Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Глобалізація світогосподарських зв’язків

Найсуттєвішою рисою сучасного етапу функціонування світового господарства є його глобалізація, яка істотно впливає на міжнародні економічні відносини, трансформує напрями і визначає тенденції розвитку національних економік.

 

Глобалізація (від франц.global– всезагальний, планетарний)– складний багатогранний процес, який поширюється на всі явища суспільного розвитку і пов’язаний з поглибленням інтернаціоналізації світової економіки, зростанням взаємозалежності країн, що зумовлено прискореним рухом міжнародних переміщень товарів, послуг, капіталу, робочої сили, високих технологій, інформації тощо.

 

У цьому визначенні чітко простежується взаємозв’язок між категоріями “економічна інтеграція” та “глобалізація”, однак вони не є тотожними.

Інтеграція як якісно нова форма інтернаціоналізації господарського життя виникла на грунті розширення міжнародних економічних зв’язків, перш за все, зовнішнього товарообміну, а потім – міжнародної міграції робочої сили, капіталів, технологій. Цей період (середина ХХ ст.) характеризувався швидким економічним прогресом провідних індустріальних країн і удосконаленням міжнародної економічної інфраструктури – транспорту, комунікацій, інформаційних систем, що розширювало основу світового та регіонального поділу праці, поглиблювало інтернаціоналізацію світогосподарських процесів. Таким чином,міжнародна економічна інтеграція полягає, перш за все, у взаємному пристосуванні, переплетенні, взаємопроникненні і об’єднанні національних економік двох і більше країн. У міру ж зростання взаємозалежності національних економік – насамперед через товарообмін і поглиблення міжнародної спеціалізації їх окремих галузей, а згодом через інтернаціоналізацію ринків праці, вивіз капіталу і, врешті-решт, завдяки виходу виробництв за національні межі – відбувається “розмивання” економічних кордонів між націями.

“Глобалізація” – значно ємніша категорія на відміну від “економічної інтеграції”, оскільки випливає з єдності, а найголовніше, цілісності світового господарства, яка посилюється за умов широкого розгортання інтернаціоналізації виробництва й обігу та інтенсифікації інтеграційних процесів. Відбувається суперечливий процес глобального синтезу світового масштабу, який “втягує” у свій вир практично всі країни світу.

 

Отже, глобалізація – процес поступового об’єднання країн у великі економічні угруповання, спрямований на створення єдиної гомогенної глобальної світової економіки, яка вважається одним із найважливіших чинників, що впливають на розвиток світового господарства.

 

Підсумовуючи з’ясування економічного змісту категорії “глобалізація”можна зробити висновок, що глобалізація нині – це своєрідна форма теоретичного і практичного опанування новітніми економічними процесами, що визначають долю країн та особливості історичного поступу людства загалом.

Форм прояву глобалізації є кілька, однак, насамперед, доцільно виокремити економічну, а також соціальну та політичну глобалізацію.

Серед ознак економічної глобалізації варто виділити:

Ø взаємозалежність національних економік та їх взаємопроникнення;

Ø інтернаціоналізація світової економіки під впливом поглиблення міжнародного поділу праці;

Ø інтенсивний розвиток ринку товарів і послуг на основі міжнародної торгівлі;

Ø вільний рух факторів виробництва у формі інтенсивного вивезення капіталу, технологій, міграції робочої сили;

Ø формування мегапростору в умовах створення і функціонування транснаціональних фінансових телекомунікаційних та інших мереж;

Ø зростання самостійності фінансових відносин щодо міжнародної торівлі, розвиток кредитних та інвестиційних відносин;

Ø становлення єдиної системи зв’язків і нової конфігурації світової економіки;

Ø тяжіння світової економіки до єдиних стандартів, цінностей, принципів функціонування під впливом обміну товарами, послугами, робочою силою, капіталом і культурними цінностями;

Ø розвиток системи міжнародних економічних організацій;

Ø лібералізація зовнішньоекономічної політики держав світу.

Світова практика підтверджує, що глобалізація зумовлює підвищення рівня мобільності факторів виробництва як передумови формування економічної єдності світу. Глибинною основою такого зрушення є зміни у власності на засоби виробництва, інформатизація, функціонування так званої нової економіки, суть якої полягає у використанні нових знань, що сьогодні стали самостійними чинниками виробництва і суспільного розвитку. Економічну глобалізацію можна характеризувати як визнання того факту, що міжнародна діяльність суб’єктів світового господарства зростає швидше порівняно з діяльністю в межах країни.

Глобалізаційні процеси в економічній сфері є складними за змістом та суперечливими за наслідками. Зокрема, позитивні моменти глобалізації полягають у тому, що вона сприяє ефективному розподілу ресурсів, вільному доступу споживачів до світової номенклатури товарів і послуг, взаємному обміну досягненнями в технології й організації виробництва та поглибленню міжнародного поділу праці. Однак, переваги глобалізації не можуть бути використані в однаковій мірі усіма країнами, оскільки останні перебувають на різних щаблях економічного розвитку. Жодна з них не повинна вдаватися як до політики “повної ізоляції” від процесів глобалізації, так і до політики “суцільної відкритості” національної економіки. Повна ізоляція від світової економіки збільшує технологічну відірваність і розрив у рівнях доходів між країнами, а зростання відкритості національної економіки обмежує можливості незалежної макроекономічної політики на національному рівні. Відтак, глобалізація, з одного боку, сприяє раціональному використанню та оптимальній комбінації ресурсів, участі країн у системі міжнародного поділу праці, з іншого – глобальні процеси обумовлюють високу ймовірність ризиків і втрат, стимулюючи сили руйнації в країнах з низьким і середнім рівнем розвитку. За висловом відомого економіста-міжнародника Г. Колотка, глобалізація – це “широкомасштабна гра інтересів, гра ризикована й конфліктна. Деякі народи й країни можуть мати більше користі від цієї гри, інші – менше, а деякі зовсім програють у великих перетвореннях на межі століть”. Саме тому необхідно враховувати неоднозначний вплив глобалізації на розвиток різних груп країн та галузей сучасного виробництва (рис. 20.3).

 

 
 

 


 


Читайте також:

  1. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  2. Аналіз розв’язків спряжених економіко-математичних задач
  3. Вибудовування ДС зв’язків зі споживачами як фактор зростання
  4. Вивчення взаємозв’язків правопорушень з іншими соціальними явищами
  5. Види зв’язків реляційних баз даних
  6. Геометрична інтерпретація розв’язків цілочислових задач лінійного програмування на площині
  7. Глобалізація бізнесу та нове системне проектування
  8. Глобалізація економічних процесів і формування нової економіки
  9. Глобалізація економічних процесів та формування нової економіки
  10. Глобалізація економічних процесів та формування нової економіки
  11. Глобалізація має як позитивні, так і негативні наслідки.
  12. Глобалізація міжнародної економіки. Суперечливість процесу глобалізації: прогресивні і негативні наслідки.




Переглядів: 1108

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Оцінка результатів зовнішньоекономічної діяльності | ЕЛЕКТРОМАГНІТНЕ ПОЛЕ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.031 сек.