Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Економічні функції держави в умовах ринку.

Михайло Туган-Барановський

Тема 6. Економічна роль держави у ринковій економіці.

План.

1. Економічні функції держави в умовах ринку.

2. Форми і методи державного регулювання економіки.

 

Вивчення законів вільної гри економічних сил –

у чому й полягає найважливіший зміст політичної

економії – призвело до визнання необхідності …

регулювання цієї гри суспільною владою.

 

Загальна світова тенденція така, що у сучасних умовах відбувається неухильне розширення економічних функцій держави. Чим це обумовлено?

1. У окремих сферах економічної життєдіяльності механізми ринку не спрацьовують, тобто не дають бажаного ефекту. Це стосується в першу чергу розв"язання соціальних проблем у суспільстві.

2. Ринок визнає тільки один варіант розподілу доходів, один критерій справедливості – справедливим вважається будь-який дохід, отриманий у конкурентній боротьбі на ринках товарів, послуг, капіталу, робочої сили. У відповідності з цим критерієм справедливим необхідно вважати як високі доходи одних, так і низькі доходи тих, хто програв у конкурентній боротьбі.

3. Механізми ринкового розподілу, як правило, оминають зайнятих у сфері фундаментальної науки, державному управлінні, освіті тощо. Оскільки зайняті у цих сферах виробляють суспільні блага, то їх утримання є прерогативою держави. До того ж, у суспільстві є люди, які потребують соціального захисту внаслідок низької конкурентноздатності їхньої праці – інваліди, підлітки і ін.

4. Ринковий механізм не гарантує невід"ємне право людини на працю. З ряду причин у ринковій економіці є неминучим безробіття та інфляція. Всі ці проблеми не можливо розв"язати без активної участі держави.

Країнам з розвиненою ринковою економікою притаманна змішана система макроекономічного регулювання, яка базується на плюралізмі (різноманітності) форм власності й органічно поєднує переваги ринкових і державних регуляторів.

Виділяють два основні види регулюванняекономічний лібералізм та економічний дерижизм.

 

Ознака Країни економічного лібералізму Країни економічного дирижизму
Участь держави Мінімальна Максимально допустима
Державний сектор Незначний (до 10%) Значний (10-20%), суттєва роль в Австрії – 30%
Основні функції Мінімальні Активне втручання
Державні витрати, % ВВП 30-35 45-50 (у Швеції більше 50%)
Методи ДРЕ Переважно економічні й опосередковані (непрямі) Прямі, специфічні, а також адміністративні методи
Країни США, Канада, Великобританія, Австралія та ін. Швеція, Австрія, Японія, Німеччина та ін.

 

Економічні функції держави надзвичайно різноманітні. Вони настільки широкомасштабні, що навіть важко скласти їх вичерпний перелік. Але найважливішими з них є п"ять:

1. Забезпечення правової бази і суспільної атмосфери, які сприяють ефективному функціонуванню ринкової економіки.З цією метою держава визначає правовий статус форм власності, узаконює існування різних видів господарської діяльності, регулює відносини між виробниками і покупцями товарів, умови заключення контрактів і функціонування підприємств, взаємні зобов"язання адміністрації і профспілок тощо.

Винятково важливе значення створення правової бази має для України у процесі формування соціально орієнтованої ринкової економіки.

Необхідно зазначити, що за роки незалежності України в цілому створено правову базу ринкових перетворень. Зокрема, Верховною Радою України прийнято цілий ряд законів, в яких, в основному, закладено правові основи функціонування ринкової економіки. Зокрема, це такі закони як "Про власність", "Про приватизацію майна державних підприємств", "Про захист економічної конкуренції", "Про підприємство в Україні", "Про підприємництво", "Про оплату праці", "Про зайнятість населення" та інші. Однак багато з прийнятих законів є недосконалими, ряд законів вже роками обговорюються у Верховній Раді, але до цього часу не прийняті.

2. Захист конкуренції.У попередній темі "Основи саморегулювання ринкової економіки" ми розглянули суть, функції, форми конкуренції та монополію як антипод конкуренції. Конкуренція служить основним регулюючим механізмом у ринковій економіці. Це та сила, яка підпорядковує виробників і постачальників ресурсів диктату покупця, або суверенітету споживача. При конкуренції – покупець – це господар, ринок – їх агент, а підприємства – їх слуга.

Подолання монополізму та створення конкурентного середовища в економіці України у сучасних умовах є одним з важливих напрямків економічної політики держави. Особливо актуальним є формування конкурентного середовища на ринках енергоносіїв, сільгосппродукції, транспортних перевезень, зв"язку, житлово-комунальних послуг, розміщення державного замовлення, централізованих капіталовкладень тощо.

3. Перерозподіл доходів і багатства.У ринковій економіці в силу ряду причин, про які детально буде йти мова у наступних лекціях, існує нерівність у розподілі доходів.Однак, надто велика нерівність вважається не бажаною і веде до соціальної нестабільності. Тому для зменшення нерівності у доходах держава здійснює їх перерозподіл через різноманітні соціальні програми у формі трансфертних платежів. Трансферти – це платежі, які здійснюються державою особам або домогосподарствам грошей, взамін яких платник (держава) не отримує товарів і послуг. До них належать пенсії, стипендії, виплати по безробіттю, допомога інвалідам тощо.

Крім цього, держава регулює індивідуальні доходи через втручання у процес формування первинних доходів (встановлення мінімального рівня заробітної плати, запровадження прогресивної шкали оподаткування, індексація доходів з врахуванням інфляції, регулювання цін на товари і послуги першої необхідності тощо).

4. Коректировка розподілу ресурсів з метою удосконалення структури нацонального продукту. Необхідність втручання держави у перерозподіл ресурсів зумовлена тим, що конкурентна ринкова система або:1/ виробляла "не ту" кількість певних товарів і послуг, або 2/ опинилась не в змозі взагалі виділити будь-які ресурси на виробництво деяких товарів і послуг, випуск яких економічно виправданий. Перший випадок пов"язаний з переливами ресурсів, або побічними ефектами, а другий – з державними, або соціальними благами.


Читайте також:

  1. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  2. V. Економічні цикли.
  3. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  4. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  5. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  6. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  7. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  8. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  9. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  10. Акціонерна власність в економічній системі
  11. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  12. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .




Переглядів: 1217

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Папа Іоанн Павел ІІ | Форми і методи державного регулювання економіки.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.