Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Обмеження цілісності

Первинні та зовнішні ключі

 

Нагадаємо, що ключ або можливий ключ – це мінімальний набір атрибутів, по значеннях яких можна однозначно знайти необхідний екземпляр сутності. Мінімальність означає, що виключення з набору будь-якого атрибуту не дозволяє ідентифікувати сутність по тих, що залишилися.

Кожна сутність володіє хоч би одним можливим ключем. Один з них береться за первинний ключ. При виборі первинного ключа слід віддавати перевагу нескладеним ключам або ключам, складеним з мінімального числа атрибутів. Недоцільно також використовувати ключі з довгими текстовими значеннями (переважно використовувати цілочисельні атрибути). Так, для ідентифікації студента можна використовувати або унікальний номер залікової книжки, або набір з прізвища, імені, по батькові, номера групи і може бути додаткових атрибутів, оскільки не виключено появи в групі двох студентів з однаковими прізвищами та іменами. Погано також використовувати як ключ назву, наприклад “Закуска з плавлених сирків "Дружба" з шинкою”.

Не допускається, щоб первинний ключ стрижньової сутності (будь-який атрибут, що бере участь в первинному ключі) приймав невизначене значення. Інакше виникне суперечлива ситуація: з’явиться не існуючий екземпляр стрижньової сутності, що не володіє індивідуальністю. З тих же причин необхідно забезпечити унікальність первинного ключа.

Тепер про зовнішні ключі:

  • Якщо сутність зв’язує сутність А і В, то вона повинна включати зовнішні ключі, відповідні первинним ключам сутності А і В.
  • Якщо сутність В позначає сутність А, то вона повинна включати зовнішній ключ, відповідний первинному ключу суті А.

Хоча поняття реляційної моделі даних першим ввів основоположник реляційного підходу Едгар Кодд, найбільш поширене трактування реляційної моделі даних, мабуть, належить відомому популяризатору ідей Кодда Крістоферу Дейту, який відтворює її (з різними уточненнями) практично у всіх своїх книгах. Згідно трактуванню Дейта, реляційна модель складається з трьох частин, що описують різні аспекти реляційного підходу: структурної, маніпуляційної та цілісної частини.

1. У структурній частині моделі фіксується, що єдиною родовою структурою даних, яка використовується у реляційних БД, є нормалізовані n-арні відношення (таблиця). Визначаються поняття доменів, атрибутів, кортежів, заголовка, тіла і змінної відношення.

2. У маніпуляційній частині моделі визначаються два фундаментальні механізми маніпулювання реляційними БД – реляційна алгебра і реляційне числення. Основною функцією маніпуляційної частини реляційної моделі є забезпечення міри реляційності будь-якої конкретної мови реляційних БД: мова називається реляційною, якщо він володіє не меншою виразністю і потужністю, чим реляційна алгебра або реляційне числення.

3. У цілісній частині реляційної моделі даних фіксуються дві базові вимоги цілісності, які повинні підтримуватися в будь-якій реляційній СУБД. Перша вимога називається вимогою цілісності сутності (entity integrity). Об’єкту або сутності реального світу в реляційних БД відповідають кортежі відношень. Вимога цілісності сутності повністю звучить таким чином: у будь-якої змінної відношення повинен існувати первинний ключ, і ніяке значення первинного ключа в у записах таблиці не повинне містити невизначених значень. Щоб це формулювання було повністю зрозуміле, потрібно обговорити поняття невизначеного значення (NULL).

Теоретично будь-який запис, що заноситься у таблицю, повинен містити всі характеристики модельованої їм сутності, які потрібно зберегти в базі даних. Проте на практиці не всі ці характеристики можуть бути відомі до того моменту, коли потрібно зафіксувати сутність в базі даних. Простим прикладом може бути процедура ухвалення на роботу людини, розмір заробітної платні якого ще не визначений.

Едгар Кодд запропонував використовувати в таких випадках невизначені значення. Невизначене значення не належить ніякому типу даних і може бути присутнім серед значень будь-якого атрибуту, визначеного на будь-якому типі даних (якщо це явно не заборонено при визначенні атрибуту). Якщо а – це значення деякого типу даних або NULL, op – будь-яка двомісна «арифметична» операція цього типу даних (наприклад +), а lop – операція порівняння значень цього типа (наприклад =), то за визначенням:

 

а op NULL = NULL

NULL op а = NULL

а lop NULL = unknown

NULL lop а = unknown

 

Тут unknown – це третє значення логічного, або булевого, типу, що володіє наступними властивостями:

NOT unknown = unknown

true AND unknown = unknown

true OR unknown = true

false AND unknown = false

false OR unknown = unknown

 

Друга вимога, яка називається вимогою цілісності по посиланнях (referential integrity), є складнішою. Очевидно, що при дотриманні нормалізованості відношень складна сутність реального світу представляється в реляційній БД у вигляді декількох кортежів (записів) декількох відношень (таблиць). Вимога цілісності по посиланнях, або вимога цілісності зовнішнього ключа, полягає в тому, що для кожного значення зовнішнього ключа повинен знайтися запис з таким же значенням первинного ключа, або значення зовнішнього ключа повинне бути повністю невизначеним (тобто ні на що не указувати).

Обмеження цілісності сутності і по посиланнях повинні підтримуватися СУБД.

Для дотримання цілісності сутності досить гарантувати відсутність в будь-якій таблиці записів з одним і тим же значенням первинного ключа (і забороняти входження в значення первинного ключа невизначених значень).

З цілісністю по посиланнях справа йде дещо складніше. Зрозуміло, що при оновленні підпорядкованої таблиці (вставці нових записів або модифікації значення зовнішнього ключа в існуючих записах) досить стежити за тим, щоб не з’являлися некоректні значення зовнішнього ключа.

Але як бути при видаленні запису з таблиці, на яке існує посилання? Тут існують три підходи, кожний з яких підтримує цілісність по посиланнях. Перший підхід полягає в тому, що взагалі забороняється проводити видалення запису, для якого існують посилання (тобто спочатку потрібне або видалити записи, що посилаються, або відповідним чином змінити значення їх зовнішнього ключа). При другому підході при видаленні запису, на який є посилання, у всіх записах, що посилаються, значення зовнішнього ключа автоматично стає повністю невизначеним. Третій підхід (каскадне видалення) полягає в тому, що при видаленні запису з таблиці, на яке веде посилання, з таблиці, що посилається, автоматично віддаляються записи, що посилаються.

 


Читайте також:

  1. Авоматизація водорозподілу регулювання за нижнім б'єфом з обмеженням рівнів верхнього б'єфі
  2. Аналіз при двох обмеженнях
  3. Аналіз при наявності одного обмеження
  4. Бюджетне обмеження
  5. Бюджетне обмеження й можливості споживача
  6. Бюджетне обмеження споживача
  7. Бюджетні множини й лінії бюджетного обмеження
  8. Бюджетні обмеження
  9. Бюджетні обмеження
  10. Бюджетні обмеження.
  11. Випадки проведення та обмеження щодо проведення оцінки майна
  12. Відновлювання механічної цілісності




Переглядів: 3181

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація сутності | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.