Регенеративні теплообмінні апарати, їх схеми розрахунку.
Загальні схеми розрахунку теплообмінників рекуператорів.
И1 318-321 + блок-схема розрахунку
Загальні принципи розрахунку теплообмінного апарату представлені на мал. 13.7. Метою розрахунку є вибір основного геометричного розміру апарату – площі поверхні теплопередачі F. Основні проблеми пов'язані з розрахунком коефіцієнта теплопередачі до. Вибір до з довідкових даних можливий тільки для орієнтовних розрахунків.
И1 334
У рекуператорах поверхня теплопередачі розділяє гарячий і холодний потоки рідин або газів (рис.,а). У регенераторах поверхня теплопередачі по черзі контактує з гарячим потоком (насадка прогрівається) і з холодним потоком (насадка охолоджується) (рис.,б).
б)
Ефективність регенератора може визначатися як
hрег = Q /Qид
де Q – дійсно передана кількість теплоти;
Qид – ідеальна величина, визначувана кількістю теплоти, яка було б передано, якби температура холодного газу могла бути підвищена до температури гарячого газу на вході.
Для нескінченно малих періодів (р) при протитечії величина hрег така ж, як у рекуператора, але із збільшенням р зменшується hрег. Проте при прямотку, якщо tW стає негативною величиною, рег збільшуватиметься при зростанні р. Оскільки в загальному випадку ефективність регенератора менша, ніж ефективність рекуператора, значні переваги регенератора в деяких випадках визначаються конструктивними міркуваннями. Зокрема, в регенераторі можуть бути розміщені набагато більші теплообмінні поверхні, чим в рекуператорі.