Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Фінансової системи

Монетаризм в умовах глобалізації та формування світової

На посилення позицій монетаристів значною мірою вплинули процеси глобалізації, посилення взаємозалежності світових економік та формування світової фінансової системи.

У зв’язку із кризовими явищами в економіці та загальною нестабільністю у 70–80-х роках ХХ ст. (стагфляція, безробіття, бюджетні дефіцити), а також формуванням нової системи міжнародних відносин (скасування фіксованих та запровадження плаваючих валютних курсів тощо) головну роль у макроекономічній стабілізації почала відігравати грошово-кредитна політика та діяльність центральних банків. А впровадження плаваючих валютних курсів дозволило більш ефективно застосовувати монетарні інструменти.

Одним з перших на захист гнучких валютних курсів виступив М. Фрідмен. У своїй праці «Докази на користь гнучких валютних курсів» (1953) вчений відзначав, що якби внутрішні ціни були такими ж гнучкими, як валютні курси, то практично не було б різниці, з економічної точки зору, здійснювати узгодження грошово-кредитної політики шляхом зміни валютних курсів чи еквівалентних змін внутрішніх цін. Валютний курс потенційно гнучкий під час відсутності адміністративних дій по його заморожуванню.

Фіксовані курси та пов’язані з ними обмеження призводять до виникнення прихованої інфляції та переживання за майбутнє. Крім того, М. Фрідмен заперечував аргумент, пов'язаний з імпортом стабільності цін через фіксований валютний курс, і підкреслював тезу про те, що плаваючі валютні курси дозволять проводити незалежну грошово-кредитну політику [Головин, 2008, с. 14], а пом’якшення валютних та цінових обмежень утримуватимуть інфляцію на рівні 3–10% [Моисеев, 2004, с. 91].

Саме тому ефективність грошово-кредитної політики ставиться в пряму залежність від вибору режиму валютного курсу, а процес цього вибору сам по собі відіграє важливу роль в умовах фінансової глобалізації, тим більше, що грошово-кредитна політика стає все більше взаємопов’язаною з валютною політикою.

Після розпаду Бреттон-Вудської світової валютної системи і відсутності нового світового механізму регулювання валютних курсів посилилося розбалансування всієї міжнародної валютної системи, що врешті-решт створило умови для появи єдиної європейської валютної системи. У зв’язку з цим виникла потреба у розробці теорії валютних зон з метою пояснення процесу формування регіональних валютних союзів.

Теорія оптимальних валютних зон була розроблена канадським економістом Р.-А. Манделлом, лауреатом Нобелівської премії 1999 р., а пізніше розвинена М. Фрідменом Р. МакКінноном, П. Кененом, Дж. Інгремом, Дж. Флемінгом та іншими. Концепція оптимальної валютної зони повинна була дати відповідь на питання, між якими країнами буде доцільним формування валютного союзу. Вчені визначили низку критеріїв, яким повинні відповідати ці країни: наявність міжрегіональної мобільності факторів виробництва, гнучкість цін та заробітної плати, ступінь диверсифікованості національних економік, близькі темпи інфляції тощо.

Створення оптимальної валютної зони передбачало значні переваги, зокрема такі: більш прозора система цін, зниження вартості економічних розрахунків, зниження трансакційних витрат, зменшення невизначеності та посилення конкуренції [Осадчая, 2006, с. 10–11]. Але при цьому входження до валютної зони вимагало від країни відмовитися від таких інструментів макроекономічного регулювання, як незалежна грошово-кредитна політика та самостійне встановлення валютних курсів.

Не дивлячись на це, створення оптимальної валютної зони вважалося великим кроком у вирішенні низки проблем. Зокрема економічні спади чи посилення інфляції в окремих країнах-учасницях об’єднання можна нівелювати завдяки перерозподілу фінансових ресурсів через єдиний фінансовий орган. Створення у 1978 р. Європейської валютної системи та впровадження євро у 1999 р. є яскравим прикладом втілення наукових розробок монетаристів у господарську практику.


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. VI. Філогенез нервової системи
  9. Абсолютні показники фінансової стійкості
  10. Абсолютні показники фінансової стійкості та її типи
  11. Автокореляційна характеристика системи
  12. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ




Переглядів: 441

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Раціональні очікування у фінансовій політиці | Фінансової науки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.