Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація комп’ютерних мереж

Основні поняття КМ

Появу комп'ютерних мереж можна розглядати як важливий крок у розвитку комп'ютер­ної техніки на шляху розширення її можливостей, а, отже, і на шляху розширення інтелек­туальних можливостей людини у різних сферах діяльності [1]. Вдосконалювання апаратури та програмних засобів досягло такого рівня, що встановити та експлуатувати комп’ютерну мережу може більш-менш освічений користувач[2]. Об’єднувати комп'ютери в мережі почали близько 35 років тому.

Комп'ютерна мережа — це система розподіленого опрацювання інформації, що скла­дається як мінімум із двох комп'ютерів, які взаємодіють між собою за допомогою засобів зв'язку.

Засоби зв'язку мають забезпечувати надійну передачу інформації між комп'ютерами ме­режі. Комп'ютери, що входять до складу мережі, виконують досить широке коло функцій, основними з яких є:

• організація доступу до мережі;

• керування передачею інформації;

• надання обчислювальних ресурсів і послуг абонентам мережі.

Абонент (вузол, хост, станція) — це пристрій, що підключений до мережі і бере активну участь в інформаційному обміні та має свою мережну адресу. Найчастіше абонентом (вузлом) мережі є комп'ютер, але абонентом також може бути, наприклад, мережний принтер або інший периферійний пристрій, що має можливість безпосередньо підключатися до мережі.

Сервером називається абонент (вузол) мережі, який надає свої ресурси іншим абонентам, але сам не використовує їх ресурси. Таким чином, він обслуговує мережу. Серверів в мережі може бути декілька, і зовсім не обов'язково, що сервер — найпотужніший комп'ютер. Виділений (dedicated) сервер — це сервер, що займається тільки мереженими завданнями. Невиділений сервер може крім обслуговування мережі виконувати і інші завдання. Специфічний тип сервера — це мережний принтер.

Клієнтом називається абонент мережі, який тільки використовує мережні ресурси, але сам свої ресурси в мережу не віддає, тобто мережа його обслуговує, а він нею тільки користується. Комп'ютер-клієнт також часто називають робочою станцією. В принципі кожен комп'ютер може бути одночасно як клієнтом, так і сервером.

Компютерні мережі можна класифікувати за територіальним призначенням, при цьому розрізняють глобальні, локальні та городські (рис. 1.1), та ще одним популярним способом класифікації мереж є їх класифікація за масштабом виробничого підрозділу.

Глобальні мережі охоплюють значні території, це може бути окрема держава, один або декілька континентів. Наприклад, мережа Internet охоплює всю земну кулю. Локальна мережа розміщується в ра­мках окремої організації або корпорації. Відмінності технологій локальних і глобальних мереж помітна, не дивлячись на їх постійне зближення. Наприклад, в глобальних мереж поважніша не якість зв’язку, а сам факт його існування.

Рисунок 1.1- Класифікація мереж за тереториальною ознакою

Локальна обчислювальна мережа - Local Area Networks (LAN) система, яка забезпечує на обмеженій тереторії один чи декілька каналів зв’язку, наданих приєднаним до неї абонентам для короткочасного монопольного користування [3]. Зазвичай до локальних мережвідносять мережі комп'ютерів, зосереджені на невеликій території (зазвичай в радіусі не більше 1-2 км), які об’єднують невелику кількість комп’ютерів. У загальному випадку локальна мережа є комунікаційною системою, що належить одній організації. Із-за коротких відстаней в локальних мережах є можливість використання дорогих високоякісних ліній зв'язку, які дозволяють, застосовуючи прості методи пересилання даних, досягати високих швидкостей обміну даними порядка 100 Мбіт/с. У зв'язку з цим послуги, що надаються локальними мережами, відрізняються широкою різноманітністю і зазвичай передбачають реалізацію в режимі on-line.

Розглядаючи сучасні характеристики локальної мережі можна побачити, що вони об’єднують близько тисячі комп’ютерів на відстані декілька десятків кілометрів, та використовують різні середовища пересилання даних.

Локальна мережа дозволяє абоненту (користувачу) не помічати з’єднання, тобто забезпечує прозорое з’єднання. По суті, комп'ютери, зв'язані локальною мережею об'єднуються, в один віртуальний комп'ютер, ресурси якого можуть бути доступні всім користувачам, причому цей доступ не менш зручний, чим доступ до ресурсів, що входять безпосередньо в кожен окремий комп'ютер. [2, с.16].

Головна відмінність ЛОМ від будь якої іншої – висока швидкість пересилання інформації (зараз зустрічається 1000 Мбіт/с), а також вірогідність інформації, що передається, визначається кілкістю помилок на один знак. Цей показник становить 10-8 – 10-12 помилок/знак [1].

Глобальні мережі - Wide Area Networks (WAN) - об'єднують територіально розгалужені комп'ютери, які можуть знаходитися в різних містах і країнах. Оскільки прокладка високоякісних ліній зв'язку на великі відстані обходиться дуже дорого, в глобальних мережах часто використовуються вже існуючі лінії зв'язки, спочатку призначені зовсім для інших цілей. Наприклад, багато глобальних мереж будуються на основі телефонних і телеграфних каналів загального призначення. Із-за низьких швидкостей таких ліній зв'язку в глобальних мережах (десятки кілобіт в секунду) набір послуг, що надаються, зазвичай обмежується передачею файлів, переважно не в оперативному, а у фоновому режимі. Завдяки використанню супутникових каналів звязку, сполучаються ЕОМ на відстані 15 тис. км один від одного.

Міські мережі (або мережі мегаполісів) - Metropolitan Area Networks (MAN) - є менш поширеним типом мереж. Ці мережі з'явилися порівняно недавно. Вони призначені для обслуговування території крупного міста - мегаполісу. Відстань між вузлами мережи становить 10 - 1000 км. Тоді як локальні мережі найкращим чином підходять для розділення ресурсів на коротких відстанях і широкомовних передач, а глобальні мережі забезпечують роботу на великих відстанях, але з обмеженою швидкістю і небагатим набором послуг, мережі мегаполісів займають деяке проміжне положення. Вони використовують цифрові магістральні лінії зв'язки, часто оптоволоконні, з швидкостями від 45 Мбіт/с, і призначені для зв'язку локальних мереж в масштабах міста і з'єднання локальних мереж з глобальними. Ці мережі спочатку були розроблені для передачі даних, але зараз вони підтримують і такі послуги, як відеоконференції і інтегральну передачу голосу і тексту.

За функціональним призначенням комп'ютерів, мережі прийнято поділяти на однорангові, мережі на основі серверів, гибридні.

В одноранговій мережі всі комп'ютери рівноправні, кожний з них може бути як клієнтом, так і сервером. При цьому ресурси кожного комп'ютера умовно поділяються на локальні і мережні. Локальними називаються власні ресурси кожного з комп'ютерів, незалежно від того підключений він до мережі чи ні. Мережними називається частина локальних ресурсів, які надає кожний комп'ютер в загальне користування іншим комп'ютерам. Якщо один з комп'ютерів мережі використовує ресурси іншого комп'ютера, то він виступає у ролі клієнта. Відповідно, процесор, що надає ресурси, вважається на цей мо­мент сервером. Однорангова організація зазвичай використовується в невеликих мережах, що включають не більше 10 комп'ютерів.

Переваги однорангових мереж.Однорангові мережі мають цілий ряд переваг і особливо підходять для малих компаній, які не можуть дозволити собі великих витрат на дороге серверне устаткування і програмне забезпечення. Такі мережі:

- прості в інсталяції;

- не вимагають спеціальної посади адміністратора мережі;

- дозволяють користувачам самостійно управляти розділенням ресурсів;

- вартість створення невеликих мереж не дуже висока.

Недоліки однорангових мереж. Має місце додаткове навантаження на комп'ютери із-за сумісного використання ресурсів.

- нездатність однорангових вузлів обслуговувати, подібно до серверів, таке ж велике число з'єднань;

- відсутність централізованої організації, що ускладнює пошук даних;

- немає центрального місця зберігання файлів, що ускладнює їх архівацію;

- необхідність адміністрування користувачами власних комп'ютерів;

- слабка і незручна система захисту;

- відсутність централізованого управління, що ускладнює роботу з великими одноранговими мережами.

У мережах на основі серверів виділяються окремі комп'ютери для серверів і клієнтів. Для кожного виду мережних ресурсів створюється свій сервер, наприклад, файловий сер­вер, сервер преси, сервер бази даних тощо.

Серверні мережі і домени. Серверні середовища характеризуються наявністю в мережі серверів, що забезпечують захист мережі і її адміністрування.

Серверні мережі функціонують за наявності клієнтів. Клієнти звертаються до сервера, який надає їм різні засоби, наприклад друк або роботу з файлами. Клієнтські комп'ютери зазвичай менш могутні, чим машини в однорангових мережах або сервери.На серверах функціонують такі ОС, як Window NT Server або Novell NetWare. Клієнти використовують операційні системи типу MS-DOS або OS/2 2.0.

У Windows NT серверні мережі організовані в так звані домени. Домен - це сукупність мереж і клієнтів, що спільно використовують інформацію системи захисту. Захистом домена і повноваженнями на реєстрацію управляють спеціальні сервери - контроллери домена. У домені є один контроллер, званий основним (PDC, Primary Domain Controller), і допоміжні резервні контроллери (BDC, Backup Domain Controller), які виконують функції контроллера домена, коли PDC зайнятий або недоступний.

Жоден з комп'ютерів в мережі не зможе звертатися до ресурсів сервера, що розділяються, поки не пройде аутентифікацію на контроллері домена.

Серверні мережі мають такі переваги:

- потужний централізований захист;

- центральне сховище файлів, завдяки чому всі абоненти можуть працювати з одним набором даних, а резервне копіювання важливої інформації значно спрощується;

- оптимізовані виділені сервери функціонують в режимі розділення ресурсів швидше, ніж однорангові вузли;

- менш настирлива система захисту - доступ до ресурсів всієї мережі, що розділяються, - забезпечується по одному паролю;

- проста керованість при великій кількості абонентів;

- централізована організація, що запобігає втраті даних на комп'ютерах;

Серверним мережам властиві і деякі недоліки, які в основному відносяться до вартості серверного устаткування:

- дороге спеціалізоване апаратне забезпечення;

- дорогі серверні ОС і абонентські ліцензії;

- як правило, потрібний спеціальний адміністратор мережі.

У гібридних мережах більшість загальних ресурсів знаходяться на серверах, крім того, абоненти мають доступ до будь-яких ресурсів, визначених як подільні на комп'ютерах в робочій групі. Для доступу до ресурсів робочої групи, з якими спільно працюють однорангові вузли мережі, абонентам необов'язково реєструватися на контроллері домена.

Гібридні мережі володіють перевагами як серверної моделі, так і однорангових мереж.

Гібридні обчислення страждають недоліками, характерними для серверних мереж.

Класифікації мереж за масштабом виробничого підрозділу, в межах якого діє мережа. Розрізняють мережі відділів, мережі кампусів і корпоративні мережі.

Мережі відділів - це мережі, які використовуються порівняно невеликою групою співробітників (100 - 150 чоловік), що працюють в одному відділі підприємства. Головною метою мережі відділу є розділення локальних ресурсів, таких як додатки, дані, лазерні принтери і модеми.

Завдання управління мережею на рівні відділу відносно прості: додавання нових користувачів, усунення простих відмов, інсталяція нових вузлів і установка нових версій програмного забезпечення.

Рисунок 2 - Приклад мережі масштабу відділу

Мережі кампусів отримали свою назву від англійського слова campus - студентське містечко. Саме на території університетських городків часто виникала необхідність об'єднання декількох дрібних мереж в одну велику мережу. Зараз цю назву пов'язують не тільки із студентськими городками, але використовують і для позначення мереж будь-яких підприємств і організацій.

на рівні мережі кампусу виникають проблеми інтеграції неоднорідного апаратного і програмного забезпечення. Типи комп'ютерів, мережевих операційних систем, мережевого апаратного забезпечення можуть відрізнятися в кожному відділі. Звідси витікають складнощі управління мережами кампусів. Адміністратори повинні бути в цьому випадку більш кваліфікованими, а засоби оперативного управління мережею - досконалішими.

Корпоративні мережі об'єднують велику кількість комп'ютерів на всіх територіях окремого підприємства. Для корпоративної мережі характерні:

- масштабність - тисячі призначених для користувача комп'ютерів, сотні серверів, величезні об'єми що зберігаються і передаваних по лініях зв'язку даних, безліч різноманітних застосувань;

- високий ступінь гетерогенності - типи комп'ютерів, комунікаційного устаткування, операційних систем і додатків різні;

- використання глобальних зв'язків - мережі філій з'єднуються за допомогою телекомунікаційних засобів, зокрема телефонних каналів, радіоканалів, супутникового зв'язку.


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. Internet. - це мережа з комутацією пакетів, і її можна порівняти з організацією роботи звичайної пошти.
  3. V. Класифікація і внесення поправок
  4. V. Класифікація рахунків
  5. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  6. Абонентський стик ISDN мережі
  7. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  8. Адресація в IP-мережах
  9. Аналіз вузьких місць у мережі
  10. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  11. Апаратне забезпечення мереж
  12. Архітектура систем управління мережами




Переглядів: 4788

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тула 2011 г. | Призначення мережі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.