Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Принцип ректифікації

Ректифікація

Достатньо високий ступінь розділення однорідних рідких сумішей на компоненти може бути досягнута шляхом ректифікації. Суть процесів, з яких складається ректифікація, і результати, які отримують при цьому, можна прослідкувати за допомогою t-x-y діаграми (рис. 10.2.1.).

Нагріваючи вихідну суміш складу Х1 до температури кипіння отримаємо пар, який знаходиться в рівновазі з рідиною (точка b). Відбір і конденсація цього пару дають рідину складу Х2 збагачену НК (Х2 > Х1). Нагрівши цю рідину до температури кипіння t2, отримаємо пар (точка d), конденсація якого дає рідину з ще більшим вмістом НК, і маючи склад Х3 і т. д. Проводячи таким чином послідовно ряд процесів випаровування рідини і конденсації парів, можна отримати рідину (дистилят), яка являє собою майже чистий НК.

Рис. 10.2.1. Зображення процесу розділення бінарної суміші шляхом ректифікації на діаграмі t-x-y.

 

Аналогічно виходячи з парової фази, яка відповідає складу рідини Х4 , шляхом проведення ряду послідовних процесів конденсації і випаровування можна отримати рідину (залишок), яка майже з цілком складається з ВК.

В найпростішому виді процес багатократного випаровування можна здійснити в багатоступінчастій установці, в першому ступені якої випаровується вихідна суміш. На другий ступінь поступає на випаровування рідина, яка залишилася після відокремлення парів в першому ступені, в третьому ступені випаровується рідина, яка поступила з другого ступеню (після відбору з останньої парів) і т. д. Аналогічно може бути організовано процес багаторазової конденсації, при якому на кожний наступний ступінь поступають для конденсації пари, які залишились після відокремлення від них рідини (конденсату) в попередньому ступені.

При достатньо великому кількості ступенів таким шляхом можна отримати рідку або парову фазу з достатньо великою концентрацією компонента, яким вона збагачується. Але вихід цієї фази буде малий по відношенню до її кількості у вихідній суміші. Крім цього, описані установки відрізняються громіздкістю і великими втратами тепла в навколишнє середовище.

Значно більш економічне, повне і чітке розділення на компоненти досягається в процесах ректифікації, які проводяться звичайно в більш компактних апаратах - ректифікаційних колонах.

Процес ректифікації здійснюється шляхом багаторазового контакту між нерівноважною рідиною і паровою фазами, які рухаються один відносно одного.

При взаємодії фаз між ними відбувається масо- і теплообмін, зумовлений прагненням системи до стану рівноваги. В наслідок кожного контакту, компоненти перерозподіляються між фазами: пар дещо збагачується НК, а рідина - ВК. Багаторазове контактування призводить до практично повного розділення вихідної суміші.

Таким чином, відсутність рівноваги (і, відповідно, наявність різниці температур фаз) при русі фаз з певною відносною швидкістю і багаторазовому їх контактуванні є необхідними умовами проведення ректифікації.

Процеси ректифікації здійснюються періодично або безперервно при різних тисках: при атмосферному тиску, під вакуумом, а також під тиском більше атмосферного.

 


Читайте також:

  1. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  2. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  3. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  4. Антикорупційні принципи
  5. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  6. Б/. Принципи виборчого права.
  7. Базові принципи обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції
  8. Базові принципи психології спорту.
  9. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  10. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  11. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  12. Безперервність як провідний принцип реформування освітніх систем




Переглядів: 925

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Принципіальні схеми абсорбції | Матеріальний баланс ректифікаційних колон

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.