Сутність суспільного виробництва. Основні фактори суспільного виробництва, їх взаємодія. Обмеженість ресурсів.
Суспільне виробництво – це процес перетворення природних ресурсів на речі, що задовольняють потреби людини. В основі суспільного виробництва лежить людська праця. Важливо зазначти. що процес виробництва завжди суспільний, оскільки базується на поділі праці. Спершу, в первісному суспільстві, поділ праці мав статево-віковий характер, в сучасному суспільстві він значно складніший за своєю будовою, але він існує в будь-якому суспільстві. І навіть процес індивідуального виробництва Робінзона Крузо на безлюдному острові був заснований на знаннях, які отримав наш герой в суспільстві, завдяки суспільному поділу праці.
Суспільне виробництво має дві сторони – продуктивні сили та виробничі відносини. Продуктивні сили – це всі сили суспільства, що задіяні в процесі виробництва. Головною продуктивною силою є робоча сила, оскільки вона не лише забезпечує процес суспільного виробництва. а й створює всі інші продуктивні сили. тобто засоби виробництва. До засобів виробництва ми віднесемо знаряддя та предмети праці. Знаряддя праці – це все, чим створюється продукт (інструменти, обладнання, технології). Предмети праці – це все, з чого створюється продукт (сировина, земля, енергоносії).
Друга сторона суспільного виробництва носить суспільний характер і виражається у відносинах в суспільстві з приводу виробництва, розподілу, обміну та споживання суспільних благ. В основі виробничих відносин лежать закономірності розподілу виготовленого суспільного продукту, а отже. відносини власності.