Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поле міжнародних конкурентних стратегій

ТЕМА 6. МІКРОСТРАТЕГІЇ МІЖНАРОДНОЇ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

1. Поле міжнародних конкурентних стратегій 1

2. Типізація стратегій міжнародної конкурентоспроможності 5

3. Конкурентні стратегії в сфері масового виробництва 12

4. Конкурентні переваги вузької спеціалізації 18

5. Корпоративні стратегії диверсифікації 24

6. Конкурентні стратегії у сфері малого бізнесу 32

7. Конкурентні інноваційні стратегії 37

8. Методики розробки та оцінки ефективності стратегій міжнародної конкурентоспроможності 40

9. Сучасні стратегії галузевого лідерування 47

Майкл Портер: гуру 1980-х годов 47

Хамел и Прахалад конкурируют за будущее 72

Дисциплины Трейси и Вирсемы 84

Конец конкуренции: экосистема Джеймса Ф.Мура 95

Как изменить правила игры в бизнес: Адам М. Бранденбургер и Барри Дж.Нейлбафф 104

Фірми виходять на міжнародний ринок тоді, коли виникає бажання освоїти нові ринки, одержати доступ до родовищ при­родних ресурсів інших країн, або необхідність досягнення більш низьких витрат. В кожному з перерахованих випадків стратегія виходу на міжнародний ринок повинна чітко відповідати ситуацїї, яка склалася. Тому що конкуренція на міжнародних ринках пред'являє більш жорсткі вимоги до розробки стратегій, ніж на національному ринку. При цьому особливу увагу слід приділяти тому, наскільки смаки і надання переваг споживачів, збутові ка­нали, перспективи зростання, рушійні сили і тиск конкурентів на світовому ринку відрізняються від умов національного. Крім то­го, до основних відмінностей ринку однієї країни від іншої слід добавити чотири характерні особливості міжнародних операцій: різний рівень виробничих витрат, коливання валютних курсів, особливості торгівельної політики національних урядів, харак­тер міжнародної конкуренції.

Різниця в рівні виробничих витрат в різних країнах залежить від різного рівня оплати праці, продуктивності праці, інфляції, податкових ставок витрат на електроенергію, різницею у держав­ному регулюванні. Низький рівень виробничих витрат дося­гається за рахунок дешевої робочої сили, законодавства, яке сприяє розвиткові виробництва або унікальних природних ре­сурсів. Компанії, які мають свої філіали в країнах з низьким рівнем виробничих витрат або співробітничають з виробниками цих країн, мають конкурентні переваги над тими, хто такої мож­ливості не має. Конкурентна вигода від розміщення виробництв в країнах з низькими витратами виробництва особливо очевидна в державах з дешевою робочою силою, таких, як Тайвань, Південна Корея, Мексика, Бразилія та в інших, які стали промис­ловими "драконами" у виробництві трудомістких товарів.

Коливання обмінних курсів ускладнюють для окремих країн використання переваг низького рівня виробничих витрат. Обмінні курси можуть змінюватися на 20-40% щорічно. Ці коли­вання можуть зовсім знищити перевагу низьких витрат або перетворити країну з високими витратами в країну, де стане вигідно розміщувати виробництво. Так, для американських компаній, завдяки стійким позиціям долару США, більш вигідно розміщува­ти свої капітали у філіях за кордоном. З іншого боку, долар, який девальвує, може ліквідувати більшість переваг, які дають розмі­щення виробництва за кордоном, і навіть підштовхнути іноземні компанії до розміщення заводів у США.

Національні уряди застосовують різні заходи щодо регулю­вання міжнародної торгівлі і діяльності іноземних фірм на рин­ках своїх країн. Для цього можуть вводитися імпортні тарифи та квоти, встановлюватися місцеві вимоги до товарів, які вироблені іноземними компаніями всередині цих країн, а також регулювати ціни на імпортні товари.

Деякі уряди надають пільгові кредити та субсидії національ­ним компаніям для підтримки їх у конкретній боротьбі з інозем­ними виробниками. Інші уряди, які зацікавлені у будівництві но­вих підприємств і створенні нових робочих місць, пропонують субсидії іноземних компаніям, забезпечують їм більш легкий вихід на ринок і надають технічну допомогу.

Крім того, існують суттєві відмінності форм міжнародної конкуренції в різних галузях. На одному кінці спектра форм кон­куренції знаходиться форма, яку називають багатонаціональ­ною. Така форма міжнародної конкуренції виникає тоді, коли конкуренція на одному національному ринку не залежить від конкуренції на іншому національному ринку. В такому випадку не існує світовий ринок, а є вибір самостійних національних ринків. І конкуренція в кожній країні відбувається незалежно від конкуренції в інших країнах. Наприклад, банківські послуги на­даються і у Франції, і в Бразилії, і в Японії, але умови конкуренції в банківській сфері в цих країнах різні.

Більш того, репутація, коло клієнтів і конкурентна позиція бан­ку в одній країні не впливає, або майже не впливає, на успіх його дій в інших країнах. В тих галузях, в яких переважна багато­національна конкуренція, дія ефективної стратегії фірми і досягну­тих за її допомогою конкурентних переваг на одному ринку обме­жується саме цим ринком і не поширюється на інші країни, де вис­тупає дана фірма. Така конкуренція має місце в багатьох типах роздрібної торгівлі, виробництві пива, продуктів харчування (кава, хлібні вироби, заморожені продукти, консерви), а також у страху­ванні життя, виробництві простих металовиробів, пошитті одягу.

При глобальній конкуренції ціни і конкурентні умови різних ринків тісно пов'язані між собою. В результаті створюється дійс­но світовий ринок. В глобальних галузях конкурентна позиція фірми в одній країні суттєво впливає на її позиції в інших країнах і навпаки.

Компанії-конкуренти борються одна з одною на ринках різ­них країн. Особливо загострюється ця боротьба на тих ринках, Де обсяги продаж великі і присутність на яких стратегічно важли­ва для забезпечення сильної позиції в глобальній галузі.

В умовах глобальної конкуренції конкурентна перевага фірми забезпечується її діяльністю на всіх ринках. При цьому конкурентні переваги, які фірма одержала на національному ринку до­повнюються перевагами, які з'явилися при проведенні міжнарод­них операцій (наявність заводів в країнах з дешевою робочою си­лою, здатність задовольняти попит споживачів за рахунок влас­них міжнародних операцій, а також репутація фірми, яка поши­рюється за межами однієї країни).

Глобальна конкуренція існує в таких галузях, як випуск ци­вільних літаків, телевізорів, автомобілів, годинників, копіюваль­ної апаратури, телекомунікаційного устаткування, шин.

Таким чином, у багатонаціональній конкуренції фірми бо­рються за лідерство на національному ринку, а в глобальних га­лузях фірми борються за світове панування. В результаті розроб­ляється оптимальна стратегія для фірми, яка діє на світовому рин­ку (Томпсон А.А., Стрикленд А.Дж. Стратегический менеджмент. Искусство разработки и реализации стратегии. Учебник для ву-зов. / Пер. с англ. под ред. Л.Г. Зайцева, М.И. Соколовой. — М.:Банки и биржи. ЮНИТИ, 1998. ~- С. 279-283).

При цьому вибір стратегії диктується певними правилами і, в першу чергу, залежить від того, в рамках стандартного чи спеціалізованого бізнесу знаходиться ринкова ніша фірми.

У першому випадку компанія займається випуском самих зви­чайних, поширених в даній економіці товарів та послуг. І тоді найважливішою характеристикою, яка визначає змісти стратегії стає масштаб діла від локального до глобального.

У другому випадку фірма зосереджується на виробництві тих товарів або послуг, які рідко зустрічаються або зовсім відсутні на ринку товарів та послуг, при цьому можуть бути два шляхи: або пристосування до особливих запитів ринку, наприклад, враху­вання побажань окремих груп клієнтів; або дотримуватися про­тилежної лінії — замість пристосування себе до вимог ринку спробувати змінити самі ці вимоги. Наприклад, створити прин­ципово новий вид товарів або добитися радикальної зміни сте­реотипу поведінки у споживанні певної послуги.

 


Читайте також:

  1. Банк міжнародних розрахунків
  2. Валютні відносини, валютні системи як основа міжнародних фінансів
  3. ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВІ ОПЕРАЦІЇ, ЩО ЗДІЙСНЮЮТЬСЯ НА НАЦІОНАЛЬНИХ, МІЖНАРОДНИХ І СВІТОВИХ ФІНАНСОВИХ РИНКАХ
  4. Варіанти акультураційних стратегій
  5. Вивіз капіталу та інвестиції в системі міжнародних економічних відносин. Напрямки та структура вивозу капі­талу. Форми вивозу та розміщення (інвестування) капіталу.
  6. Види і напрямки організаційних перетворень міжнародних корпорацій
  7. Види інноваційних стратегій та їх співвідношення
  8. Види маркетингових стратегій за матрицею «Мак Кінсі».
  9. Види міжнародних відносин
  10. Види міжнародних економічних договорів
  11. Види міжнародних правопорушень
  12. Види міжнародних торгових угод.




Переглядів: 1364

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Матриця протилежності цілей і засобів у процесі оцінки конкурентоспроможності продукції | Конкурентні стратегії в сфері масового виробництва

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.