Збурення що виникає в який-небудь точці простору в момент часу , проявляться через деякий час на певній відстані від початкової точки, тобто передається з певною швидкістю .
Розглянемо одномірний випадок лінійну хвилю, що розповсюджується в напрямку. Позначимо стан збудження функцією , а вона залежить від координати , та часу , тобто .
Якщо збудження розповсюджується вздовж координати зі швидкістю ,
то хвиля в момент буде в такому ж стані, в якому вона була раніше в момент , тобто в точці хвиля досягає такого стану який вона мала раніше на відстані від точки спостереження.
Таким чином, розповсюдження збудження (хвилі) зі швидкістю вздовж напрямку зобразиться функцією, в аргумент якої та входять у вигляді комбінації або .
Така будова аргумента показує, що значення функції яке вона має в точці в момент часу , повториться в більш віддаленій точці в більш пізнішій момент часу , якому відповідає функція .
Якщо ці значення дійсно однакові, тобто то повинні бути рівні аргументи функції :
(1)
Таким чином збудження за час переміститься на відстань , розповсюджуючись зі швидкістю . Із співвідношення (1) видно, що :
Таким чином: будь-яка функція, яка залежить від аргумента відображає розповсюдження збудження вздовж в сторону зростаючих значень з постійною швидкістю .
Аналогічно, будь-яка функція від аргумента описує розповсюдження хвилі зі швидкістю в бік спадаючих значень .
Встановимо вид рівняння, що описує розглянутий хвильовий процес.
· по-перше, рівняння хвильового процесу має диференційну форму;
· по-друге містить значення .
Можна показати, що рівняння, рішенням якого буде функція від аргумента або , має вид:
Рішенням такого рівняння буде співвідношення:
Дане рішення є сукупністю двох хвиль, що розповсюджуються зі швидкістю v у протилежних напрямках від точки виникнення збурення.