МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Тема № 3. Утворення хвилі. Хвильове рівняння.
Всі тіла так чи інакше впливають одне на одного. В найбільшій мірі дане твердження справедливе для суміжних тіл. Види взаємодії тіл різноманітні, але, як правило, залежать від відстані між тілами. Зміщення хоч одного з суміжних тіл приводить до зміни сил, що діють на останні тіла. В результаті тіла починабть рухатись, але не миттєво, а по мірі “отримання інформації” про зміну “обстановки” в системі. Таий процес послідовної зміни (з певним запізненням) стану взаємодіючих тіл, коли вони один за одним починають рухатись, називається бігучою хвилею.
Утворення хвилі в системі обумовлюється наявністю зв‘язків між окремими частинами системи. Збудження що виникає в якійсь точці системи викликає відповідні зміни в суміжних точках системи, передаючи їм певну кількість енергії. Від цих точок збудження переходить до наступних суміжних точок, розповсюджуючись від точки до точки, тобто створюючи хвилю.
В залежності від типу зв‘язків між елементами системи, виникають хвилі тієї чи іншої природи.
Пружні (акустичні) хвилі - виникають в твердих тілах, рідких чи газоподібних тілах за рахунок пружних сил між атомами чи молекулами речовини (притягування чи відштовхування).
Якщо атом №2 за рахунок зовнішнього впливу змістився вправо від положення рівноваги то виникають наступні пружні сили:
Між №1 та №2 – пружня сила притягування, яка повертатиме атом №2 в рівноважне положення. Між №2 та №3 – пружня сила відштовхування, яка змістить наступний атом №3 вправо від положення рівноваги.
Таким чином збурення передається вздовж лінійного ланцюжка атомів (в обидві сторони). У 3-х вимірному випадку збудження буде передаватись в 6-ти напрямках (в найбільш загальному випадку – в повному тілесному кутові).
Поверхневі хвилі – найчастіше виникають на поверхні води за рахунок пружних сил притягування та відштовхування та силою тяжіння.
Якщо молекула води №2 отримавши ззовні енергію (збудження) підніметься вгору від положення рівноваги, то починають діяти наступні сили:
На молекулу №2 – сила тяжіння, яка повертає молекулу із №2 до положення рівноваги.
На молекули №1 та №3 – пружна сила притягування, яка підніматиме молекули №1 та №3 вгору від положення рівноваги.
Розглянути типи хвиль носять узагальнену назву – механічні хвилі. Незалежно від природи всі механічні хвилі мають загальні риси: · В однорідному середовищі швидкість хвилі постійна, напроти – рух часток середовища нерівномірний; при цьому швидкість хвилі зазвичай значно перевищує швидкість часток; · Хвиля здатна розповсюджуватись в напрямку, відмінному від напрямку зміщення часток середовища, причому на відстань, що значно перевищує відхилення часток від положення рівноваги.
Інакше кажучи, хвиля розповсюджується зовсім інакше, ніж рухаються частки середовища, що залучені в хвильовий процес.
Електромагнітні хвилі – виникають в вакуумі та будь якому іншому непровідному середовищі.
Електромагнітне збудження, що виникло в будь-якому місці простору, в силу електромагнітних зв‘язків (явище електромагнітної індукції, закон Ленца), стає джерелом такого збурення в суміжних ділянках простору від яких воно передається все далі і далі: виникає електромагнітна хвиля, яка розповсюджується зі швидкістю світла (в вакуумі).
Незважаючи на нескінчену різноманітність фізичних процесів, що викликають хвилі, їх утворення відбувається по одному типу.
Читайте також:
|
||||||||
|