Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Необхідність і випадковість. Можливість і дійсність. Значення категорій необхідності і випадковості, можливості і дійсності для медицини.

У категорії необхідність фіксуються внутрішні, стійкі, повторювані зв'язки і відносини об'єкта.

Випадковість – зовнішні, несуттєві зв'язки об'єкта. Немає абсолютно випадкових і абсолютно необоротних явищ. Всякий реальний об'єкт містить необхідні і випадкові моменти в їхньому взаємопроникненні – тільки так можна пояснити різноманіття і єдність світу, одночасно. У суспільних процесах зв'язок необхідності і випадковості проявляється як діалектика необхідності і волі.

Можливість – об'єктивна тенденція становлення предмета, що виражається в наявності умов для його виникнення.

Дійсність – об'єктивно існуючий предмет, результат однієї з можливостей.

Розвиток з погляду цих категорій можна визначити як процес реалізації можливостей. Виділяють: абстрактну (формальну) можливість – це те, що в принципі можливе, але тепер немає реальних умов; реальну можливість – те, що може здійснитися вже тепер.

Розглянемо прояв цих категорій у медицині.

Якщо говорити про прояв необхідності в медицині й медичній практиці, то ми можемо сказати, що, як і в здоровішому. Так і у хворому людському організмі нескінченна безліч необхідних, тобто закономірних як позитивних, так і негативних процесів. Це й обмінні процеси, і процеси діяльності кори головного мозку, процеси кровообігу, порушення, гальмування і т.д.

З таким же успіхом будь-який медик може перелічити безліч хвороботворних процесів. І всі вони носять закономірний характер, тобто відбивають загальні, істотні зв'язки й відносини.

Що ж стосується випадковостей, то з її визначенням інша справа значно складніше. Це обумовлене, насамперед, тим, що в практичній діяльності іноді підносять у ранг випадковості відсутність порядку, організованості, дисципліни, а то й пряму недбалість. Іноді можна почути такі міркування:

- хворому для лікування необхідний був якийсь препарат, але його випадково не виявилося в лікарні;

- медична сестра випадково переплутала хворим медикаменти

Навіть самому необізнаному в області медицини ясно, що це злочинна недбалість, а не випадковість.

Випадковість же в медицині – це перетинання двох необходимостей, тобто закономірностей, що не залежить від медичних працівників. Так, наприклад, важко хворому або потерпілому необхідно зробити ін'єкцію антибіотика. Випадково ж виявилося, що хворому даний антибіотик протипоказаний і його застосування не поліпшить його стан, а погіршить.

У цьому випадку медичному працівникові терміново необхідно ухвалити рішення, як обійти цю випадковість і врятувати хворого. Таким чином, щоб випадковість не мала фатального результату, медпрацівникам необхідно володіти широким діапазоном знань.

І ще один приклад. Для народження й нормального розвитку дитину в жінки були всі необхідні умови. І вона народила б повноцінної дитину, якби не трагічний випадок, яка відбулася із близьким і коханою людиною. Нервово-психічний стрес приводить до передчасних родів мертвої дитини. Перетинання й таких двох процесів як вагітність жінки й загибель коханої людину – це винятково рідка випадковість.

Випадковість нерідко переростає в необхідність, тобто закономірність. Історії медицини, наприклад, відомий такий випадок. У минулім столітті, коли про переливання крові й поняття не було, одна породілля втратила багато крові. Неминучий був смертельний результат. Лікар ухвалює ризикований розв'язок – зробити переливання крові від іншої людини. Випадково група крові породіллі й донора збіглися, хоча про групи крові тоді й поняття не мали, і породілля була врятована. Цей факт став надбанням лікарів, і вони стали уважно займатися проблемою переливання крові. І в цей час цей процес має закономірний характер, тобто з випадковості перетворився в необхідність.


Читайте також:

 1. DIMCLRE (РЗМЦВЛ) - колір виносних ліній (номер кольору). Може приймати значенняBYBLOCK (ПОБЛОКУ) і BYLAYER (ПОСЛОЮ).
 2. I визначення впливу окремих факторів
 3. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
 4. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
 5. III. Процедура встановлення категорій об’єктам туристичної інфраструктури
 6. Iсторичне значення революції.
 7. Ne і ne – поточне значення потужності і частоти обертання колінчастого вала.
 8. Ocнoвнi визначення здоров'я
 9. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
 10. Автокореляція залишків – це залежність між послідовними значеннями стохастичної складової моделі.
 11. Автоматизація процесу призначення IP-адрес
 12. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Причина і наслідок. Зовнішнє і внутрішнє. Проблема причинності в медицині. | Проблема цілісності і структурності в медицині.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.