Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Класифікація рослинності. Синтаксономічні одиниці

Абсолютно однакових фітоценозів не буває. Але більш чи менш подібні фітоценози можна об'єднувати у крупніші систематичні одиниці (синтаксони).

Основною одиницею в класифікації фітоценозів є рослинна асоціація (або тип фітоценозу). На III Міжнародному Ботанічному конгресі (1910) дано її визначення. "Рослинна асоціація – це рослинне угруповання визначеного флористичного складу з одноманітними умовами місцезростання і особливою фізіономією".

Більш розширене і уточнене визначення запропонував В.М.Сукачов (1938): "Рослинна асоціація (чи тип фітоценозу) об'єднує фітоценози, котрі одноманітно беруть учать в акумуляції і трансформації речовини та енергії на поверхні Землі, а точніше, її фітогеосфери. Згідно з цим вони характеризуються в основному однаковим видовим складом, однаковою синузіальною структурою, що відображає відповідний склад екологічних типів рослин, і однаковим складом факторів середовища, які впливають на фітоценотичний процес". У практиці геоботанічних досліджень, що велися в колишньому Радянському Союзі, головним критерієм ділення асоціації були домінанти головних ярусів. Але цього багатьом дослідникам здавалося недостатньо.

При визначенні асоціації на основі домінантів у районах, що відрізняються кліматичними умовами, було запропоновано виділяти географічні варіанти (наприклад, смеречина чорницева в Родопах (Болгарія) і в тайзі Росії дуже різняться складом другорядних видів, кліматичними та ґрунтовими умовами).

У дуже докладних дослідженнях часто буває важко визначити, котрий з видів належить зарахувати до групи домінантів, оскільки жоден з них не проявляє абсолютної переваги над іншими.

Найчастіше у нашій країні застосовують два методи присвоєння назв асоціаціям.

Латинська назва роду або виду, який домінує в пануючому ярусі, з закінченням - etum становить перше слово назви асоціації (Pinetum від Pinus, Piceum від Picea etc.) Друге слово це видова назва домінанта (чи домінантів) підлеглих ярусів із закінченням - osum (Sphagnosum, myrtillosum etc.). При домінуванні двох видів їх назви писалися через риску (Pineto-Quercetum або callunoso-cladinosum). Якщо була необхідність, то в назву асоціації вводили не тільки родові назви домінантів, але й видові, наприклад Pinetum sylvestri-alpestri cladinosum (сосновий бір з Pinus sylvestris та Cladonia alpestris в ярусі лишайників). Інколи важко виділити домінуючі види в головному чи підлеглих ярусах, тоді застосували назву для групи видів: Mixoherbetum – співдомінує багато видів різнотрав'я в головному ярусі, herbosum – перевага різнотрав'я в підлеглому ярусі тощо.

Деколи в назву асоціації вносили назви умов зростання (наприклад, Laricetum inundatum - модринові насадження у заплавах рік, Fagetum subalpinum – бучина субальпійська) або інформація про певні особливості структури (Fagetum nudum бучина з мертвим наземним покривом).

Назви асоціацій:

Pinetum cladinosum

Piceetum hylocomiosum

Quercetum aegopodiosum etc.

Другий спосіб застосовується в Скандинавських країнах, а до колишнього Радянського Союзу його впроваджував В.Альохін: Через дефіс (риску) писалися назви видів, домінуючих в окремих ярусах. Наприклад Pinus sylvestris – Vaccinium vitis-idaea – Pleurozium schreberi. Якщо у ярусі панували два види, то їх писалося через знак "плюс". Наприклад Picea abies + Quercus robur – Carex pilosa.

В ієрархії таксономічних одиниць рослинного вкриття в колишньому Радянському Союзі застосовувалися: асоціація, група асоціацій, формація, група формацій, клас формацій, тип рослинності. В якості головних одиниць були прийняті асоціація, формація, тип рослинності.

Група асоціацій об'єднує в собі асоціації або за ознакою едатопу, або за подібністю одного з ярусів, тобто за самою рослинністю. У лісоводів за вологістю виділяються групи асоціацій: свіжі бори, свіжі субори; або за багатством - групи асоціацій бори, субори. За рослинністю групи асоціацій: смеречини чорницеві, смеречини зеленомохові тощо.

Таким чином, в групу асоціацій смеречини зеленомохові об'єднані асоціації, деревний ярус яких утворений Picea abies, ярус чагарників відсутній, а моховий ярус добре виражений і в ньому панують зелені мохи (Pleurosium schreberi, Dycranum polysetum, Atrichum undulatum, Mnium undulatum та ін.). Трав'яно-чагарничковий ярус у різних асоціаціях неоднаковий: в одних асоціаціях в ньому панує чорниця (Piceetum myrtillosum – смеречина чорницева), в других брусниця (смеречина брусницева - Piceetum vacciniosum), а в третіх трав'яно-чагарничковий ярус відсутній (смеречина зеленомохова – Piceetum hylocomiosum).

До однієї формації належать асоціації (В. Сочава, 1972), в яких едифікатором (чи едифікаторами) виступає один і той же вид (види). Такими є формації ялицевих лісів, смерекових лісів, березових лісів, дубових і т.д.

Формації об'єднують за подібністю життєвої форми едифікатора в групи формацій. Так. формації дубових лісів, ясеневих і липових об'єднують в rpynv формацій широколистяних лісів (або групу широколистяних формацій). Схема крупних систематичних одиниць наведена в табл. 5.2. У клас формацій об'єднуються групи формацій, у яких едифікатори близькі за життєвою формою. Наприклад, темнохвойні і світлохвойиі групи формацій складають клас формацій хвойних лісів.

Класи формацій об'єднують в тип рослинності. За А.П.Шенніковим (1964), до одного типу рослинності відносяться всі формації, асоціації котрих у пануючому ярусі складені однією і тією ж біоморфою". У лісі, як типі рослинності, пануючий ярус утворюють дерева, на луках – трав’янисті рослини.


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. V теорія граничної корисності визначає вартість товарів ступенем корисності останньої одиниці товару для споживача.
  3. V. Класифікація і внесення поправок
  4. V. Класифікація рахунків
  5. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  6. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  7. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  8. Банківська платіжна картка як засіб розрахунків. Класифікація платіжних карток
  9. Банківський кредит та його класифікація.
  10. Банківські ресурси, їх види та класифікація
  11. Біомаса - Кількість живої речовини на одиниці площі чи об'єму місцеперебування в момент спостереження. Визначається сумою біомаси усіх популяцій, що населяють дану екосистему.
  12. Будівельна класифікація ґрунтів




Переглядів: 1449

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Динаміка фітоценозів | Концептуальні основи державного регулювання діяльності комерційних банків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.