Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Страхування життя

Класифікація добровільного особистого страхування здійснюється ще за такими критеріями

1. За обсягом ризику:

· страхування на випадок дожиття до певного віку або смерті;

· страхування на випадок інвалідності або недієздатності;

· страхування медичних витрат.

2. За видом особистого страхування:

· страхування життя, яке передбачає обов'язок страховика
здійснити страхові виплати у випадку смерті застрахованого, а
також за дожиття застрахованого до певного віку чи до закінчення
строку дії договору страхування;

· страхування здоров'я, передбачає обов'язок страховика здій­снити страхові виплати в обумовлених розмірах у разі заподіяння шкоди здоров 'ю застрахованої особи внаслідок нещасного випадку або хвороби.

3. За кількістю осіб, зазначених у договорі (за характером сплати страхових внесків):

· індивідуальне страхування, за яким страхувальник виступає
одночасно і застрахованим;

· колективне страхування, за яким страхувальниками і застра­хованими виступає група фізичних осіб, зокрема, страхувальником виступає юридична особа, яка укладає договір страхування на користь застрахованих.

4. За тривалістю страхового покриття:

· короткострокове (менше одного року);

· середньострокове (1-5 років):

· довгострокове (6-15років).

5. За формою виплати страхового забезпечення:

· з одночасною виплатою страхової суми;

· із виплатою страхової суми у формі ренти.

6. За формою сплати страхових премій:

· страхування з виплатою одночасної премії;

· страхування з довічною виплатою премії;

· страхування зі щомісячною виплатою премії.

Різні види особистого страхування у 2002 році здійснювали 238 страхових компаній або 70,4 % усіх страховиків. Разом з тим, через недосконалість діючого податкового законодавства та спрямованість державної політики на підтримку, насамперед, державного соціального страхування, спостерігається зниження частки добровільного особистого страхування на ринку страхових послуг (за обсягами страхових премій), яка з 1997 по 200] рік включно зменшилась майже вдвічі (з 12,12% у 1997 р. до 5,78 % у 2002 р.). У 2003 році частка добровільного особистого страхування у надходженні страхових премій зменшилась до 4 %, що в сумі становить 368,2 млн.грн.

Про соціально-економічну значимість особистого страхування свід­чать страхові виплати. Протягом 2002 року зафіксовано біля 1 млн. страхових випадків, за якими здійснено 146,0 млн. грн. страхових виплат, що майже в 5,4 рази більше стосовно 1997 року. Частка страхових виплат громадянам в 2002 р. склала 61,2 %, що підтверджує факт соціального значення особистого страхування.

Найважливішою підгалуззю особистого страхування, одним із його видів, що визначено на законодавчому рівні, є страхування життя. З'ясовуючи зміст страхових відносин у страхуванні життя, необхідно виходити з того, що воно покликане виконувати важливу роль відносно населення, адже його основне призначення - створення фінансової безпеки для окремих громадян та їх сімей.

Страхування життя як вид особистого страхування з'явилося в Європі наприкінці XVII ст. спочатку як додаток до морського страхування, коли поряд зі страхуванням кораблів і вантажів почали укладати договори страхування життя капітанів кораблів. У 1663 р. англійський підприємець Джеймс Додсон створив власне товариство зі страхування життя. В основу діяльності товариства було покладено методи наукової статистики. Д. Додсон розрахував середній вік і кількість померлих за рік у Лондоні та застосував ці дані для визначення розміру страхових премій. У 1740 р. в Англії була створена перша спеціалізована страхова компанія зі страхування життя.

У наш час в економічно розвинутих країнах страхові надходження від цього виду страхування становлять від 4 % ВВП у США до 10 % ВВП в Японії. На відміну від України, у США в кінці XX ст. поліс страхування життя мали 78 % сімей.

Принциповою відмінністю страхування життя від усіх ризикових видів особистого страхування є те, що ймовірність настання страхових випадків завжди дорівнює 1, тобто виплата страхової суми має бути здійснена за будь-яких обставин, що, в свою чергу, вимагає особливих підходів до організації страхового захисту. Зазвичай договори страхування укладаються на довгостроковий період. Страхувальниками за цими договорами можуть бути виключно фізичні особи, які одночасно є застрахованими. Особливістю страхування життя є те, що всі його види проводяться тільки в добровільній формі.

Страхування життя як вид особистого страхування, передбачає обов'язок страховика здійснити страхову виплату страхувальнику (застрахованій особі, вигодонабувачу або іншим третім особам, які мають право на отримання страхової виплати за чинним законо­давством) при настанні подій, що визначені умовами договору страхування.

Такими подіями можуть бути:

· досягнення застрахованою особою пенсійного віку або віку, який визначений у договорі страхування;

· дожиття застрахованої особи до закінчення строку дії договору;

· смерть застрахованої особи;

· настання події у житті застрахованої особи, яка обумовлена у договорі страхування.

Умови договору страхування життя можуть також передбачати обов'язок страховика здійснити страхову виплату в разі нещасного випадку, що стався із застрахованою особою або її хвороби. Якщо в разі настання страхового випадку передбачено регулярні послідовні довічні страхові виплати (страхування довічної пенсії), обов'язковим є передбачення в договорі страхування ризику смерті застрахованої особи протягом періоду між початком дії договору страхування та першою страховою виплатою з числа довічних страхових виплат. В інших випадках передбачення ризику смерті застрахованої особи є обов'язковим протягом усього строку дії договору страхування життя.

Страхові виплати за договорами особистого страхування здій­снюються незалежно від суми, яку має отримати одержувач за державним соціальним страхуванням та соціальним забезпеченням, і суми, котру має бути йому сплачено як відшкодування збитків.

Ураховуючи особливу соціальну важливість договорів страхування життя, їх можна віднести до публічних договорів, що означає підпорядкування їх правовому режиму, встановленому Цивільним кодексом України, за яким випливає обов'язок страховика укладати договори страхування життя з кожним, хто до нього звернеться. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх страхувальників, крім тих, кому за законом надано відповідні пільги.

Порядок укладання договору страхування життя визначений статтею 18 Закону України "Про страхування" (2001 р.), де зазначено, що такий договір може бути укладений як шляхом складання одного документа (договору страхування), підписаного сторонами, так і шляхом обміну листами, документами, підписаними стороною, яка їх надсилає.

У разі надання страхувальником письмової заяви за формою, встановленою страховиком, що виражає намір укласти договір страхування, такий договір може бути укладений шляхом надіслання страхувальнику копій правил страхування та видачі страхувальнику страхового свідоцтва (поліса).

Грошові зобов'язання сторін за договорами страхування життя (за їх згодою) можуть бути визначені як у національній валюті або розрахункових величинах. Страховики, які здійснюють страхування життя зобов'язані вести персоніфікований (індивідуальний) облік договорів страхування життя в порядку та на умовах, визначених Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України.

У 2002 році послуги із страхування життя здійснювали 22 страховика, котрими отримано страхових платежів на суму 23,9 млн. грн. Частка страхових платежів по страхуванню життя в загальних показниках ринку страхування за 2002 рік склала лише 0.54 %. У 2003 році послуги із страхування життя здійснювали вже 24 страховиків. За цей же рік ними було отримано 72,9 млн. грн. страхових платежів із страхування життя, а їх частка в загальній сумі страхових премій зросла до 0,8 %.

Страховики, які здійснюють страхування життя, можуть надавати кредити страхувальникам, які уклали відповідні договори.

У міжнародній практиці страхування життя поділяють на: страху­вання капіталів та страхування рент. У свою чергу, страхування капіталів передбачає можливість укласти договори страхування з умовою виплати певної суми в разі дожиття страхувальника до зазна­ченого в договорі строку (події) або в разі його смерті. При рентному страхуванні певна обумовлена договором частка виплачується страхувальникові (застрахованому) у вигляді регулярних періодичних виплат, а загальна сума таких виплат залежить від тривалості життя страхувальника (застрахованого). Різновидами рентних виплат є: щорічна рента, помісячна рента, відстрочена рента, сімейна рента, довічна рента. Класичними, найбільш поширеними у вітчизняній практиці видами страхування життя вважаються:

· змішане страхування життя;

· страхування дітей;

· страхування до одруження;

· довічне страхування;

· страхування додаткової пенсії.

Найбільш привабливим є змішане страхування життя. Договір змішаного страхування життя дає змогу поєднати відповідальність страхової компанії як у випадку дожиття до закінчення строку страхування, так і у випадку смерті під час дії договору страхування. Крім того, відповідальність страховика може бути розширена за рахунок прийняття на страхування відповідальності виплатити страхову суму або певну її частину у разі настання нещасного випадку із застрахованою особою. При проведенні змішаного страхування життя страхувальник і застрахований можуть бути однією особою, якщо договір страхування страхувальник укладає відносно своєї особи. Страхувальником при змішаному страхуванні життя є тільки фізичні особи.

Сьогодні на страховому ринку України страхування життя проводиться за правилами страхування життя категорій А,В,С, розробленими НАСК "Оранта" та іншими страховиками, що мають відповідну ліцензію. Названі категорії відрізняються кількістю ризиків, на випадок яких і проводиться страхування життя. Так, категорія А охоплює такі страхові випадки (ризики): дожиття до певного попередньо встановленого віку та смерть застрахованого. Категорія В, крім названих, ще передбачає втрату страхувальником здоров'я від нещасного випадку. Категорія С доповнена ризиком втрати здоров'я від нещасного випадку, що призвело до інвалідності застрахованого.

При укладенні договорів страхування життя страхові компанії зазвичай враховують такі чинники (критерії):

· вік страхувальника та його стать;

· стан здоров'я;

· місце проживання та громадянство;

· рід занять чи характер діяльності;

· генетична спадковість та деякі інші.

У сукупності названі критерії визначають рівень смертності страхувальників. Зазвичай вік страхувальника має становити від 16 до 72 роки (або до того віку, який вважається середньою тривалістю життя

у відповідній країні чи місцевості) з тим, щоб після закінчення терміну страхування він не перевищував 75 років (або віку середньої тривалості життя). Вік особи, на користь якої укладається договір страхування життя, не має значення. Договори страхування життя є довгостроковими і укладаються строком на 3,5,10,15 і 20 років.

Стан здоров'я мас важливе значення, оскільки може привести до передчасної смерті страхувальника. Тому договір не укладається з непрацюючими інвалідами, насамперед, першої групи, а також можуть бути передбачені обмеження щодо інвалідів другої групи, хворих на онкологічні та хронічні захворювання, СНІД, серцево-судинні та деякі інші захворювання.

Громадянство враховується у зв'язку з тим, що страховик має формувати страхові резерви в тій валюті, у якій сплачуються страхові внески. Договори укладаються з громадянами України і іноземними громадянами, що постійно проживають на території України.

Суттєво впливає на страхові тарифи зі страхування життя і характер діяльності застрахованого, так як з цим пов'язані відповідні страхові ризики за цим страхуванням. У Західній Європі не страхують життя, наприклад, членів королівської родини, політиків, артистів, відомих естрадних зірок, оскільки вони відносяться до підвищеної групи ризику через свій спосіб життя. У деяких країнах заборонено страхування життя дітей.

Страхова сума за договорами страхування життя визначається за згодою сторін і може бути будь-якого розміру. Страхові тарифи встановлюються в процентах до страхової суми або в абсолютному розмірі, встановленому на одиницю страхової суми, за яку прийнято 100 грн. Розмір страхових внесків залежить від строку страхування, віку страхувальника та страхової суми. Для розрахунку страхових внесків (страхової премії) важливе значення має таблиця смертності, за якою визначається ймовірність того, що особа доживе до певного віку або середня тривалість життя і на основі цього розраховується страхова премія з врахуванням норми інвестиційного доходу (приросту капіталу), яка не повинна перевищувати чотирьох відсотків річних.

Принципи страхового відшкодування (обсяг відповідальності страховика) охоплюють:

· при страхуванні на дожиття, особі, яка дожила до встановленого віку і сплатила страхові внески, страховик виплачує певну страхову суму, а в разі смерті застрахованого в період дії договору страхування така сума виплачується спадкоємцям;

· при страхуванні на випадок смерті страховик за умови внесення страхувальником страхових внесків виплачує 100 % визначеної попередньо страхової суми у всіх випадках смерті, коли б вона не сталася. Страхову суму одержує вигодонабувач , який визначається страхувальником за життя і може бути як фізичною, так і юридичною особою. У договорі страхування можуть бути передбачені певні обмеження щодо таких виплат;

· при втраті страхувальником здоров'я від нещасного випадку, що трапився протягом дії договору страхування, страховик виплачує частину чи повну страхову суму пропорційно до ступеня втрати здоров'я. Ступінь втрати здоров'я визначається за спеціально складеними таблицями.

У разі дострокового припинення дії договору страхування життя страховик виплачує страхувальнику викупну суму, яка є майновим правом страхувальника за договором страхування життя.

Викупна сума - це сума, яка виплачується страховиком у разі дострокового припинення дії договору страхування життя та розра­ховується математично актуарієм на день припинення договору стра­хування життя залежно від періоду, протягом якого діяв договір страхування життя, згідно з методикою, яка проходить експертизу в Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг України і є невід'ємною частиною правил страхування життя.

За умови дострокового припинення договору страхування за зако­нодавством України не допускається повернення коштів готівкою, якщо платежі було здійснено в безготівковій формі.

Одним із видів страхування життя є страхування дітей. В якості страхувальників виступають батьки та інші родичі дитини, які укладають договори страхування і сплачують страхові внески. Застрахованою є дитина у віці з дня народження до 15 років, а вік та стан здоров'я страхувальника не має значення. Договори страхування дітей можуть бути укладені юридичними особами підприємствами, установами або організаціями.

Обсяг відповідальності страхової компанії охоплює такі страхові випадки: дожиття до закінчення строку страхування; настання смерті застрахованої дитини незалежно від причин; втрату здоров'я від нещасного випадку в період дії договору страхування.

Страхова сума визначається за згодою сторін, а розмір страхового внеску залежить від розміру страхової суми і тарифної ставки, яка диференційована залежно від віку застрахованого та строку страхування.

Принципи виплати страхової суми аналогічні, що і при страхуванні життя дорослих осіб. Разом з тим, оскільки страхувальник і застраховані - рідні особи, то умови страхування передбачають виплату страхової суми як у випадку смерті страхувальника, так і застрахованого. При настанні смерті страхувальника до закінчення дії договору страхування страхова сума складає зазвичай 90 % сплачених внесків. Договір страхування як правило за таких умов розривається, або може продовжити інший родич. У випадку смерті дитини страхова компанія може виплатити страхувальникам підмогу в розмірі 30-50 % від страхової суми.

Страхування до одруження (до вступу у шлюб) передбачає укладення договорів страхування відносно дітей віком від дня народження і до 18 років на момент закінчення дії договору страхування. Страхувальниками виступають батьки, дідусі, бабусі та інші родичі дитини віком від 18 до 80 років, які укладають договір на користь дітей, які є застрахованими особами. На користь однієї дитини можна укладати декілька договорів страхування. При цьому договори не укладаються з інвалідами першої групи.

Страхова сума може бути встановлена за бажанням страхувальника і виплачена після закінчення терміну страхування у зв'язку з реєстрацією шлюбу. При цьому відповідальність страховика закінчується тоді, коли дитина досягла повноліття, однак виплата здійснюється лише через певний проміжок часу. Тому від моменту закінчення терміну дії договору і до моменту виплати страхового забезпечення з приводу реєстрації шлюбу застрахованої особи або досягнення нею 21 -го віку має місце вичікувальний період, де договір діє в повному обсязі в частині інших ризиків, включених до обсягу відповідальності страховика, тобто при настанні смерті застрахованого або при втраті здоров'я від нещасного випадку. Важливим у такому страхуванні є те, що у випадку смерті страхувальника в період дії договору страхування, дія договору про­довжується без подальшої сплати страхових внесків і дає право застрахованій особі на одержання повної страхової суми при реєстрації шлюбу.

За останні роки важливого значення набуло страхування пенсій.Це вид особистого страхування і водночас різновид ренти, при якому страховик бере на себе зобов'язання виплачувати застрахованому з певною періодичністю пенсію протягом життя або обумовленого строку, а страхувальник - сплачувати страхові внески. Суб'єктами нако­пичувального пенсійного страхування виступають фізичні особи та страхові компанії, державні та недержавні пенсійні фонди, а також інші суб'єкти. Пенсійне страхування передбачає, що страхова компанія здійснює виплати застрахованим при виході на пенсію (страхування додаткової пенсії) або у віці, встановленому договором страхування. Додатково страхова компанія може взяти на себе страхування від нещасного ви­падку або смерті страхувальника (застрахованого). Страхувальник може укласти договір страхування на користь третьої особи. Строк страхування визначається як різниця між пенсійним віком і віком страхувальника при укладенні договору. Пенсія виплачується довічно за умов повної сплати страхових внесків. Договори пенсійного страхування укладаються індивідуально дієздатними громадянами або групою осіб.

Страхова сума визначається за згодою сторін і залежить від поточних виплат, що їх має здійснювати страхова компанія. У договорі можуть бути передбачені і додаткові виплати, які є наслідком участі стра­хувальника у прибутку страхової компанії. Розмір страхових внесків залежить від страхової суми, віку, статі страхувальника чи застра­хованого.

Додаткова пенсія може бути виплачена страховиком протягом життя застрахованого або впродовж визначеного періоду. Умовами договору може бути передбачено, що за життя додаткову пенсію одержує застрахований особисто, а в разі його смерті - вигодонабувач у повному обсязі або в її певній частині довічно.


Читайте також:

  1. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  2. А. 5-7 день життя.
  3. Авілум – “син чоловіка” – повноправна людина, охороні його життя, здоров’я, захисту його майнових інтересів присвячена значна частина законника.
  4. Австрії: мистецтво повсякденного життя.
  5. Адаптації до паразитичного способу життя
  6. Анамнез життя
  7. Архітектурно- планувальні заходи по поліпшенню стану міського середовища .Аналіз циклу життя споруди
  8. Аудит розрахунків з оплати праці й за соціальним страхуванням.
  9. Біохімічна гіпотеза виникнення життя.
  10. Біржове страхування (хеджування) учасників біржової торгівлі від несприятливих для них коливань цін
  11. Блок 5. Доходи та рівень життя населення.
  12. Братства,їх роль в активізації культурного життя 16-17ст.




Переглядів: 2883

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 6. Особисте страхування | Страхування від нещасних випадків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.