НАЛАГОДЖЕННЯ КОМП’ЮТЕРИЗОВАНИХ ПРОЦЕДУР АУДИТУ ТА ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ
Застосування комп’ютерів значно впливає на проведення контролю та аудиторських процедур. Однак слід мати на увазі, що контрольні функції автоматизуються найважче. Сама по собі комп’ютеризація обліку не може усунути приховування крадіжок і зловживань через неправильне перенесення на електронні носії реквізитів, зазначених у документах, введення фальсифікованих документів тощо. Комп’ютер завжди однаково оцінює ситуацію і процес, тому ймовірність помилок контролю в умовах застосування комп’ютерів значно нижча. Отже, комп’ютерна програма забезпечує лише неупередженість і точність контролю.
На відміну від ручних облікових систем, у яких записи роблять на папері і аудитор розглядає можливість знищення, підробки, заміни паперових документів, в умовах використання КІСП аудитору доводиться мати справу з питаннями безпеки та надійності комп’ютерних облікових систем. Таким чином, аудитор перевіряє низку суто технічних питань, які не мають прямого відношення до бухгалтерського обліку, але безпосередньо впливають на оцінку аудитором ризику системи контролю. Зокрема, подібні заходи передбачає Національний норматив № 31 “Вплив системи електронної обробки даних на оцінку систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю”.
Отже, в умовах застосування КІСП відбувається взаємне проникнення різних за своїм змістом та суб’єктами видів контрольної й організаційної діяльності (рис. 4.25).