Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні процеси сечоутворення, їх механізми.

ВИСНОВОК

Кровообіг у нирці, особливості.

ВИСНОВОК

до другого питання:

Таким чином, структурно-функціональною одиницею нирки є нефрон. У кожної нирці нараховується понад 1 млн нефронів. Нефрон складається із судинного клубочка, капсули Боумена-Шумлянського, що оточує клубочок і ниркові канальні, які відходять від капсули.

Кровопостачання нирок.

Нирки одержують кров з ниркової артерії – однієї з великих гілок аорти. Артерія в нирці ділиться на велику кількість дрібних судин – артеріол, яки приносять кров до клубочка (приносна артеріола), які потім розпадаються на капіляри (перша мережа капілярів). Капіляри судинного клубочка, зливаючись, утворюють виносна артеріол, діаметр якої в 2 рази менше діаметра приносить. Виносна артеріола знову розпадається на мережу капілярів, що обплітають канальці (друга мережа капілярів).

Таким чином, для нирок характерна наявність двох мереж капілярів:

1. Капіляри судинного клубочка;

2. Капіляри, яки обплітають ниркові канальці.

Артеріальні капіляри переходять у венозні. Надалі вони, зливаючись у вени, віддають кров у нижню порожнисту вену. Тиск крові в капілярах судинного клубочка вище, ніж у всіх капілярах тіла. Воно дорівнює (70 – 90 мм рт. ст.), Що становить 60 – 70% від величини тиску в аорті. У капілярах, що обплітають канальці нирки, тиск невелика (20 – 40 мм рт. ст.). Через нирки вся кров (5 – 6 л) проходить за 5 хв. Протягом доби через нирки протікає близько 1000 – 1500 л крові. Такий рясний кровотік дозволяє повністю видалити всі утворюються непотрібні і навіть шкідливі для організму речовини.

Лімфатичні судини нирок супроводжують кровоносні судини, утворюючи біля воріт нирки сплетіння, що оточує ниркову артерію і вену. Нирки добре іннервуються. Іннервація нирок (еферентні, волокна) здійснюється переважно за рахунок симпатичних нервів (чреваті нерви). Парасимпатична іннервація нирок (блукаючі нерви) виражена незначно. У нирках виявлено рецепторний апарат, від якого відходять аферентні (чутливі) волокна, що йдуть головним чином у складі симпатичних нервів. Велика кількість рецепторів і нервових волокон виявлено в капсулі, біля нирки.

до третього питання:

Таким чином, особливості кровопостачання нирки полягають у тому, що кров, яка протікає через нирки, проходить через дві капілярні сітки і використовується як для сечоутворення, так і для трофіки органа. Нирки належать до органів із найінтенсивніших надходженням крові.

 

 

Механізм сечоутворення.

Сеча утворюється з плазми крові, що протікає через нирки, і є складним продуктом діяльності нефронів. В даний час сечоутворення розглядають як складний процес, що складається з трьох етапів: фільтрації (ультрафільтрація) і реабсорбції (зворотне всмоктування) і секреція.

Клубочкова ультрафільтрація. У капілярах клубочків ниркового тільця відбувається фільтрація з плазми крові води з усіма розчиненими в ній неорганічними та органічними речовинами, що мають низьку молекулярну масу. Ця рідина надходить в капсулу ниркового клубочка, а звідти – в канальці нирок. За хімічним складом вона подібна до плазми крові, але майже не містить білків. Утворений клубочковий фільтрат одержав назву первинної сечі.

Процесу фільтрації сприяє високий тиск крові (гідростатичний) в капілярах клубочків: 70 – 90 мм рт. ст. Більш високий гідростатичний тиск в капілярах клубочків в порівнянні з тиском у капілярах інших областей організму пов'язане з тим, що ниркова артерія відходить від аорти, а приносна артеріола клубочка ширше виносної. Однак плазма в капілярах клубочків фільтрується не під усім цим тиском. Білки крові утримують воду і тим самим перешкоджають фільтрації сечі. Тиск, що створюється білками плазми (онкотичний тиск), складає 25 – 30 мм рт. ст.. Крім того, сила фільтрації зменшується також і на величину тиску рідини, що знаходиться в порожнині капсули ниркового клубочка, що становить – 10 – 15 мм. рт . ст.

Таким чином, тиск, під впливом якого здійснюється фільтрація первинної сечі, дорівнює різниці між тиском крові в капілярах клубочків, з одного боку, і суми тиску білків плазми крові і тиску рідини, що знаходиться в порожнині капсули, – з іншого. Отже, величина фільтраційного тиску дорівнює 70мм.рт.ст. – (25мм рт. ст. +15 мм. рт. ст.) = 30 мм. рт. ст. Зміна просвіту приносної і виносної судин обумовлює або збільшення фільтрації (звуження виносноі судини), або її зниження (звуження приносної судини). На величину фільтрації впливає також зміна проникності мембрани, через яку відбувається фільтрація. Мембрана включає ендотелій капілярів клубочка, основну (базальну) мембрану і клітини внутрішнього шару капсули ниркового клубочка.

Канальцева реабсорбція. У ниркових канальцях відбувається зворотне всмоктування (реабсорбція) з первинної сечі в кров води, глюкози, частини солей і невеликої кількості сечовини. Утворюється кінцева, або вторинна сеча, яка за своїм складом різко відрізняється від первинної. У ній немає глюкози, амінокислот деяких солей і різко підвищена концентрація сечовини. За добу в нирках утворюється 150 – 180 л первинної сечі. Завдяки зворотному всмоктуванню в канальцях води та багатьох розчинених у ній речовин за добу нирками виділяється всього 1 – 1,5 л кінцевої сечі.

Зворотне всмоктування може відбуватися активно або пасивно. Активна реабсорбція здійснюється завдяки діяльності епітелію ниркових канальців при участі спеціальних ферментних систем з затратою енергії. Активно реабсорбуються глюкоза, амінокислоти, фосфати, солі натрію. Ці речовини повністю всмоктуються в канальцях і в кінцевій сечі відсутні. За рахунок активної реабсорбції можливо і зворотне всмоктування речовин з сечі в кров навіть у тому випадку, коли їх концентрація в крові дорівнює концентрації в рідині канальців. Пасивна реабсорбція відбувається без витрати енергії за рахунок дифузії і осмосу. Велика роль у цьому процесі належить різниці онкотичного та гідростатичного тиску в капілярах канальців. За рахунок пасивної реабсорбції здійснюється зворотне всмоктування води, хлоридів, сечовини. Пасивної реабсорбції піддаються речовини, які виводяться з організму. Вони завжди зустрічаються в сечі. Серед них найбільше значення має кінцевий продукт азотистого обміну – сечовина, яка реабсорбується в незначній кількості.

Велике значення в механізмах реабсорбції води та іонів натрію, а також концентрування сечі має робота так званої поворотно-противотокової розмножувальної системи. Поворотно-протівотокова система представлена паралельно розташованими колінами петлі Генле і збиральною трубочкою, по яких рідина рухається в різних напрямках (противотоково). Епітелій низхідного відділу петлі пропускає воду, а епітелій висхідного коліна непроникний для води, але здатний активно переносити іони натрію в тканинну рідину, а через неї назад в кров. В проксимальному відділі відбувається всмоктування натрію і води в еквівалентних кількостях і сеча тут ізотонічна плазмі крові. У низхідному відділі петлі нефрона реабсорбується вода і сеча стає більш концентрованою (гіпертонічною). Віддача води відбувається пасивно за рахунок того, що в висхідному відділі одночасно здійснюється активна реабсорбція іонів натрію. Вступаючи до тканинної рідини, іони натрію підвищують в ній осмотичний тиск, тим самим сприяючи притяганню в тканинну рідину води з низхідного відділу. У той же час підвищення концентрації сечі в петлі неврону за рахунок реабсорбції води полегшує перехід натрію із сечі в тканинну рідину. Так як у висхідному відділі петлі Генле реабсорбується натрій, сеча стає гіпотонічною. Поступаючи далі в збірні трубочки, що представляють собою третє коліно протівотокової системи, сеча може сильно концентруватися, якщо діє АДГ, що підвищує проникність стінок для води. В даному випадку у міру просування по збірним трубочках в глиб мозкової речовини все більше і більше води виходить в міжтканинну рідину, осмотичний тиск якої підвищено внаслідок вмісту в ній великої кількості Na і сечовини, і сеча стає все більш концентрованою. При надходженні великих кількостей води в організм нирки, навпаки, виділяють великі обсяги гіпотонічної сечі.

Канальцева секреція.

Крім реабсорбції в канальцях здійснюється процес секреції. За участю спеціальних ферментних систем відбувається активний транспорт деяких речовин з крові в просвіт канальців. З продуктів білкового обміну активної секреції піддаються креатинін, парааміногіпурова кислота. Цей процес найбільш виражений при введенні в організм чужорідних йому речовин.

Таким чином, в ниркових канальцях, особливо в їх проксимальних сегментах, функціонують системи активного транспорту. В залежності від стану організму ці системи можуть змінювати напрямок активного переносу речовин, тобто забезпечують або їх секрецію (виділення), або зворотне всмоктування.

Крім здійснення фільтрації, реабсорбції і секреції клітини ниркових канальців здатні синтезувати деякі речовини з різних органічних і неорганічних продуктів. Так, у клітинах ниркових канальців синтезується гіпурова кислота (з бензойної кислоти і глікоколу), аміак (шляхом дезамінування деяких амінокислот). Синтетична активність канальців здійснюється також за участю ферментних систем. У збірних трубках відбувається подальше всмоктування води. Це пов'язано з тим, що збірні трубки проходять через мозковий шар нирки, в якому тканинна рідина має високий осмотичний тиск і тому притягує до себе воду.


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  3. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  4. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  5. Артеріальний пульс, основні параметри
  6. Банківська система та її основні функції
  7. Біржові товари і основні види товарних бірж. Принципи товарних бірж.
  8. Блок 1. Соціально-демографічні та міграційні процеси.
  9. Будова й основні елементи машини
  10. Будова оптоволокна та основні фізичні явища в оптоволокні.
  11. Бюджетування (основні поняття, механізм).
  12. Важелі впливу на процеси розвитку ринку капіталу.




Переглядів: 7948

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Нефрон як структурна та функціональна одиниця нирки. | Нервова та гуморальна регуляція сечоутворення. Сечовиділення, його регуляція.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.