Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Еволюція світового ринку похідних фінансових інструментів.

Контракти з використанням операцій своп.

Види опціонів при укладанні угод на світових фінансових ринках.

Види ф'ючерсних контрактів.

Особливості контрактів з використанням похідних фінансових інструментів.

Касові та термінові операції з похідними фінансовими інструментами.

Еволюція світового ринку похідних фінансових інструментів.

СВІТОВИЙ РИНОК ПОХІДНИХ ФІНАНСОВИХ ІНСТРУМЕНТІВ

У своєму розвитку ринок похідних фінансових інструментів пройшов декілька етапів. На першому етапі він був представлений форвардними контрактами, які укладались виробниками сільськогосподарської продукції під майбутній урожай. Покупці контрактів авансували частину їх витрат.

Другий етап можна назвати біржовим. Його початок відноситься до 1848 р. з відкриттям торгової палати Чікаго і торгівлею «новими інструментами» — так званими ф'ючерсними контрактами на зерно, соєві боби і худобу. Ф'ючерси багато в чому дозволили захистити фермерів від ризиків, пов'язаних з коливанням цін на їх продукцію. Основна мета по проведенню операцій по них була пов'язана тільки з хеджуванням (зниженням ризику). З часом ці контракти стали використовуватися і фінансовими спекулянтами. Вони проводили арбітраж, тобто прагнули до отримання прибутки на різниці цін по термінових контрактах.

Початок третього етапу відноситься до 1972 р., коли товарна біржа Чікаго утворила дочірній підрозділ — Міжнародний валютний ринок. На ньому вперше були виставлені на торги фінансові похідні інструменти. Ними стали ф'ючерсні контракти на валюту. Вже через рік з'явилися ф'ючерси по депозитарних розписках Державної національної асоціації іпотечного кредиту, а також за казначейськими зобов'язаннями США. Після 10 років з'явилися похідні фінансові інструменти по фондових індексах.

В даний час на світовому ринку сформувалося чотири основні групи похідних фінансових інструментів:

1) форвардні контракти; 2) ф'ючерсні контракти; 3) опційні контракти; 4) свопи. Вони, з одного боку, доповнюють один одного, а з іншою — достатньо жорстко конкурують.

Перша група складається з найстаріших термінових похідних інструментів, форвардних контрактів.Вони грунтуються на угоді між двома сторонами про поставку якого-небудь активу (товару, цінних паперів, валюти) в певний час і за узгодженою ціною. Будучи позабіржовими інструментами, вони полягають в довільній формі і не можуть переуступатися третій стороні. Форвардні контракти дозволяють організаціям планувати свої крупні витрати на тривалому проміжку часу, а також хеджувати випуск своєї майбутньої продукції за певною ціною.

До другої групи входять ф'ючерсні контракти,які на відміну від форвардних є біржовим інструментом. Під цими контрактами розуміється угода на придбання або продаж в певний час стандартної кількості біржового товару за твердою узгодженою ціною.

Укладення ф'ючерсного контракту, як правило, не переслідує мету реальної поставки товару. Світова статистика говорить про те, що не більш 5% таких контрактів закінчуються реальною поставкою.

Безумовне виконання ф'ючерсного контракту гарантується розрахунковою палатою біржі, що і робить його високоліквідним фінансовим інструментом.

В світі налічується понад 60 різні біржові товари, по яких полягають ф'ючерсні контракти. Їх умовно можна розбити на чотири основні групи: на сільськогосподарську продукцію і метали, цінні папери (в основному облігації), іноземну валюту і біржові індекси.

Третю групу складають опційні контракти.По них одна сторона операції продає опціон (право на придбання товару) за грошову премію, а інша одержує право або на покупку товару але фіксованій ціні, або на продаж цього права третій особі.

На світовому ринку існують два основні типи опціонів — американські і європейські. Вони відрізняються по термінах виконання. Так, по американському типу опціон може бути реалізований на протязі всього терміну виконання контракту, а по європейському — тільки в день закінчення терміну.

Опційні контракти полягають по п'яти групах товарів: 1) валюта; 2) цінні папери; 3 ) ставки відсотка (банківський кредит і депозит); 4) біржовий індекс; 5) фінансовий похідний інструмент.

Цікаві опціони по ставках відсотка кредиту або депозиту. Вони дають гарантію покупцю на те, що ставка відсотка не підніметься вище або не опуститься нижче певного рівня.

Опціони по цінних паперах часто називають варантами. Вони дають право їх власникам на придбання певної кількості цінних паперів конкретного товариства за встановленою ціною.

До четвертої групи увійшли свопи.Під ними розуміється двостороння операція, як правило, між банком і його клієнтом по обміну своїми кредитними і борговими зобов'язаннями.

Свопи виробляються і з великим числом учасників. В цьому випадку банк виступає як простий посередник, або фінансовий інститут. Умови по свопах стандартизовані, що дозволило з'явитися вторинному ринку свопів, зокрема пов'язаних з валютою. Правда, тільки 5% свопів торгується на вторинному ринку.

Цікаві свопи з цінними паперами. Вони дозволяють інвестиційним інститутам не тільки оптимізувати (диверсифікувати) свої фондові активи, але і виробляти концентрацію пакету цінних паперів конкретного емітента на певну дату, наприклад на дату проведення річних зборів.

Прародичами свопів є так звані паралельні, або компенсаційні, позики. У епоху протистояння двох політичних систем і існуючих валютних обмежень ці позики використовувалися як засіб зарубіжного фінансового інвестування. Але з кінця 60-х і засади 70-х років XX в. умови по них багато в чому були стандартизовані. Це дозволило укласти в 1981р. першу стандартну валютну операцію за правилами свопу між корпорацією ІВМ іСвітовим банком. Дана подія і сприяла зростанню популярності цих інструментів.

В даний час головними дійовими особами на ринку свопів виступають ощадні і страхові організації. Саме вони підтримують вторинний ринок свопів.


Читайте також:

  1. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  2. Аграрна еволюція українських земель у др. пол. ХVІІ - ХVІІІст.
  3. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  4. Амортизація як джерело фінансових ресурсів підприємств
  5. Аналіз доцільності фінансових інвестицій у корпоративні права.
  6. Аналіз рівня, динаміки та структури фінансових результатів підприємства
  7. Аналіз стратегічних альтернатив та визначення оптимальної стратегії формування фінансових ресурсів
  8. АНАЛІЗ ФІНАНСОВИХ ЗВІТІВ
  9. Аналіз фінансових інвестицій та їх ефективності.
  10. Аналіз фінансових коефіцієнтів.
  11. Аналіз фінансових результатів діяльності туристичних підприємств
  12. Антимонархічна революція 1952 р. в Єгипті.




Переглядів: 857

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тенденції розвитку ринків європаперів. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.