Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема: Основи теорії права

Модуль 1. Основи теорії держави та права

Лекція 1

 

З.М.1 ОСНОВИ ТЕОРІЇ ПОХОДЖЕННЯ ДЕРЖАВИ ТА ПРАВА

 

План

1. Поняття держави та її ознаки.

2. Закономірності та основні теорії походження держави.

3. Характеристика функцій держави.

4. Форми держави.

5. Поняття та ознаки громадянського суспільства і правової держави.

 

Семінар 1 (2 год.)

1.Право – особливий вид соціальних норм.

2.Поняття права та його ознаки. Функції права.

3.Джерела (форми) права.

4.Система права.

5.Нормативно-правові акти та їх види.

6.Систематизація правових актів.

7.Правовідносини: поняття, суб'єкти, об'єкти, зміст.

 

1.

Держава та право є закономірним результатом розвитку людської цивілізації.

Цивілізація (від лат. civilis – громадський, державний) характеризує сукупність матеріальних та духовних досягнень суспільства у процесі його історичного розвитку.

Атрибути цивілізації – держава та право.

Суспільство – це сукупність форм спільної діяльності людей, які склалися у процесі історичного розвитку людства.

Передумова виникнення суспільства – це людина. Суспільство утворюється на засадах різноманітних зв’язків і відносин між людьми в процесі їх життєдіяльності. На певному етапі люди усвідомлюють, що в них

є спільні потреби та інтереси і що для їх задоволення необхідні спільні зусилля, а також, що зв’язок між ними мусить мати постійний характер.

З моменту виникнення суспільство вимагає регулювання та управління, потреба в них значно зростає з появою класів і виокремлення різних видів господарської і духовної діяльності. Закінчується бездержавний період розвитку суспільства, виникають держава та право, що є нероздільними та свідчать про більш високий ступінь суспільного розвитку. Держава та право стають складним і універсальним інструментом урегулювання відносин між окремими людьми, особою і суспільством, окремими суспільними групами. За допомогою державно-правових інститутів може забезпечуватись панування одного класу над іншим, але може також здійснюватись захист суспільства і кожної особистості від зловживань з боку сильнішого гарантуватися життя на основі прав людини. Держава і право можуть бути ефективною протидією сваволі, анархії і безладдю, сприяти розвиткові господарства і культури. Право може втілювати вищу доцільність щодо меж поведінки людей. Тією мірою, якою держава і право перетворюються із засобів обслуговування інтересів окремих соціальних груп на засоби задоволення загальносоціальних потреб,інтересів і запитів усього суспільства й одночасно кожного з його членів, такою ж мірою можна розглядати державу як суспільноісторичну цінність.

Проте держава і право породжуються суспільством і відбивають його недоліки й суперечності. На державу і право впливають різного роду соціальні і етнічні конфлікти, різні ідеології, природні умови та окремі особистості.

Влада – це відносини залежності між людьми, у яких одні можуть здійснювати свою волю, нав’язуючи її іншим.

Влада є цілеспрямованим впливом тих, хто має владу (суб’єкт влади), на тих, на кого ця влада спрямована (об’єкт влади). Владні відносини виявляються лише в тому разі, якщо суб’єкт і об’єкт перебувають у відносинах панування і підкорення. Оскільки влада в суспільстві поширена на людей і має на меті певне регулювання відносин між людьми, то її називають соціальною.

Різновиди влади: батьківська, релігійна, економічна, політична, державна тощо. Держава і право перебувають у нерозривному зв’язку з політичною владою, а державна влада може розглядатись як різновид політичної влади.

Політика особливий вид людської діяльності, участь у справах держави. У ній знаходять своє відображення питання взаємовідносин між класами та соціальними групами, питання партійної боротьби, відносин між різними національностями, між державами (зовнішня політика) тощо.

Ядром політики є проблема завоювання, утримання і використання державної влади. Державна влада як різновид політичної влади втілюється у державно-правових інститутах і призначена для регулювання суспільних відносин. Державна влада має офіційний публічний характер. У межах країни вона є найвищою, певною, верховною і ні від кого не залежною.

Особливості державної влади:

− проголошується від імені держави;

− юридично закріплюється;

− її впровадження в житті забезпечується силою держави;

− регламентується за допомогою права і здійснюється в офіційно встановлених межах і лише певними засобами.

Верховенство державної влади виявляється у її універсальності, у її прерогативах, у наявності таких законів впливу, якими інша суспільна влада не володіє (наприклад, монополія законодавства, правосуддя).

У демократичному суспільстві державна влада набуває форми народовладдя. Завдання народовладдя:

− втілення свободи і справедливості у відносинах учасників суспільного життя;

− захист та охорона прав і законних інтересів особи та родини;

− забезпечення функціонування державних органів на основі права;

− реалізація повноважень держави не лише через примус, а й через силу громадської думки;

− забезпечення рівних для всіх можливостей в усіх сферах життєдіяльності людей, базуючись на принципах соціальної справедливості, гуманізму та соціального блага.

 

1. Поняття держави та її ознаки.

Держава – це особлива політико-територіальна організація влади, що має суверенітет, володіє спеціальним апаратом управління і примусу, здатна надавати своїм велінням загальнообов’язкової сили і здійснювати керівництво суспільством.

Ознаки держави:

1. Територія. Влада діє на людей залежно від території їх проживання. Поширення державної влади лише на відокремленій кордонами частині Землі зумовлює адміністративно-територіальний поділ: вся територія держави розбивається на адміністративно-територіальні одиниці (області, округи, штати), на яких організується державна влада та управління.

2. Суверенітет. Це політико-правова властивість державної влади, яка виявляється у:

а) верховенстві державної влади на території країни, можливості самостійно вирішувати важливі питання суспільного життя, встановлювати загальнообов’язкові для всіх членів суспільства правила поведінки;

б) єдності державної влади, тобто наявності в державі лише законодавчо встановлених державних органів, відсутності будьяких не передбачених законом паралельних структур влади;

в) незалежності державної влади на міжнародній арені.

3. Наявність особливого апарату управління, який забезпечує виконання функцій держави.

4. Наявність публічної політичної влади, що виявляється в існуванні груп людей, які здійснюють владні управлінські функції, впливають на суспільні відносини шляхом авторитету або примусу.

5. Наявність загальнообов’язкових правил поведінки – правових норм. Держава видає закони та інші акти, які є загальнообов’язковими для всього населення країни.6. Система податків. Це збір коштів, які держава у певній пропорції збирає з населення, підприємств, організацій для утримання

державного апарату, армії, поліції, здійснення загальнокорисних цілей – фінансування освіти, культури, охорони здоров’я тощо.

7. Зовнішня атрибутика: гімн, прапор, герб, столиця.

Держава є універсальною політичною формою організації суспільства, центральним елементом політичної системи, тому що:

− у кожній країні може бути багато політичних організацій, а держава існує лише одна;

− тільки держава може вирішувати будь-які загальносуспільні справи, а решта організацій вирішують справи, що стосуються лише частини суспільства;

− лише держава має право виступати від імені свого народу;

− лише веління держави, втілені у правові норми, є загальнообов’язковими для всього населення країни.

 

2.

Основні теорії походження держави:

Історична матеріалістична теорія. Зміни у житті первіснообщинного ладу були пов’язані зі змінами в економічному житті тогочасного суспільства, яке поступово переходило від привласнювального господарювання до господарювання виробничого; до одержання надлишкового продукту. Виникали реальні умови для експлуатації чужої праці та майнової і соціальної диференціації. Цей період характеризується трьома великими розподілами праці: відокремленням скотарства від землеробства, відокремлення ремесел від землеробства і виділення особливого прошарку людей, зайнятих лише обміном продуктів.

Перший великий поділ праці сприяв першому великому поділу суспільства на два класи – вільних і рабів; другий великий поділ спричинив поглиблення майнової нерівності серед вільних; третій викликав появу класу посередників-купців, зайнятих лише обміном продуктів. Суспільство розкололося на групи людей (класи) з різним майновим станом і різними інтересами.

На зміну первіснообщинному ладу приходить держава. Органи родового управління замінюються органами державного апарату, виникає державна влада, яка виступає захисником панівних верств суспільства. Державна влада поширюється на всіх, хто проживає на визначеній кордонами території та виступає як офіційний представник суспільства. Одночасно з виникненням держави відбувся процес формування права. Спочатку право складалося з трансформованих звичаїв та окремих судових рішень. Згодом основним засобом формування правової системи стають акти, які видаються центральними органами державної влади і виражають інтереси домінуючих у країні верств суспільства. Кожному типу виробничих відносин відповідає історичний тип держави і права з характерними рисами та особливостями.

Виробничі відносини – це категорія, що характеризує відносини між людьми у процесі суспільного виробництва: відносини власності, виробництва, обміну, розподілу та споживання матеріальних благ.

Історичні типи держави:

1) рабовласницький;

2) феодальний;

3) буржуазний;

4) соціалістичний;

5) сучасний.

За різних часів у різних країнах існували також держави перехідного періоду.

Ознаки рабовласницького типу держави і права:

− поділ суспільства на вільних та рабів;

− відсутність у рабів елементарних людських прав;

− панівна роль у середовищі вільних великих землевласників та військової верхівки;

− зневаження фізичної праці, що вважалося таланом невільників;

− переважно автократичний та олігархічний характер політичних режимів.

Ознаки феодального типу держави і права:

− власність феодалів на землю, яка складає основу суспільства та закріплена у феодальному праві;

− закріплення у праві майнової та особистої залежності від феодалів-землевласників;

− правове закріплення поділу суспільства на стани, належність до яких визначалася самим фактом народження;

− набуття багатими містами права на самоврядування;

− створення станових представницьких органів (парламенти, земські збори);

− закріплення ієрархії взаємовідносин у середовищі дворянства;

− вплив церковного права на суспільне та особисте життя;

− найпоширеніша форма правління – монархія.

Ознаки буржуазного типу держави і права:

− правове закріплення формальної рівності громадян перед законом;

− проголошення принципу законності;

− визнання особистих та політичних прав людини;

− проголошення свободи, недоторканності й непорушності приватної власності;

− зосередження основних зусиль держави на функціях охорони приватної власності та боротьби проти загально кримінальної злочинності;

− скасування дворянських та інших станових привілеїв;

− процес зрощення державного апарату з фінансовими монополіями;

− множинність форм правління.

Ознаки соціалістичного типу держави і права:

− проголошення диктатури пролетаріату, що поступово переростає у загальнонародну державу;

− заперечення принципу поділу державної влади і закріплення керівної ролі комуністичної партії;

− офіційне закріплення марксистсько-ленінської ідеології як єдиної в країні;

− правове закріплення переваги інтересів держави над інтересами особистості;

− заборона приватної власності та підприємництва;

− монополія державної власності у господарстві країни;

− проголошення однією з головних функцій держави охорону соціалістичної власності;

− юридичне закріплення обов’язку громадян працювати;

− акцентування уваги на забезпеченні соціально-економічних прав громадян.

Прихильники теорії: політичний діяч та історик М.П. Драгоманов, вчений-мислитель С.Л. Подолинський, поетеса Леся Українка, письменник і політик В.К. Винниченко та ін.

Теологічна (релігійна) теорія. Походження кожної держави і права є божественною волею. Існує божественний закон, який лежить в основі позитивного права, створюваного державою. Розвиток держави і права – це діяльність релігійних діячів, дотримання релігійних канонів та орієнтація держави і права на божественні начала.

Прихильники теорії: богослови і мислителі Аврелій Августин і Фома Аквінський, філософ Жозеф де Местр, католицький філософ і професор Жак Мартен.

Патріархальна теорія. Держава походить від сім’ї, є результатом розростання сім’ї. Сім’я як початковий осередок суспільного життя розростається у плем’я, а плем’я – у державу. Батьківська влада над дітьми трансформується у владу монарха над своїми підлеглими. Піддані мають підкорятися своєму монархові, монарх – проявляти щодо них батьківську турботу.

Прихильники теорії: Аристотель і Платон, у Росії – теоретик народного руху М. Михайлівський, в Україні – історик, філософ і громадський діяч М. Драгоманов.

Договірна теорія. Держава виникає внаслідок укладення між людьми суспільного договору – добровільної угоди між правителем і народом для забезпечення спільної справедливості. Держава має забезпечувати безпеку громадян та охорону їхньої власності. Таким же шляхом створюється і право, яке має природний характер: кожна людина має невід’ємні права, набуті від природи. У разі порушення правителями умов договору і природних прав людини народ має право цих правителів змінити.

Прихильники теорії: Т. Гоббс у Англії, Г. Гроцій у Голландії, Ж.Ж. Руссо у Франції, О. Радищев у Росії, ректор Київського університету св. Володимира К. Неволін та ін.

Психологічна теорія. Держава виникла відповідно до властивостей психіки людей, в людях закладена психологічна потреба жити в умовах організованого співтовариства, в умовах колективної взаємодії. Психіці людей притаманна потреба підкорятися видатним особистостям. На чолі держави мають стояти особистості, наділені особливою волею і талантом керівництва.

Прихильники теорії: французький криміналіст Габріель Гард і професор Київського та Варшавського університетів Л. Петражицький.

Теорія насильства. Держава виникла шляхом завоюванням одними племенами, народами інших. Переможці перетворюються на панівні касти, стани, класи, а переможені – на рабів, підневільних.

Для утримання поневолених у покорі, управління ними необхідна держава як апарат, створюваний переможцями для керування переможеними.

Прихильники теорії: австрійський соціолог початку ХХ ст. Л. Гумплович, німецькі філософи Є. Дюринг та Ф. Ніцше.

Теорія конвергенції (від лат. convergence – зближення, сходження). У ході історичного розвитку поступово зникають істотні відмінності між капіталізмом і соціалізмом, відбувається їх зближення, злиття. Кожна система запозичує в іншої усе найкраще і ліквідує негативні економічні, політичні, правові та інші моменти своєї державності.

Прихильники теорії: професор Гарвардського університету П. Сорокін, американський соціолог, економіст, історик Х. Ростоу, український політичний діяч і вчений професор М. Павловський.

Анархізм (від гр. “безвладдя”). Представники цієї теорії виступали і виступають за негайне знищення всякої державної влади і приватної власності, за створення федерації дрібних автономних асоціацій виробників.

Прихильники теорії: М. Штірнер, П.Ж. Прудон, М. Бакунін,П. Кропоткін, Н. Махно.

Слов’янофільська теорія. Держава і право виникли на підґрунті самобутності суспільного і державного розвитку слов’янських народів. Найвищою духовною цінністю слов’ян, яка обумовлює характер їх державності, слов’янофіли вважали “соборність”, що означає поєднання свободи і єдності багатьох людей на основі їх спільної любові до одних і тих же абсолютних цінностей, якими є вчення православної церкви та її святих отців. Слов’янофіли заперечували як революційний соціалізм, так і буржуазну демократію.

Прихильники теорії: О. Хом’яков, брати Киреєвські, К. Аксаков, Ю. Самарін, Ф. Достоєвський, М. Бердяєв, С. Соловйов, письменники О. Солженіцин та В. Распутін, академік П. Толочко, філософ

О. Базилюк, громадський діяч О. Свистунов.

3.

Функції держави – це основні напрямки діяльності держави всередині країни та на міжнародній арені для досягнення певних цілей.

Цілі діяльності держави – бажаний результат її внутрішньої та зовнішньої політичної, економічної та іншої діяльності.

Класифікація функцій держави:

1) за ознакою часу їх здійснення – функції постійні (освіта, правопорядок) та тимчасові (ліквідація стихійного лиха);

2) за сферами суспільного життя – економічні, соціальні, політичні;

3) залежно від напрямків державної діяльності щодо меж країни – внутрішні та зовнішні функції.

Внутрішні функції – це напрями діяльності держави, у яких конкретизується її внутрішня політика відносно економічних, ідеологічних, культурних та ін. сторін життя суспільства.

Внутрішні функції України:

− економічна (формування бюджету, планування економічного розвитку);

− культурно-виховна;

− соціального обслуговування (фінансування охорони здоров’я, пенсійне забезпечення);

− охорони та захисту всіх форм власності;

− охорони правопорядку, прав та свобод людини і громадянина;

− екологічні (охорона природного середовища);

− інші.

Зовнішні функції – це основні напрямки діяльності держави за її межами у зносинах з іншими державами та світовим суспільством.

Зовнішні функції України:

− організація співробітництва з іншими державами та світовим суспільством;

− захист від нападу ззовні, охорона державних кордонів;

− підтримка миру і мирного співіснування держав, запобігання війнам;

− економічного та культурного співробітництва;

− екологічна;

− участь у вирішенні інших світових глобальних проблем сучасності.

Внутрішні та зовнішні функції кожної держави тісно пов’язані, оскільки зовнішня політика держави значною мірою залежить від внутрішніх умов існування цієї країни.

Основні методи здійснення функцій держави:

− переконання – метод, суть якого зводиться до виховання у населення бажаної для держави поведінки;

− заохочення – метод, суть якого зводиться до пропаганди позитивного досвіду здійснення функцій держави та надання певних переваг колективам і особам, які наслідують цей досвід;

− примус – метод, що полягає у можливості застосування або у реальному застосуванні до правопорушників заходів щодо притягнення їх до відповідальності.

Основні форми здійснення функцій держави:

− законодавча (створення законів та ін. правових норм);

− виконавча (реалізація правових норм);

− судова (скасування незаконних актів, припинення неправомірних дій).

Механізм держави. Держава як велика і універсальна система складається з менших організацій, які є ланками цієї системи. Всі вони беруть участь у здійсненні функцій держави. У сукупності ці організації – механізм держави. До нього входять три групи державних організацій:

1) державні органи – наділені чітко визначеними владними повноваженнями з управління конкретними сферами суспільного життя:

− представницькі законодавчі органи;

− органи виконавчої влади;

− органи судової влади.

2) державні установи – державні організації, які під керівництвом державних органів здійснюють функції держави у сфері виробничої діяльності;

3) державні установи – державні організації, які під керівництвом державних органів здійснюють функції держави у сфері діяльності, пов’язаної з наданням послуг та створенням нематеріальних цінностей.

 


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  3. R – розрахунковий опір грунту основи, це такий тиск, при якому глибина зон пластичних деформацій (t) рівна 1/4b.
  4. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  5. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  6. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  7. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  8. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  9. Адміністративне право як галузь права
  10. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  11. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  12. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.




Переглядів: 1291

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
САМОСТІЙНЕ ОПРАЦЮВАННЯ | Структура правової норми.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.024 сек.