Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Перкусія живота.

Розширення підшкірних венна черевній стінці свідчить про наявність коллатерального венозного кровообігу в пацієнтів з утрудненням струміння крові по системі зворотньої вени (при синдромі портальної гіпертензії) або, рідше, у системі нижньої порожнистої вени (при її стисненні пухлиною, збільшеними лімфовузлами або тромбозі порожнистої вени). При огляді живота варто звертати увагу на можливу наявність грижпупочного кільця і білої лінії живота.

Огляд живота.

При огляді живота діагностичне значення можуть мати наступні ознаки:

1)форма живота й наявність рівномірних або нерівномірних випинань або втяжінь (западінь) живота;

2)рубці й стрії на передній черевній стінці;

3)розширення і звивістість підшкірних вен;

4)грижі білої лінії і пупочного кільця;

5)посилена перистальтика кишечнику;

6) участь живота в диханні.

Рівномірне випинання животаспостерігається:

а) у гіперстеників;

б) у пацієнтів з ожирінням;

в) при метеоризмі (скупченні газів у кишечнику);

г) при наявності вільної рідини в черевній порожнині (асциті).

При асциті,поряд з рівномірним збільшенням живота, часто спостерігається випинання пупказа рахунок значного збільшення внутрішньочеревного тиску й розвитку грижі пупочного кільця.При скупченні в черевній порожнині не занадто великої кількості рідини живіт у горизонтальному положенні хворого здобуває своєрідну форму: сплощується \колопупочна область і випинаються фланки живота (жаб'ячий живіт).

Нерівномірне (асиметричне) випинаннярізних відділів животазустріча­ється:

а) при значному збільшенні окремих органів (печінки, селезінки, нирок, сечового міхура, шлунка й ін.);

б) при розвитку пухлин і кист, що виходять із цих і інших органів.

Рівномірно втягнений живіт зустрічається при загальному виснаженні хворого, наприклад, при раковій кахексії.

Стриї - це білуваті або червоні смужки,, що виявляються звичайно в бічних відділах живота і на стегнax.Вони можуть зустрічатися:

а) у жінок, які багато разів народжували, осіб, що страждають ожирінням і в пацієнтів з довгостроково існуючим асцитом і вираженими набряками різного генеза (стриї від розтягання);

б) у хворих із захворюваннями ендокринних органів, наприклад, хворобою Іценко — Кушинга. Локалізація рубцівна черевний стінці допомагає скласти уявлення, на якому органі і яким способом проведена операція.

Дихальні рухичеревноїстінки.Звичайно при огляді живота можна виявити невеликі рухи черевної стінки, синхронні з диханням пацієнта (незалежно від переважного типу дихання - черевного або грудного).

Запам'ятайте:

1) Відсутність рухливості черевної стінки при диханні є найважливішою ознакою загального (розлитого) перитоніту, особливо при перфорації виразки шлунка або дванадцятипалої кишки або при проривному апендициті.

2) Місцеве локальне обмеження дихальних рухів черевної стінки може бути зв'язано або з розвитком перівисцеритів, обумовлених переходом запалення на серозну оболонку того або іншого органа (наприклад, при виразковій хворобі шлунка або дванадцятипалої кишки), або з виникненням місцевого перитоніту.

Обмеження дихальних рухів черевної стінки у всіх випадках зв'язано зі значним рефлекторним збільшенням тонусу м'язів черевної стінки.

 

Основні цілі перкусії живота:

1) Виявлення вільної або осумкованої рідини в черевній порожнині;

2) Визначення границь і розмірів деяких органів черевної порожнини.

Запам'ятайте:

При перкусії живота наносять тихі перкуторные удари. У нормі над всією поверхнею черевної порожнини визначається тимпанічний перкуторний звук.

Визначення асциту. Асцит (вільна рідина черевної порожнини) є найважливішою ознакою синдрому портальної гіпертензії, розвивається внаслідок підвищення тиску в системі воротної вени.Розрізняють:

1)надпечіночну форму портальної гіпертензії , коли перешкода кровотоку локалізується в нижній порожнистій або в печінкових венах (хвороба Бадда - Кіарі, констриктивний перікардит, виражене підвищення центрального венозного тиску при правошлуночковій серцевій недостатності й ін.);

2)внутріпечіночну форму, обумовлену стисненням внутріпечінкових вен при цирозах, пухлинах печінки й деяких мієлопроліферативних захворюваннях;

3)підпечіночну форму портальної гіпертензії, пов'язану з оклюзією або стисненням зворотньої вени.

Запам'ятайте:

Основними клінічними проявами синдрому портальної гіпертензії є:

1) асцит;

2) розвиток коллатерального кровообігу;

3) спленомегалія.

Варто пам'ятати також, що асцит може розвинутись у хворих з метастазами ракової пухлини в очеревину - раковим обсеменінням очеревини

Існують три методи виявлення вільної рідини в черевній порожнині (асциту).

1)Метод флуктуації.Цей метод використавується для підтвердження наявності великої кількості вільної рідини в черевній порожнині.Долоню лівої руки щільно прикладають до бічної поверхні живота, а правою рукою наносять легкі уривчасті удари або щиглики із протилежної сторони. Якщо в черевній порожнині є вільна рідина, ці удари відчуваються лівою рукою у вигляді хвилі. Для того, щоб виключити передачу механічних коливань, створюваних цими щигликами, по самій черевній стінці (наприклад, у хворих з ожирінням), що може нагадувати флуктуацію рідини, помічник щільно ставить руба кисть своєї руки на передню черевну стінку. Такий «хвилеріз» запобігає передачі коливань черевної стінки, але не впливає на проведення хвилі флуктуації у вільній рідині.

2) Метод перкусії.При досить великих кількостях вільної рідини в черевній порожнині вона може бути виявлена методом перкусії при горизонтальному положенні хворого.Дослідження починають у положенні хворого на спині. Палець-плесиметр установлюють паралельно серединної лінії й перкутують від області пупка, де визначається тимпанічний звук, у напрямку до фланків живота, де при наявності рідини в черевній порожнині з'являється тупий перкуторний звук.Потім, щоб переконатися, що притуплення у фланках викликано вільно переміщаючоюся в черевній порожнині рідиною, хворого повертають на протилежний бік, не віднімаючи пальца-плесиметра від виявленої раніше границі тупого і тимпанічного перкуторних звуків, і знову наносять тут же тихі перкуторні удари. Якщо на місці тупого перкуторного звуку у фланку живота з'явиться тимпанічний звук, мова йде про наявність у черевній порожнині асциту. Якщо тупий звук збережеться після повороту пацієнта на бік, варто думати про інші причини цього притуплення (пухлина кишечнику, нирки або скупчення калових мас у кишечнику й т.п.).

Метод перкусії. Невеликі скупчення рідини в черевній порожнині можна виявити методом перкусії в положенні хворого стоячи. Для цього у вертикальному положенні перкутують зверху вниз по передній серединній лінії. Якщо в нижніх відділах живота (вище лобка) визначається тупий перкуторний звук, хворого просять лягти на спину, попередньо помітивши границю тупого перкуторного звуку, і в горизонтальному положенні продовжують перкусію від цієї границі до лобка. Якщо в черевній порожнині є невелика кількість вільної рідини, то при перекладі хворого в горизонтальне положення вона переміщається в область фланків живота, і над лобком лікар визначає вже тимпанічний перкуторний звук. Якщо ж притуплення в нижніх відділах живота зберігається у вертикальному і у горизонтальному положеннях,це свідчить про іншу причину притуплення (збільшення сечового міхура або матки й т.п.).

 


Читайте також:

  1. Алгоритм діагностики при травмах живота.
  2. Аускультація живота.
  3. Перкусія печінки.
  4. Поверхнева орієнтовна пальпація живота.
  5. Порівняльна перкусія легень.
  6. Топографічна перкусія легень.




Переглядів: 8007

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Короткі анатомічні дані і основи фізіології травлення | Аускультація живота.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.038 сек.