Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розглянемо РАВ.

Б. Хімічні небезпеки. До них відносяться хімічні речовини і елементи, які використовуються в промисловості, сільському господарстві, побуті та можуть бути шкідливими для здоров’я людей. До цієї категорії відносяться викиди у атмосферу, стоки у водойми, що містять небезпечні хімічні речовини (Основні джерела забруднень). Небезпека хімічних речовин визначається їх здатністю проникати крізь органи дихання, травлення, шкірні та слизові оболонки, викликати хворобливий стан, а за певних умов і летальний наслідок.

ТЕХНОГЕННІ НЕБЕЗПЕКИ.

 

У зв’язку з технізацією людського суспільства техногенні небезпеки за своєю чисельністю і масштабами заподіяної шкоди виходять на перше місце серед інших. По характеру проявлення техногенні небезпеки поділяються на

механічні, хімічні, енергетичні.

 

А. Механічнінебезпеки створюють об’єкти, які падають, рухаються, обертаються. До механічних небезпек пасивного характеру відносять колючі та ріжучі предмети, слизькі та нерівні поверхні, відкриті люки підземних колекторів.

Механічні небезпеки проявляють себе як на виробництві так і в побуті.

 

Ступінь ураження залежить від фізико-хімічних, токсичних властивостей хімічних речовин, тривалості та шляхів їх впливу на організм людини.

Майже 40 небезпечних хімічних речовин, які найбільш поширені в промисловості та сільському господарстві об’єднали під загальною назвою – сильно діючи отруйні речовини (СДОР). Серед них є такі:

Хлор ();

Аміак ();

Фосген ();

Оксид вуглецю ();

Сірчистий ангідрид () та ін.

 

Уражаючим фактором хімічних небезпек є токсична (отруйна) дія їх на організм людини.

 

Основним параметром уражаючої дії є:

Токсодоза (Д);

Середня порогова токсодоза – це така кількість СДОР в одиниці об’єму повітря, що може призвести до ураження 50% людей при експозиції в 1хв.

 

Існує поняття середньої смертельної токсодози, яка викликає смерть у 50% уражених людей.

Існує параметр ГДК – це така концентрація хімічних речовин у повітрі робочої зони, при який щоденна робота упродовж 8 годин або 41 годину щотижня не викликає втрати працездатності, або відхилень у стані здоров’я людей.

 

Значення токсодоз та ГДК для деяких СДОР

 

Тип СДОР Середня токсодоза ГДК
Порогова Смертельна
Аміак Хлор, фосген Діоксид сірки Оксиди азоту 0,6 1,8 1,5 7,8

Захист – евакуація, укриття в сховищах, протигази, антидоти.

 

В. Енергетичні небезпеки. До енергетичних небезпек належать різного роду випромінювання (електромагнітні, іонізуючи, світлові тощо), а також шуми, вібрації, вибухи, пожежі.

Розглянемо більш детально іонізуючи випромінювання, які людина не відчуває власними органами чуттів, але вони є дуже небезпечними.

До іонізуючих відносять:

1. радіоактивне,

2. рентгенівське,

3. ультрафіолетове та деякі інші випромінювання, що здатні іонізувати атоми та молекули речовин, крізь які вони проходять.

 

1. Радіоактивне випромінювання (РАВ) виникає під час ядерних перетворень, що відбуваються у радіоактивних речовинах (ядерні реакції, розпад). Під час таких перетворень випромінюється потік елементарних часток (,, нейтрони, протони та ін.), а також кванти електромагнітної енергії. Всі вони відрізняються іонізуючою і проникаючою спроможністю.

Альфа-випромінювання ()– це потік позитивно заряджених атомів гелію з енергією 2-9МеВ. Невелика швидкість руху () і значний заряд обумовлюють їх велику іонізуючу спроможність. Але проникаюча спроможність у них мала – навіть звичайний аркуш паперу повністю затримує -потік.

Бета-випромінювання ()– це потік електронів або позитронів зі швидкістю наближеною до швидкості світла. Це обумовлює меншу іонізуючу спроможність ніж у -часток і більшу проникаючу спроможність. Одяг людини поглинає до 50% -часток.

Гама-випромінювання () виникає під час ядерних перетворень і являє собою квант електромагнітної енергії (до 5МеВ) з довжиною хвилі . Гама-кванти не мають електричного заряду, тому іонізуюча спроможність їх значно менша ніж у і -часток, але проникаюча спроможність найбільша.

 

Джереламиіонізуючих випромінювань є ядерні реактори, підприємства, де виробляють, переробляють та використовують РР, рентгенівські установки та ядерні боєприпаси.

 

Уражаючим фактором, що впливає на людей є саме іонізуюче випромінювання РР.

Основним параметром є щільність радіоактивного забруднення поверхні землі, води, продуктів харчування, яке вимірюється в , , відповідно. Кюрі () – одиниця активності РР. Характеризує ,і забруднення.

В деяких випадках для оцінки ступеня зараження місцевості використовують параметр – рівень радіації (Р), який визначає інтенсивність - випромінювання з поверхні землі і вимірюється в (). Характеризує забруднення.

Одним з параметрів, що характеризує уражаючу дію РАВ є доза радіації (Д)

Вона може бути експозиційною, поглиненою або еквівалентною.

Експозиційна доза характеризує можливості гама або рентгенівського випромінювання іонізувати сухе повітря в одиниці об’єму і вимірюється в рентгенах (). Вона характеризує потенційну небезпеку.

Поглинена доза радіації – це кількість енергії РАВ, що поглинена одиницею маси речовини, вимірюється в радах (Рад, Грей).

Еквівалентна доза характеризує біологічний ефект опромінення і вимірюється в берах (Бер, Зіверт).

Вплив на людей. Здійснюється шляхом зовнішнього опромінювання або коли РР потрапляють в середину організму з повітрям, водою їжею. Найбільш шкідливим є зовнішнє опромінювання та внутрішнє ,-опромінення. В наслідок іонізації молекул живої тканини відбувається розрив молекулярних зв’язків та зміна хімічної структури біологічних сполук. Так, наприклад, молекула води (людина на 60-70% складається з води) під впливом РАВ розщеплюється на іони і . В присутності кисню вони перетворюються в гідропероксид() і перекис водню (). Ці речовини є сильними окислювачами і, вступаючи в реакцію з молекулами білка, створюють сполуки, що є неприродними для людського організму. Таким чином, РАВ не тільки руйнує клітини живої тканини завдяки розщепленню молекул води, але й завдяки дії вільних радікалів руйнує інші здорові клітини. Все це викликає ураження окремих органів і всього організму людини.

Ступінь ураження залежить від дози опромінення та часу, упродовж якого ця доза отримана.

Час реакції людського організму на опромінення становить 4 доби, після чого організм починає виводити уражені клітини та регенерувати на їх місце нові.

 

Наслідки опромінення.Тривале опромінення невеликими дозами може викликати у людини лейкемію, онкологічні або генетичні захворювання.

Опромінення упродовж короткого часу великими дозами може викликати у людини гостру променеву хворобу (1, 2, 3 або 4 ступеня).

1 (легкий) – 100-200Р одужує майже 100%;

2 (середній) – 200-300Р смертність 20%;

3 (важкий) – 300-600Р смертність 50%;

4 (надважкий) – більше 600Р смертність майже 100%.

Що стосується характеристик електричних, теплових небезпек, шумів і вібрацій, то вони розглядаються в дисципліні “Охорона праці”.

Вибухи і пожежі буде розглянуто в розділі ІІ нашої програми.

Наслідками дії природних, а частіше техногенних небезпек, які охоплюють значну територію, можуть бути порушення екологічної рівноваги в природі. Змінюються параметри атмосфери, кількість або склад поверхневих і ґрунтових вод, знижується родючість грунтів. Такі явища об’єднують під назвою “екологічні небезпеки”.

Якщо властивість природного середовища очищуватись недостатня для нейтралізації забруднень (заражень), то вони починають змінювати рослинний і тваринний світ, негативно впливають на здоров’я людей.

Прикладами дії екологічних небезпек можуть бути:

1. Зміна рослинного і тваринного світу довкола Чорнобильської АЕС після аварії у 1986р;

2. Зміна клімату, рослинного і тваринного світу у регіоні Аральського моря після того, стали забирати у великих кількостях воду з річок Сирдар’я і Амудар’я для зрошення полів та для Каракумського каналу.

Що стосується соціальних небезпек, то вони будуть розглянуті на наступному занятті.

 

 


Читайте також:

  1. Існує кілька методів розрахунку складних електричних кіл. Розглянемо основні з них.
  2. Приклад.Розглянемо відповідність, зображена на мал. 1.7
  3. Розглянемо баланс НБУ
  4. Розглянемо внутрішні та зовнішні характерис­тики людини як суб'єкта активності.
  5. Розглянемо головні поняття БЖД.
  6. Розглянемо декілька прикладів.
  7. Розглянемо декілька прикладів.
  8. Розглянемо деякі об’єкти промислової власності
  9. Розглянемо елементи цифри 8.
  10. Розглянемо ізольований провідник А. Надамо йому “+” заряду.
  11. Розглянемо кожний з видів шкоди дещо детальніше.
  12. Розглянемо кожний з цих елементів більш детально.




Переглядів: 751

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Уражаючим фактором землетрусу є пружні коливання земної поверхні (саме вони руйнують все, що знаходиться на поверхні землі). | ІДЕНТИФІКАЦІЯ І ОЦІНКА НЕБЕЗПЕК.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.