Залежно від показника, що береться як вихідний, використовуються різні сукупності померлих і різні методи побудови таблиці дожиття: прямий і побічний.
Прямий метод складання таблиці дожиття використовує безпосередньо показник qx. Для його розрахунку за формулою треба.мати дані про числа тих, хто живе першого роду і число померлих у віці х-років.
Розглянемо алгоритм розрахунку за 2 роки навколо перепису населення 2002 р. Дворічний період охоплюється горизонтальним паралелограмом, що на рис. 7 виділено світлим пунктиром.
Рис. 7. Фрагмент сітки з сукупностями померлих першого роду
Тоді імовірність померти для однорічних дітей обчислюватиметься:
Для розрахунку за 4 роки навколо перепису (2000 p., 2001 p., 2002 p., 2003 p.) використовується сукупність, що охоплюється трьома горизонтальними паралелограмами (рис. 7) і виділена жирною лінією.
Тоді
Число померлих однорічних дітей
Прямий метод має певний недолік, а саме: з розрахунку випадає частина померлих за половину першого (2000 р.) і останнього (2003 р.) календарних років. Цієї вади позбавлений побічний метод побудови таблиці дожитгя, тобто з вихідним показником
визначення табличних вікових коефіцієнтів смертності , шляхом вирівнювання фактичних
розрахунок qx. виходячи з за відповідною формулою переходу.
Для розрахунку використовуються сукупності померлих третього роду, які на рис.8 обмежені прямокутниками: пунктиром за — 2-річний період навколо перепису і жирною лінією — за 4-річний період. Зокрема, для обчислення за 2-річний період навколо перепису у знаменнику береться подвійна середньорічна чисельність населення:
де - середня хронологічна з моментних показників
Рис. 8. Фрагмент сітки з сукупностями померлих третього роду
Наприклад, табличний коефіцієнт смертності для однорічних дітей запишеться формулою:
де число померлих у віці 1 рік охоплює такі сукупності:
Аналогічно розраховується для однорічних дітей за чотирирічний період навколо перепису,