Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Демографічна сітка, її елементи.

Література

Контрольні питання

1.Які методи використовують для побудови таблиць дожиття?

2.Який показник таблиці дожиття визначальний і чому?

3.Чи можна розрахувати середню очікувану тривалість життя
для категорії довголітніх?

4.Як зображується умовне покоління на демографічній сітці Пресса?

5.Для якої вікової групи населення молена визначити число тих, хто живе першого роду за даними поточного обліку?

6.Який недолік мас прямий метод побудови таблиць дожиття?

 

1. Стеценко С.Г., Швець В.Г. Статистика населення: Підручник. – К.: Вища шк.., 1993, с. 161-179.

2. Демографічні дослідження. – К.: НАН Ін-т економіки, 2000.- Вип..22.

3. Демографічна статистика: Навч.-метод. посібник для самост.вивч. дисц. - К.:КНЕУ, 2003,с.

41-60.

Поєднання основних параметрів покоління: чисельності людей, їхнього віку і року народження, демографічних подій І календарного часу, протягом яких ці події відбувались та спостерігались, здійснюється графічним методом, а саме за допомогою демографічної сітки,

Демографічна сітка — це графічне зображення демографічного процесу (смертності, народжуваності, шлюбності або розлучуваності), що відбувався з певним поколінням людей (реальним чи умовним) за певний історичний час і період спостереження. Найточніші дані про параметри населення одержують під час перепису населення, тому демографічні сітки складаються за роки, прилеглі до останнього перепису. '

Демографічна сітка має вигляд прямокутникової системи координат, що утворюється перетином горизонтальних, вертикальних і діагональних ліній (ліній віку, ліній календарного часу і ліній життя).

Існують кілька видів демографічної сітки. Найчастіше використовуються сітки Лексиса і Пірсона. Принципи побудови обох сіток ідентичні. Проте є відмінності в розташуванні ліній ліній життя і ліній календарного часу на координатній площині. Сітка Пірсона має природніший, поступальніший напрям ліній життя зліва направо у вертикальному напрямі. Тому вона набула більшої популярності і за сучасних умов широко використовується в міжнародній демографічній статистиці.

 

Рис.1 Макет демографічної сітки

На вертикальній осі відкладається вік населення х = 0, .1,2.. = 100 років, на горизонтальній осі — календарний час t. Через значення х і t проходять паралельні горизонтальні і вертикальні лінії. Гори­зонтальні лінії — лінії віку, вертикальні — лінії моментів календарного часу, наприклад, t — 1.01.2002 року, - 1.01.2001 року. Рік перепису населення (2002 р.) виокремлюють жирною лінією.

Через прямокутники проходять діагоналі —лінії життя, що починаються на осі календарного часу й виходять із точок, які знаменують початок вступу людей у певний демографічний стан (народження немовлят, вступу до шлюбу тощо) і закінчуються в точці виходу з цього стану (смерть, розривання шлюбу тощо).

Перетином трьох ліній утворюються елементарні сукупності трикутників, На основі трикутників зазначаються чисельності тих, хто живе першого роду (lx) тобто число осіб, які доживають до х- віку. На рис. 2 lx— це число новонароджених у 2001 p., а lx +1 -— число дітей, які дожили до віху 1 рік у 2002 р. з числа народжених у 2001 р.

Сукупності lx одержують тільки шляхом розрахунків за даними демографічної сітки.

 

Рис. 2. Фрагмент сітки з сукупностями першого роду

 

На висоті трикутників подається чисельність тих, хто живе другого роду (Lx), тобто число осіб, що живуть в інтервалі віку від х до х + 1. Інакше Lx— це кількість людей, що дожила до певно­го моменту спостереження, наприклад, на рис.З на момент перепису населення (2002 p.), або до початку наступного за переписом календарного року (1.01.2003 p.).

Сукупності Lx визначаються (реєструються) під час перепису населення. У роках, що передують перепису та наступних за переписом розраховуються за демографічною сіткою.

У середині трикутників зазначається кількість демографічних подій (кількість смертей серед людей „х-віку). Залежно від розташування трикутників стосовно гіпотенузи розрізняють верхні елементарні сукупності (над гіпотенузою) і нижні елеменарні сукупності

Сукупності демографічних подій, зареєстрованих у роки до перепису, позначаються знаком «--», а в роки після перепису — відповідно «+». На рис. 2 показано — це число померлих немовлят у 2001 p., тобто за рік до перепису, з числа народжених у тому ж 2001 р,, а — число померлих немовлят у році перепису (2002 р.) із числа народжених у 2001 p., — число померлих немовлят у 2002 р. із числа народжених v 2002р.

 

Рис, 3. Фрагмент сітки з сукупностями другого роду

 

Між двома паралельними лініями (вертикальними, горизонтальними або діагональними) утворюються смуги. Ідо об'єднують сукупність демографічних подій (смертей), які відбулись із певним поколінням людей (див. рис, 1).

Вертикальна смуга — це сукупність подій (смертей), що відбулись із поколінням сучасників, тобто умовним поколінням людей за період між двома моментами спостереження, наприклад між 1.01.'2002р. і 1.01.2003р. (Сучасники — сукупність людей, що одночасно живуть на певний момент часу (на початок року або в момент перепису), але народились у різні роки і мають різний вік).

Діагональна смуга — це сукупність подій (смертей), що відбулись із поколінням ровесників, тобто реальним покопїіиіям протягом їхнього життя, наприклад, для всіх, хто народився за З роки до перепису, тобто у 1999 р. (Ровесники — сукупність людей, що народились в один рік, вік яких змінюється поступово зі зміною календарного часу).

Горизонтальна смуга об'єднує події (смерті), що відбулись із однолітками. Наприклад, для всіх, хто живе у віковому інтервалі від 2-х до 3-х років із числа народжених у різні роки. (Однолітки — сукупність людей, що мають один вік, але народились і живуть у різні календарні роки).

З елементарних сукупностей трикутників утворюються три сукупності подій (померлих), а саме: сукупність померлих першо­го, другого і третього роду:

 

 
Сукупність померлих
Графічна конфігурація сукупності Кількість об'єднаних параметрів ;  
       
Вікових груп Років народження Календарних років спостереження.      
Першого роду Горизонтальний паралелограм  
Другого роду Вертикальний паралелограм  
| Третього роду Прямокутник  

 

 

Рис. 4. Фрагмент сітки з сукупністю померлих 1-го роду

 

Сукупність померлих першого роду використовується для розрахунку числа тих, хто живе першого роду для віку х + 1, а саме:

Сукупність померлих другого роду використовується для роз­рахунку числа тих, хто живе другого роду за роки, прилеглі до перепису населеннята

 

 

Рис. 5. Фрагмент сітки з сукупністю померлих 2-го роду

 

У роціпісля перепису , а в році, що передує перепису,

.

Сукупність померлих третього роду використовується для розрахунку табличного коефіцієнта смертності.

 

Рис. 6, Фрагмент сітки з сукупністю померлих 3-го роду

 


Читайте також:

  1. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  2. Гальванічні елементи.
  3. Грошова система та її елементи. Основні типи грошових систем.
  4. Грошова система та її елементи. Основні тити грошових систем.
  5. Демографічна й територіальна статистика
  6. Демографічна криза і зростання захворюваності населення
  7. Демографічна політика держави.
  8. Демографічна ситуація в Україні
  9. Демографічна ситуація: відтворення населення та прогноз
  10. ДЕМОГРАФІЧНА СІТКА
  11. Демографічні процеси і демографічна політика.




Переглядів: 1206

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Табличні коефіцієнти смертності та дожиття. | Методи побудови демографічної сітки.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.