Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Заходи боротьби по відмиванню грошей та існуючі випадки (ризики) шахрайства, правопорушень в Україні.

Історія відмивання грошей почалась у 20-ті роки XX століття, коли у зв'язку з введенням сухого закону у США зросла організована злочинність. Наркоділки, шахраї, контрабандисти та інші злочинці вважають засновником цього бізнесу Аль Капоне. Цей гангстер створив у Чикаго мережу гральних автоматів, за допомогою яких і "грав" свої гроші, отримані від азартних ігор, рекету. Прорахунки у приховуванні своїх грошей і привели Аль Капоне до арешту співробітниками податкової служби США.

Сучасним "хрещеним батьком" відмивання грошей вважають Мейєра Лански. Він став засновником більшості відомих сьогодні прийомів відмивання, першим оцінив переваги номерних рахунків у інвесторських банках, багамських офшорів ігорного бізнесу.

Вперше термін "відмивання грошей" з'явився у 1973 році у зв'язку з ім'ям президента США Річарда Ніксона - "уотергейтский" скандал.

Відмивання грошей - це альтернативна економіка, що посідає третє місце після міжнародних валютних операцій і торгівлі нафтою. Нині, за даними підкомітету Сенату США по боротьбі з наркотиками і тероризмом, кожеіі рік відмивається від 320 до 520 млрд доларів, у той час як уся британська готівка не перевищує 30,4 млрд дол. За даними англійського трастового щорічника (FT Unit Trust Уеаг Book), сукупний капітал британських трастів складає 160 млрд.дол., весь британський золотий запас разом з іноземними валютними ресурсами нараховує близько 51,2 млрд доларів.

Операції по відмиванню грошей міцно увійшли у світову фінансову систему і взмозі поступово ЇЇ проковтнути. Небезпека цих операцій складається, в першу чергу, в їх підривному і непередбаченому впливі на системі інвестиційного планування, а також можливої дестабілізації малих банківських інвестиційних систем.

Крім того, "влиття" таких великих сум у банківську систему створює умови для розвитку корупційних процесів. За даними Інтерполу, - тільки наркобарон Гарсія Абрего витратив хабарі чиновникам США та Мексики 10 млрд доларів.

Операції по відмиванню грошей передбачають. Перше. Скривають власника і дійсне джерело надходження грошей.

Друге. Змінюють купюри, які передбачені для відмивання.

Трете. Весь процес максимально заплутаний.

Четверте. Гроші повинні знаходитися під постійним контролем власника.

Серед економічних злочинів одним з найбільш небезпечних для України є незаконне вивезення капіталу за кордон з одночасним уникненням оподаткування. Основним шляхом залишаються експертно-імпортні операції через валютні рахунки з банком.

Сьогодні тіньова економіка України досягає 50% ВВП. Для тіньової приватизації використовували такі механізми, як банкрутство, санація, додаткова емісія акцій. За часів екс-президента Л.Д.Кучми майно підприємств продавали через суд, банкрутство.

Найбільш типовими порушеннями при експорті товарів, робіт та послуг є: експорт однієї продукції під виглядом іншої, експорт за заниженою ціною, а також заниження самих обсягів виручки, вивезення товарів на адресу неіснуючих фірм за фальсифікованими контрактами, експорт ліцензованих товарів при відсутності ліцензій та інші. При цьому використовують такі механізми:

- "Своя фірма за кордоном". Організація створює, як правило, у офшорній зоні дочірню компанію, що виконує роль посередника при підписанні контрактів з іноземними фірмами. Суть механізму отримання неврахованого і не оподатковуваного податком прибутку полягає у тому, що міська компанія продає "своїй фірмі" товар за ціною, нижчою від світової, а та, у свою чергу, реалізує його за домовленістю з третьою компанією за середньосвітовою ціною. Отриманий прибуток "своя фірма" кладе на власний рахунок у закордонному банку.

- "Прибутки пополам". Суть методу полягає у досягненні негласної домовленості з іноземною компанією, якій міська фірма поставляє товар з унесенням у контракт заниженої ціни. Далі покупець виплачує половину різниці між контрактною і реальною вартістю, здійснює переказ її на рахунок зацікавленої особи у закордонному банку.

Існують також інші види правопорушень; - "Вклади у підприємства або нерухомість за кордоном". Купівля за кордоном нерухомості, цінних паперів, вклади у підприємства здійснюються на основі відповідних контрактів та інших документів, які можуть бути сфальсифіковані.

Обмінні пункти. Недостатній контроль за діяльністю обмінних кас веде до того, що іноді через них проходять великі суми грошей, значна частина яких має незаконне походження. Отримана таким чином валюта отримується шахраями і вивозиться із країни.

Прийоми і засоби незаконного вивезення капіталу за кордон достатньо широкі удосконалюються злочинним світом. Ось чому сучасні методи боротьби з відмиванням грошей не завжди ефективні. Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) у 1990 році розробила 40 рекомендацій як протидія протиправному використанню грошей, отриманих від реалізації наркотиків. У 1996 році рекомендації вперше були переглянуті з метою відобразити еволюціонуючі типи відмивання грошей. 40 рекомендацій у редакції 1996 року були схвалені більше як 130-ма країнами і є міжнародним стандартом у сфері протидії відмиванню грошей.

У жовтні 2001 року FATF поширила свій мандат на питання фінансування тероризму і зробила важливий крок, підготувавши 8 спеціальних рекомендацій щодо протидії фінансуванню тероризму. Ці рекомендації містять комплекс заходів, метою яких є протидія фінансуванню терористичних актів та терористичних організацій.

Хоча в Україні ведеться боротьба з відмиванням грошей, передбачити усі випадки правопорушень неможливо. Так, у лютому 2006 року трапився перший в історії України крах будівельно-фінансової піраміди "Еліт-центр" у Києві, який украв у громадян 400 млн гривень. Однак держава своєчасно відреагувала на дії шахраїв, запропонувавши схему фінансування та облігацій. На жаль, але зроблені пропозиції не змогли відпрацювати безпечний механізм залучення грошей інвесторів. В облігаціях не вказана конкретна адреса житла, нічого не передбачається законодавством у разі банкрутства компанії і зриву термінів завершення будівництва. На сьогоднішні в Україні використовується самовільно захопленими близько З млн га земель, не за цільовим призначенням - 10 тис. га. Багато правопорушень і в енергетичному комплексі країни, де здійснюються крадіжки нафти, блакитного палива, електроенергії.

Огляд економічних злочинів за 2005 рік (Global Economic Crime Survey 2005), підготовлений компанією Pricewaterhouse Coopers, показав, що у Росії 50 % економічних злочинів здійснюють топ-менеджери компаній, тоді як у світі цим займається середній менеджерський склад і лінійний персонал (77 %). Аудитори пов'язують цю тенденцію, з одного боку, доброю освітою російських топ-менеджерів, яка дозволяє їм придумувати та peaлізувати різні шахрайські схеми, з другого, - з загальною слабкістю корпоративного управління, недостатнім контролем управлінців вищої ланки власниками та акціонерами. Середні же збитки від шахрайських операцій у російських компаніях складають З J млн дол, включаючи 1,8 млн дол, від використання службового становища в особливих цілях. Аналогічні дослідження в Україні поки що не проводились, але експерти вважають, що ситуація буде схожою. На думку експертів, найоптимальніша "воровська зв'язка" передбачає поєднання керівника, головного фахівця, бухгалтера та внутрішнього аудитора (див. рис. 5.1.).

Луїджі Зигналес, професор бізнес-школи при Чикагському університеті, вивчаючи найвідоміші сварки, пов'язані з корпоративним шахрайством, дійшов висновку, що об'єднані сили законодавчої, виконавчої та судової влади не завжди можуть протистояти економічним злочинникам.

Не рятують і незалежні директори, які іноді здійснюють злочини в американських та європейських корпораціях. Наприклад, у складі директорів компанії Enron був декан школи бізнесу Стенфордського університету Роберт Джедик, один з найкращих експертів з питань ведення бізнесу. Він не зміг помітити ніяких порушень у керівництва американського гіганта.

Луїджі Зингалес пропонує користуватися послугами whistle-blowers ("діючий у свисток"). По суті, мова йде про систему доносів. Професор вважає, що такі фахівці - ключова ланка як у виявлений так і у попередженні шахрайства, оскільки вони точно знають, де знаходяться "чорні дірки", де зникає частка прибутку компанії. В якості підтвердження, він наводить приклад італійської молочної компанії Parmalat, яка займалася шахрайством впродовж 15 років. Рядові співробітники жартували, що якщо би фіктивні контракти з урядом Куби, про які казало керівництво, були би реальними, то острів просто залило б молоком Parmalat. Але ніхто з робітників не повідомив про порушення у прокуратуру. Професор пропонує нагороджати і таким чином стимулювати систему доносів, повідомлень за рахунок частини штрафів від порушників. Звичайно, попередити факти шахрайства може і повинна СВА. Слід відзначити, що не завжди керівництво фірми зацікавлене в розкритті порушень. Іноді для власника важливо не те, що у нього крадуть, і те, що він про це знає, а те, що бізнес залишається прибутковим і продовжує розвиватись.

 

Мал.5.1. Оптимальний крадіжний ланцюг, що сприяє економічним злочинам

Якось Івану Фірсанову, купцю першої гільдії, крупному московському домовласнику, один поміщик сказав, що правлячий у нього краде на що Іван Григорович відповів: "Я знаю. А як же тому не красти, коли я плачу 60 карбованців, а у нього сім'я і четверо дітей? Але він прекрасно тримає ліс, що мене задовольняє".

За словами Сергія Шаботи, президента Української федерації робітників недержавних служб безпеки, сьогоднішні власники також не люблять виставляти на показ свої проблеми з топ-менеджером. Буває, що власники закривають очі на шахрайство своїх "топів", так як зв'язані з ними такими ж справами. Тому кожний вибирає менеджерів під себе.

Слід відзначити, що там, де на фірмі існує СВА, повинна здійснюватися профілактика правопорушень (див. рис. 5.2) і комплекс заходів щодо попередження крадіжок (див. табл.5.1).


Читайте також:

  1. II. Загально-шкільні заходи
  2. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  3. IV. ТИМЧАСОВА ВАРТІСТЬ ГРОШЕЙ
  4. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  5. Адміністративно-запобіжні заходи
  6. Акти за формою Н – 5, Н – 1 та НПВ. Нещасні випадки пов’язані з виробництвом і не пов’язані з виробництвом.
  7. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  8. Аналіз міжринкової взаємодії товарів і грошей
  9. АРХІТЕКТУРА НАРОДНОГО ЖИТЛА В УКРАЇНІ.
  10. Архітектурно- планувальні заходи по поліпшенню стану міського середовища .Аналіз циклу життя споруди
  11. Банківська система в Україні.
  12. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.




Переглядів: 841

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правила поведінки при перевірці. | Профілактика

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.