Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


СТАДІЇ НАРКОЗУ.

НЕІНГАЛЯЦІЙНИЙ НАРКОЗ.

На сучасному етапі основним видом неінгаляційного наркозу є внутрішньовенний.

Внутрішньовенної загальної анестезії досягають шляхом уведення загального анестетика у венозний кровообіг, звідки він потрапляє до ЦНС та розподіляється по органах і тканинах,а в анестезіологічній практиці застосовують комбіновану анестезію, коли вводять різні засоби: загальні анестетики, наркотичні анальгетики, міорелаксанти. їх поєднують з діазоту оксидом і киснем, що дає змогу зменшити концентрацію засобів і зробити наркоз керованішим .

При введенні в організм загальних анестетиків встановлена закономірна стадійність у клінічній картині наркозу, яка найчіткіше простежується з використанням ефіру. Прояви наркотизації розвиваються аналогічно під час застосування різних засобів, але поділ на стадії менш чіткий. Анестезіологи додержуються класифікації стадій наркозу, яку розробив у 1920 р. А. Гведел і модифікував І.С. Жоров. Згідно з цією класифікацією, розрізняють такі стадії наркозу:

I стадія — анальгезія. Починається з моменту вдихання парів ефіру. Через кілька хвилин пацієнта втрачає свідомість, виникає сонливість. Шкіра обличчя гіперемійована, зіниці незмінені або розширені, на світло реагують. Дихання прискорене, неритмічне. ЧСС збільшене, АТ дещо підвищений. Збережена тактильна і температурна чутливість. Больова чутливість знижена, що дає змогу проводити короткочасні маніпуляції.

II стадія — збудження. Починається відразу після втрати свідомості. У пацієнта виникають мовне збудження і некоординовані рухи кінцівок, шкіра гіперемійована, повіки зімкнуті, зіниці розширені, реагують на світло. Війковий рефлекс відсутній, виникає сльозотеча, очні яблука мимовільно рухаються. Дихання часте, неритмічне. ЧСС збільшена, АТ підвищений. Кашльовий та блювотний рефлекси посилені. М’язи напружені, тризм. Може розвинутись фібриляція шлуночків серця.

III стадія — хірургічна, має чотири рівні:

ІІІ а — перший рівень — поверхневий наркоз. На тлі спокійного сну збережені м’язовий тонус і гортанно-глотковий рефлекс. Зіниці звужені, збережені реакція на світло, рух очних яблук, наявний рогівковий рефлекс. Дихання ритмічне, до ЗО вдихів на 1 хв. ЧСС підвищена, АТ на вихідному рівні.

ІІІ б— другий рівень — виражений наркоз. Шкіра рожева. Зіниці вузькі, є реакція на світло. Рогівковий рефлекс відсутній, очні яблука фіксовані і рефлексів немає. Дихання ритмічне, ЧСС і АТ на вихідному рівні. Гортанно-глотковий рефлекс відсутній. Тонус м’язів знижений.

ІІІ в — третій рівень — глибокий наркоз. Характерна поява ознак токсичної дії анестетика. Шкіра блідо-рожева. Зіниці розширені, реакція на світло знижена (млява). Дихання діафрагмальне, прискорене. АТ знижений, значна тахікардія. Тонус м’язів знижений.

Операції проводять під час першого, другого або початку третього рівня.

ІІІ г — четвертий рівень — передозування. Поява ознак передозування анестетика. Шкіра блідо-ціанотична. Зіниці розширені, реакції на світло немає. Збережено діафрагмальне дихання, поверхневе, аритмічне, із западанням міжребрових проміжків. Пульс частий, аритмічний (різка тахікардія), ниткоподібний, АТ низький. Цей рівень наркозу неприпустимий і є помилкою.

IV стадія — пробудження. Вона настає після припинення потрапляння анестетика і характеризується поступовим відновленням чутливості, рефлексів, тонусу м’язів, свідомості у зворотному порядку .

Для неінгаляційного наркозу застосовують препарати різних фармакологічних груп.

Наприклад, використовують такі препарати:

Похідні барбітурової кислоти — тіопентал-натрій. Препарат (кристалічний порошок) розводять перед застосуванням, використовують для введення в наркоз. Дія препарату настає за 1—2 хв після введення і триває 20—ЗО хв.

Переваги: швидке введення та виведення з наркозу.

Недоліки: не справляє анальгетичної дії, пригнічує гемодинаміку й дихання. Під час інтубацї трахеї можуть спостерігатися бронхоспазм, зупинка серця.

Кетаміну гідрохлорид (кеталар, каліпсол) — водний розчин у флаконах. Дія препарату настає через 1—2 хв після його введення та триває 15—20 хв. Після наркозу виникають галюцинації, тому, аби запобігти їхній появі, разом із кетаміну гідрохлоридом вводять діазепам. Анестезію підтримують введеннями розрахункової дози.

Переваги: швидке введення в наркоз, ефективна анальгезія, не пригнічує гемодинаміки.

Недоліки: психомоторне збудження, галюцинації, підвищення АТ, ригідність м’язів.

Пропофол (рекофол) — засіб короткої дії. Препарат випускають у вигляді білої емульсії в ампулах і флаконах з розчином для інфузій. Дія препарату настає через 20—40 с після введення і триває 6—8 хв. Анестезію підтримують введеннями розрахункової дози або інфузією.

Переваги: швидка й коротка дія, керованість анестезії.

Недоліки: помірне пригнічення діяльності серця і дихання, збудження.

Натрію оксибутират — натрієва сіль гамма-оксимасляної кислоти (ГОМК). Препарат за фармакологічними властивостями подібний до ГАМК (гамма-аміномасляна кислота) — метаболіту мозку, що зумовлює наркотичний ефект. Випускають у вигляді рідини в ампулах. Дія препарату настає за 3—10 хв після введення і триває від 15 до 45 хв. Застосовують для індукції в наркоз, підтримання анестезії у поєднанні з іншими засобами, які справляють знеболювальну дію.

Переваги: понад 80 % анестетика метаболізується до води і С02, решта виділяється із сечею.

Недоліки: викликає гіпокаліємію.


Читайте також:

 1. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
 2. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
 3. Будівельний генеральний план на стадії виконання окремих видів будівельно-монтажних робіт.
 4. Від стадії життєвого циклу підприємства
 5. Етапи (стадії) міжнародної інвестиційної діяльності компаній
 6. Життєві стадії та цикли організації. Співвідношення стадій життєвого циклу та особливостей персоналу
 7. З точки зору динамічного підходу механізм соціального конфлікту проходить зазвичай наступні стадії протікання конфлікту.
 8. Завдання, особливості та стадії організаційно-технологічної
 9. Загальні принципи і стадії аналізу інвестиційних проектів
 10. Залежність виду диверсифікації від стадії життєвого циклу підприємства
 11. Засоби для наркозу. Поняття про наркоз. Стадії наркозу. Види наркозу. Премедикація.
 12. Згуртованість колективу: сутність, стадії
Переглядів: 4203

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
МЕТОДИ ПРОВЕДЕННЯ ІНГАЛЯЦІЙНОГО НАРКОЗУ. | І. Передопераційний період

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.062 сек.