Підризикомрозуміють ймовірність визначеного рівня втрат фірмою частини своїх ресурсів або недоотримання доходів, або появу додаткових витрат при реалізації проекту.
Розрізняють два види проектних ризиків, пов’язані з підготовкою і реалізацією проекту, – систематичний і несистематичний.
Систематичний ризик належить до зовнішніх факторів, пов’язаних з проектом, таких як стан економіки в цілому, і перебуває поза загальним контролем над проектом. Прикладами систематичного ризику є політична нестабільність, зміни умов оподаткування, фактори, пов’язані з діями держави.
Несистематичним ризиком є ризик, що безпосередньо стосується проекту. Рівень рентабельності виробництва, період початку будівництва і сам процес будівництва, вартість основного капіталу і продуктивність – все це є видами несистематичного ризику.
Сучасна практика розрізняє й інші класифікаційні ознаки проектних ризиків.
За тривалістю дії:
Ø короткострокові, тобто пов’язані з фінансовими інвестиціями, що впливають на ліквідні позиції фірми;
Ø довгострокові, що виникають при виборі напряму інвестування.
За мірою впливу на фінансовий станфірми:
Ø допустимі - пов’язані із загрозою певної втрати прибутку;
Ø критичні - пов’язані з можливою втратою очікуваної виручки;
Ø катастрофічні - що виникають при втраті всього капіталу фірми і супроводжуються банкрутством.
За можливістю усунення:
Ø недиверсифіковані, що не підлягають усуненню;
Ø диверсифіковані, для яких існують можливі шляхи подолання.
За мірою впливу на зміну реальних активів фірми:
Ø динамічні ризики непередбачених змін вартості основного капіталу, що відбуваються внаслідок прийняття відповідних управлінських рішень, ринкових або політичних обставин, які можуть призвести як до втрат, так і до збільшення прибутків;
Ø статичні ризики – це втрати реальних активів внаслідок заподіяння збитків власності через некомпетентність керівництва.