Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



І.1.2 Загальні відомості про конструкції будівель

І.1.1 Класифікація будівель за призначенням

І.1 Види будівель і вимоги до них

За призначенням розрізняють три основні типи будівель:

- житлові будівлі для постійного чи тимчасового проживання людей;

- громадські будівлі для тимчасового знаходження людей при здійсненні в цих будівлях певних функціональних процесів, пов'язаних з освітою, лікуванням, видовищами, спортом, відпочинком і т. ін.;

- виробничі будівлі для здійснення в них виробничих процесів (чи допоміжних функцій) для різних галузей промисловості. Особливий підтип виробничих будівель складають сільськогосподарські будівлі, пов'язані з сільськогосподарськими процесами (утримання і розведення скотини і птиці, зберігання і ремонт техніки та ін).

Основні типи будівель легко відрізнити за їх зовнішнім видом:

- житлові будинки неширокі, мають багато вікон, балконів. У зв’язку з тим що розміри основних структурних одиниць житлового будинку (житлові кімнати, кухні, допоміжні приміщення) відносно малі, невелика і ширина будинку (як правило, 12 м);

- громадські мають різнорідні структурні елементи дуже великі (видовищні, торгові, спортивні) з інтенсивним освітленням, середні (навчальні приміщення, лікарняні палати), малі (конторські приміщення, лікувальні кабінети). Кінотеатри повністю виключають освітлення. В зовнішньому вигляді громадських будівель ці особливості їх структури і світлового режиму виявляються крупними розчленуваннями об’ємної форми, різною поверховістю частин будівлі, великою шириною будівлі, а також контрастністю в розмірах світлових прорізів аж до комбінації великих глухих поверхонь з великими світлопрозорими поверхнями вітражів;

- промислові будівлі мають великі приміщення – цехи, а інколи мають одне приміщення. Характер і технологічне обладнання виробничих процесів потребують великих приміщень, а необхідність інтенсивного природного освітлення – великих світлових прорізів у зовнішніх стінах і спеціальних надбудов – світлових ліхтарів – на дахах цехів. Часто до будівель примикають різні інженерні (технологічні, транспортні) споруди. Характерні крупні архітектурні форми, їх простота і чіткість.

 

 

Кожна будівля складається із сукупності взаємопов'язаних конструктивних елементів, що виконують в ньому різні функції: фундаменти, стіни, каркаси, перекриття, дах, перегородки.

Фундаменти – підземні несучі конструкції, які передають силові впливи від будівлі на грунт. Вони влаштовуються під вертикальними несучими конструкціями – стінами або стовпами (стійками каркасу). Нижня горизонтальна площина фундаментної конструкції називається підошвою фундаменту; товща поверхневих геологічних порід ґрунтів, на яку передається навантаження від будівлі через його фундаменти, - основа будівлі чи споруди.

Стіни – розділяють на зовнішні і внутрішні за їх розташуванням у плані і на несучі і ненесучі за статичною функцією. Зовнішні – огороджувальні, захищають приміщення від негативних зовнішніх впливів. Стіна одночасно може бути несучою і огороджувальною. Несучі стіни сприймають вертикальні і горизонтальні навантаження і передають їх на фундамент, ненесучі стіни передають свою вагу поповерхово на інші несучі конструкції будівель. Внутрішні ненесучі стіни, що виконують тільки огороджувальні функції, називаються перегородками.

Каркас складається із вертикальних (стійки і колони) і горизонтальних (ригелі) стержневих систем, концентровано сприймаючих зовнішні навантаження і впливи і концентровано їх передаючих на основу через фундаменти колон. Каркас використовується замість несучих стін або в поєднанні з ними при необхідності розкриття великого внутрішнього простору.

Перекриття – горизонтальні несучі й огороджувальні конструкції. Вони сприймають вертикальні й горизонтальні силові впливи та передають їх на несучі стіни чи каркас.

Перекриття розділяють внутрішній простір будівлі по горизонталі. Залежно від їх розташування розрізняють перекриття:

-міжповерхові – між двома суміжними по висоті поверхами;

-дахові – між верхнім поверхом і горищним простором;

-цокольні – між першим поверхом і підвалом чи технічним підпіллям;

- перекриття над проїздами – між поверхом і простором проїзду під будівлею.

Функції перекриттів як огороджувальних конструкцій залежать від їх розташування в будівлі. Міжповерхові перекриття є внутрішні огорожі, їх основна функція - звукоізоляція. Горищні перекриття та перекриття над проїздами та підпіллями являють собою зовнішні огорожі. Їх основна функція – теплоізоляція внутрішніх приміщень.

Дах – зовнішня несуча і огороджувальна конструкція будівлі, що сприймає вертикальні (включаючи сніг) і горизонтальні навантаження та впливи. В якості огороджувальної конструкції дах має основну функцію – гідроізоляцію внутрішнього простору від атмосферних опадів. Площини даху називають скатами, вони розташовуються під кутом (нахилом) до горизонту для відведення дощових і талих вод. Для освітлення та вентиляції даху влаштовують «слухові вікна».

У відповідності до природно – кліматичних та інженерно-геологічних умов у будівлях можуть влаштуватись вертикальні шви: температурно-усадкові, осадкові (деформаційні) та антисейсмічні (рис І.1).

 

Рис.І.1 - Вертикальні шви в будівлях:

а – температурно-усадковий; б – осадковий І (зверху) і ІІ типу;в - антисейсмічний

 

Температурно-усадкові шви влаштовують щоб уникнути утворення тріщин і перекосів у стінах будівель, що викликаються концентрацією температурних зусиль.

Осадкові шви І типу передбачають в місцях різких перепадів поверховості будівлі для компенсації різниці вертикальних деформацій наземних конструкцій високої і низької її частин. Осадкові шви ІІ типу слугують для компенсації значних нерівномірних деформацій основи під будівлею, викликаних специфікою геологічної будови основи.

Антисейсмічні шви влаштовують для зменшення зусиль від сейсмічного впливу в конструкціях. Ці шви розділяють будівлю на відсіки елементарної форми (при складній конфігурації будівлі) та по її довжині.

Температурно-усадочні та осадочні шви І типу влаштовують тільки в наземній частині будівлі, осадочні ІІ типу й антисейсмічні – по всій висоті від підошви фундаменту до верха покрівлі. При необхідності влаштування в будівлі швів різного призначення їх по можливості суміщають.

 


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  5. Алгоритм розробки техніко-економічного обґрунтування будівництва нового та реконструкції діючих підприємств харчування.
  6. Аналіз конструкції рульового керування.
  7. Аргументативні конструкції
  8. БЕТОННІ ТА ЗАЛІЗОБЕТОННІ КОНСТРУКЦІЇ
  9. Білковий обмін: загальні відомості
  10. Біографічні відомості
  11. БІОЛОГІЧНА КОРОЗІЯ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ
  12. Боротьба з проявами національної самосвідомості




Переглядів: 2239

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
І ОСНОВИ проектування БУДІВЕЛЬ | І.1.3 Вимоги до будівель

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.