.) Андрус Ансіп.
  9. Земельний фонд України станом на 1 січня 2005 р.
  10. Зміна структури земельного фонду за формами власності, станом на 1 січня
  11. Ігри ХХІУ Олімпіади, Сеул, 17 вересня – 2 жовтня 1988 р.
  12. Коли і за яких обставин було прийнято Акт проголошення незалежності України? Визначте значення референдуму 1 грудня 1991 року, його підсумки.




Переглядів: 522

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.