Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Зупинка кровотечі

Механізм адаптації при кровотечах

Кровотеча мобілізує комплекс заходів захисту реакцій організму, зміст якого полягає в попередженні повної крововтрати і смерті. У випадках хронічної кровотечі це відбувається порівняно легко, довгостроково не викликаючи зривів механічної компенсації, тоді як при гострій крововтраті й особливо масивній механізми адаптації не встигають включаться чи не можуть компенсувати раптово виниклі грубі порушення органів і систем.

В основі адаптації організму до крововтрати і ліквідації її наслідку лежать:

· спазм судини, що кровоточить, тромбоз;

· збільшення маси ОЦК за рахунок мобілізації рідини з міжтканинного простору;

· частішання серцевої діяльності і дихання для забезпечення тканин киснем;

· перерозподіл кровообігу на користь постачання кров'ю життєво важливих органів: мозок, легені, серце, печінка, нирки, за рахунок спазму судин шкіри, м'язів кінцівок, кісткових м'язів;

· каскадне включення різноманітних нейрон-ендокринно-гуморальних механізмів життєзабезпечення, спрямованих на підтримку артеріального тиску на рівні не нижче критичного;

· активація системи згортання крові;

· викид у потік циркуляції крові з депо (селезінка, кістковий мозок).

Незначні кровотечі зупиняються спонтанно. За рахунок рефлекторного звуження стінки ушкодженої судини краї ранового дефекту (при повному перетинанні судини) зближаються, що приводить до зниження кровотечі. Більше скорочується внутрішній шар стінки судини (інтиму), утворити клапан, що прикриває дефект.

У зупинці кровотечі активно приймаю участь система згортання крові. Цей складний процес вам прочитаний на курсу патофізіології. Для компенсації недостатності кисню в тканинах системи органів подиху і кровообігу. При масивній кровотечі постраждалі часто апатичні, сонливі, що розцінюється як захисна реакція організму, але і за рахунок гіпоксії мозку. Те є навпаки: не тільки як прояв гіпоксії мозку, але і як захисна реакція організму.

Ще в давні часи при різних пораненнях потерпілий інстинктивно стискав рану, намагаючись зупинити кровотечу. Тоді ж була застосована пов'язка, що давить. У середньовіччі широко застосовували для зупинки кровотечі припікання: уявіть собі площу в середньовічному місті. Тут повинно відбутися прилюдне покарання злодія. По законам того часу, по першій судимості, відрубували палець, по другій – кисть. У першому випадку кровотечу зупиняли накладенням пов'язки. На площі поміст, на помосту колода для рубання м'яса і казан з киплячим олією. Керує цим господарством кат. Після відрубування (усікання) кисті, куксу передпліччя занурювали в кипляче олію і такий спосіб вирішували всі проблеми із шовним і перев'язувальним матеріалом, засобами для зупинки кровотечі. Отже, для зупинки кровотечі була використана висока температура – кипляче олія. Але в другій половині ХІХ сторіччя Пакелен застосував для зупинки кровотечі прилад із дрібних судин, що нагадує апарат для випалювання. Цей метод розвивався й удосконалювався, перетворивши в широко розповсюджений у хірургії метод зупинки кровотечі з дрібних судин під час першої операції – діатермокоагуляція – електроніж і далі – лазерні установки – лазерний ніж.

Для зупинки кровотечі лікарі А.К.Цельс, К.Гален застосували метод перев'язки судин. Однак цей метод не знайшов широко поширення і тільки в 1550 році Амбруаз Парі знову впровадив перев'язку судин для зупинки кровотечі, крім цього ним же був застосований міцний джгут (ligature forti) при проведенні ампутації.

Вільям Гарів у 1628 році опублікував свою класичну роботу про кровообіг людини, де крім фізіології кровообігу було сказано, що для припинення венозної й артеріальної кровотечі джгут треба накладати по різному. Пізніше цей джгут (турнікет) стали широко використовувати для зупинки артеріальної кровотечі. А після пропозиції в 1873 році Ф.Есморхом застосування гумового джгута – метод знайшов ще більш широке застосування.

Зупинку кровотечі можна розділити на тимчасову й остаточну.

Тимчасовазупинка кровотечі. Прийоми тимчасової зупинки кровотечі дають можливість врятувати потерпілого від гострої крововтрати. Цей прийом часто доводиться застосовувати людям без медичної освіти, тому їх повинен знати кожний. Прийоми тимчасової зупинки кровотечі різні, їхній вибір залежать від виду ушкодженої судини, розмірів і локалізації рани й ін. Нерідко різні прийоми комбінують. В усіх випадках важливим моментом є іммобілізація ушкодженої частини тіла. Такого потерпілого можна транспортувати після зупинки кровотечі на місці події.

Кровотечу з поверхні вен і дрібних артерій можна зупинитидавлючою пов'язкоюі здавленням ушкодженої кінцівки. Максимальне згинання кінцівкизастосовується для зупинки кровотечі, якщо джерело розташоване в дистальній частині тіла. Притисненням артерії до кистіпроксимально від рани артеріальна кровотеча зупиняються моментально, а у допомагаючого є можливість без поспіху обміркувати подальшу тактику і спосіб зупинки кровотечі.

Накладення джгутає більш ефективним, але і більш травматичним методом тимчасової зупинки кровотечі. Він застосовується в основному при пораненні магістральних артерій. Використовуються гумові джгути – Есморха – гумова трубка з прикріпленим до одного кінця ланцюжком, а іншого – гачка, що забезпечує закріплення джгута. Джгут Біра – товста гумова стрічка з ґудзиком на одному кінці і дірочками на іншому. Модно використовувати звичайні гумові трубки, гумові бинти. Застосування зонда Блекморадля зупинки кровотечі з вен стравоходу, шляхом його введення в стравохід і шлунок. Судинним зажимомможна пережати магістральну судину. Накласти пов'язку і транспортувати в хірургічне відділення, де буде проведена остаточна зупинка кровотечі.


Читайте також:

  1. ВИДИ КРОВОТЕЧ. Зупинка зовнішньої кровотечі.
  2. Визначення тактики і методу операційного лікування при кровотечі з варикозно розширених вен стравоходу.
  3. Зупинка саморозвитку
  4. Зупинка системи
  5. Клініка кровотечі
  6. КРОВОТЕЧІ ТРАВМАТИЧНІ
  7. ОСОБЛИВОСТІ ЗУПИНКИ КРОВОТЕЧІ З НОСА
  8. Перша допомога при кровотечі. Види кровотеч.
  9. Припинення кровотечі з рани, носа, вуха, легень, стравоходу
  10. Пуск і зупинка електродвигунів




Переглядів: 1006

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Клініка кровотечі | Ускладнення кровотеч

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.