Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тепловий режим нижнього шару атмосфери

ВОПРОСЫ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЯ

/. Назовите и дайте характеристику перспективным направ­лениям развития организаций.

2. Перечислите и раскройте сущность основных свойств орга­низаций будущего.

3. Какие факторы оказали влияние на организацию сетевых структур? Что собой представляют сетевые организации?

4. В чем особенности и каков механизм функционирования вир­туальных организаций?

5. Как формируются и функционируют интеллектуальные организации?

6. Какова роль обучающихся организаций в развитии и повы­шении эффективности управления?

 

Основним джерелом нагрівання нижніх шарів атмосфери є тепло діяльного шару Землі. У денні години, коли радіаційний баланс діяльного шару позитивний, частина тепла передається до повітря. Уночі внаслідок ефективного випромінювання діяльний шар стає холодніше повітря і охолоджує прилеглий шар атмосфери.

Теплообмін в атмосфері здійснюється завдяки молекулярній теплопровідності, радіаційного притоку тепла, фазовому перетворюванню вологи (що супроводжується виділенням чи поглинанням тепла), тепловій конвекції і турбулентному перемішуванню. Останні два процеси мають найбільше значення.

теплова конвекція — перенесення об'ємів повітря по вертикалі, що виникає при нерівномірному нагріванні різних ділянок поверхні; утворюється потужний висхідний потік повітря, який супроводжується низхідним потоком у сусідніх районах – виникає мезомасштабне перемішування досить значних об’ємів повітря, з яким і відбувається перенесення тепла;

турбулентне перемішування — вихровий хаотичний рух невеликих об'ємів повітря, в результаті чого виникає інтенсивне майже хаотичне перенесення тепла з більш теплих шарів повітря в менш теплі. Інтенсивність турбулентного потоку в десятки разів більша від молекулярного потоку тепла, і під впливом турбулентного теплообміну добові коливання температури повітря поширюються на шар атмосфери заввишки 1-2 км.

Зміни температури, які проходять завдяки турбулентного перемішування і теплової конвекції в деякому об’ємі повітря в часі () прийнято називати індивідуальними.

Нагрівання й охолодження повітря значною мірою залежить від властивостей діяльного шару Землі. Над поверхнею суші повітря вдень тепліше, а вночі холодніше, ніж над морем. Вплив підстилюючої поверхні на температуру повітря убуває з висотою.

Теплообмін в атмосфері може здійснюватись завдяки адіабатичним процесам- тобто без обміну теплом з навколишнім середовищем, за рахунок перетворення внутрішньої енергії газу в роботу і роботи у внутрішню енергію. Так як внутрішня енергія пропорційна абсолютній температурі газу, відбувається зміна температури. Адіабатичне розширення в атмосфері відбувається переважно при висхідному русі повітря, тобто вертикальному переміщенні повітря. При цьому збільшується об'єм повітря внаслідок зниження тиску – внутрішня енергія убуває, температура повітря падає, тобто відбувається адіабатичне охолодження. При адіабатичному стискуванні в атмосфері відбувається зменшення об'єму повітря в наслідок збільшення тиску, внутрішня енергія повітря зростає і підвищується, тому відбувається адіабатичне нагрівання.

Зміна температури на кожні 100 м висоти називається вертикальним градієнтом температури (ВГТ або γ). ВГТ змінюється в залежності від часу року, часу доби (у приземному шарі атмосфери) і від висоти. Для тропосфери ВГТ у середньому складає 0,6° на 100 м. Він вважається позитивним (γ>0), якщо температура з висотою падає, і негативним (γ<0), якщо вона підвищується.

В тропосфері спостерігаються такі шари повітря, у яких температура з висотою не знижується, а зростає. Підвищення температури з висотою називається інверсією. Якщо температура з висотою не змінюється (ізотермія), то ВГТ дорівнює 0 оС/100 м.

Температура повітря, що не насичене водяною парою, при адіабатичному піднятті зменшується в середньому на 1 оС/100 м. Цей показник називають сухоадіабатичним градієнтом (γа).

Температура повітря, що насичене водяною парою, при піднятті адіабатично охолоджується повільніше, ніж “сухе” повітря.

Добовий і річний хід температури повітря

Добовий хід температури повітря обумовлений добовим ходом температури діяльного шару. Мінімальна температура повітря на висоті 2 м спостерігається перед сходом Сонця. Максимальна температура відзначається через 2—3 ч після полудню. Добовий хід температури повітря нерідко порушується вторгненнями теплих і холодних повітряних мас.

Амплітуда річного ходу температури повітря в певному місці залежить від географічної широти, відстані від моря, висоти місця і від річного ходу хмарності.


Читайте також:

  1. Q6 розраховують тільки при нестаціонарному режимі
  2. Адіабатичний тепловий вибух
  3. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  4. Альтернативні шляхи охорони атмосфери
  5. Альтернативні шляхи охорони атмосфери
  6. Альтернативні шляхи охорони атмосфери
  7. Бізнес-логістика в режимі INTERNET
  8. БУДОВА АТМОСФЕРИ
  9. Будова атмосфери
  10. Будова атмосфери
  11. Валютний курс. Режими встановлення валютних курсів
  12. ВАЛЮТНІ РЕЖИМИ ТА ВАЛЮТНА ІНТЕРВЕНЦІЯ. ВПЛИВ ВАЛЮТНОЇ ІНТЕРВЕНЦІЇ НА ГРОШОВУ МАСУ. СТЕРЕЛІЗАЦІЯ.




Переглядів: 1278

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Історія розвитку метеорології і кліматології | ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ ДЕНДРОЛОГІЇ ЯК НАУКИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.