Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Варіанти диверсифікації

Варіанти і критерії диверсифікації

Диверсифікація стосується портфельної стратегії, суттю якої є формування набору основних напрямків видів діяльності підприємства (конкурентна стратегія, як відомо, шукає способи успішної діяльності в кожному із цих напрямків і видів діяльності).

Досвід ринкових країн засвідчує, що на зміну складу портфеля бізнесів підприємства йшли не зразу і неохоче, навіть в умовах різких змін середовища. Спочатку кілька років намагалися стабілізувати зниження прибутків і скорочення збуту при допомозі таких заходів, як звільнення значної кількості працівників, скорочення запасів, зниження витрат, ведення цінових війн. І оскільки це не допомагало, вдавалися врешті до модифікації бізнес-портфеля. Тобто переходили до застосування диверсифікації лише тоді, коли остаточно переконувалися, що в рамках існуючого портфеля вирішити назрілі проблеми неможливо. І починався важкий пошук варіантів його зміни. Цей досвід повинен стати уроком для українських новобранців ринкової економіки.

Отже першим поштовхом до диверсифікації стало насичення ринку і скорочення попиту в 1950-60-х роках XX ст. другим - поява нових технологій, приміром транзисторних, електроніки. Нарешті, ще одним поштовхом для зміни бізнес-портфеля стала можливість розширення діяльності за межі історичного бізнесу підприємства.

Зміна бізнес-портфеля підприємства має дві альтернативи: або вектором росту є перехід до нових областей бізнесу в існуючому географічному середовищі, що називається диверсифікацією, або ж вектором росту обирається нова географія, що називається інтернаціоналізацією бізнесу.

Диверсифікація може відбуватися за наступними варіантами:

Перший - коли диверсифікація зв’язана з потребами споживачів. Вона являє собою освоєння нової для підприємства технології з метою продовжити обслуговування традиційного ринку. Прикладом може служити зміна радіолампової технології на транзисторну або хіміко-молекулярної технології на біотехнологію у фармацевтиці.

Такий варіант розвитку диверсифікації може здійснюватись або ж шляхом купівлі уже існуючої фірми з новою технологією, або ж створення нового виробництва, спираючись на внутрішні джерела. Другий шлях - власний розвиток нової для підприємства технології - вкрай важкий і складний. Нерідко, запровадивши продукцію з новою технологією, підприємство втрачало лідерство у галузі.

Другий варіант диверсифікації зв’язаний з технологією і полягає у застосуванні традиційної технології підприємства для задоволення нових потреб. Приклад - поширення електроніки у машинобудуванні. Здійснюється або шляхом поглинання (приміром, автомобільна кампанія поглинає електронну), або шляхом внутрішнього розвитку через вихід на нові ринки.

Третій варіант диверсифікації - перехід в область, не пов’язану з поточним бізнесом підприємства, до нових технологій чи потреб ринку. Таку диверсифікацію називають ще конгломератною диверсифікацією. Вона здійснюється, як правило, шляхом придбання фірми. Тобто створюється новий конгломерат, який об’єднує підприємства багатьох галузей, які не пов’язані між собою технологічним ланцюгом. Ці підприємства діють як самостійні і лише фінансово та адміністративно залежать від головного офісу конгломерату.

Модифікацію (розширення) бізнес-портфеля підприємства можна зобразити наступним чином (рис. 7.1)

Поточний бізнес-портфель підприємства

Диверсифікація (поточна географія)

Інтернаціоналізація (нова географія)

Зв’язана з потребами -

освоєння нових технологій для обслуговування традиційного ринку (шляхом покупки існуючої фірми або внутрішнього розвитку)

Зв’язана з потребами

Зв’язана з технологією

 

Зв’язана з технологією -

Задоволення нових потреб із застосуванням традиційної технології (шляхом покупки фірми або внутрішнього розвитку)

Конгломератна

Конгломератна -

Перехід в область не зв’язану з поточним бізнесом до нових технологій чи потреб ринку (шляхом купівлі)

Зв’язана і з технологією, і з потребами

 

Рис. 7.1. Способи модифікації бізнес-портфеля підприємства

 

 
 

 

 Читайте також:

 1. АЛОМОРФИ І ВАРІАНТИ МОРФЕМ
 2. Альтернативні варіанти геополітичної орієнтації України
 3. Альтернативні варіанти довгострокового фінансування діяльності підприємства
 4. Варіанти акультураційних стратегій
 5. Варіанти вибору ділової їжі (буфет або a la carte).
 6. Варіанти вибору ринкових сегментів
 7. ВАРІАНТИ ВИКОРИСТАННЯ ПРОГНОЗІВ В ОРГАНІЗАЦІЇ
 8. ВАРІАНТИ ВІДМІНКОВИХ ФОРМ ІМЕННИКІВ
 9. Варіанти групи крові
 10. Варіанти і способи вимірювань характеристик телефонних каналів
 11. Варіанти клінічного перебігу абсцесу печінки.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Якщо ж можливості відповідають цілям, але наявна структура бізнес-портфеля не забезпечує їх досягнення, тоді вдаються до диверсифікації. | Критерії диверсифікації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.