Освітлення виробничих приміщень.
Основні одиниці вимірювання, нормування. Розрахунок освітлення.
1.0
-
2.
Поняття про радіоактивні речовини і випромінювання.
Дія на організм людини, нормування, захист.
1.0
-
3.
Електромагнітні поля та електромагнітні випромінювання
1.0
-
Освітлення виробничих приміщень характеризуються кількісними та якісними показниками.
До основних кількіснихпоказників належать: світловий потік, сила світла, освітленість та яскравість.
Світловий потік (Ф) – - потік видимої променевої енергії, що сприймається органами зору людини як світло і оцінюється за світловим відчуттям.
Одиницею світлового потоку є люмен (лм) – світловий потік від еталонного точкового джерела світла силою в одну канделу (міжнародну свічку), розташованого у вершині тілесного кута в 1 стерадіан. Стерадіан - одиничний тілесний кут со з вершиною у центрі сфери, який вирізає на поверхні сфери радіусом 1 м площину, рівну 1 м2.
Джерела світла випромінюють світловий потік у різних напрямках неоднаково. Тому, щоб дати характеристику інтенсивності випромінювання, застосовуємо поняття "просторова або кутова щільність світлового потоку", яку називають силою світла (/), тобто світловий потік, віднесений до тілесного кута, в якому він випромінюється. Сила світла (І) – це величина, що визначається відношенням світлового потоку (Ф) до тілесного кута (), в межах якого світловий потік рівномірно розподіляється:
, кД .
Кандела (кД) – це сила світла точкового джерела, що випромінює світловий потік в 1 лм, який рівномірно розподіляється в середині тілесного кута в 1 стерадіан.
Освітленість (Е) – це величина світлового потоку (Ф), що падає на елемент поверхні (S)