Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Оцінка життєздатності проекту

Життєвий (проектний) цикл інвестиційного проекту – це проміжок часу з моменту ініціації інвестиційного проекту до моменту його ліквідації. Життєвий цикл є вихідним поняттям для вирішення проблеми фінансування робіт із проекту, прийняття відповідних рішень.

Вітчизняний вчений Пересада А.А. підкреслює, що розробка та реалізація інвестиційного проекту, особливо виробничого, проходить тривалий шлях від ідеї до будівництва та експлуатації об’єкту. Цей період називається життєвим циклом проекту, що охоплює три фази:

1.Передінвестиційні дослідження до остаточного інвестиційного рішення (передінвестиційна фаза). До цієї фази належать: визначення інвестиційних можливостей; аналіз альтернативних варіантів та остаточний вибір проекту; попереднє техніко-економічне обґрунтування, розробка техніко-економічного обґрунтування; дослідницьке забезпечення проекту.

2.Інвестиційна фаза: проведення узгоджень; укладання контрактів; розробка проектно-кошторисної документації; будівництво, реконструкція або переоснащення; забезпечення керівника проекту; витрати на авторський нагляд і контроль; підготовка експлуатаційних кадрів; пусконалагоджувальні роботи.

3.Експлуатаційна фаза: введення в експлуатацію; доведення до проектних потужності; витрати на підтримання діючих потужностей; витрати на оновлення основних фондів.

Довжина життєвого циклу проекту в часі означає, що майбутня величина (цінність) витрат і доходів з погляду сьогоднішнього дня (тобто моменту ухвалення рішення про інвестування засобів у проект) різні.

Під час здійснення проекту його керівники постійно контролюють хід виконання. Контроль супроводжується оцінкою, яка служить важливою функцією зворотного зв’язку. Між контролем і оцінкою, на думку Л.П. Батенко, О.А. Загродніх та В.В. Ліщинської, є, однак, істотні розбіжності.

Контроль полягає у постійному спостереженні за просуванням реалізації проекту, тимчасом як оцінка ґрунтується на періодичному підвищенні проміжних підсумків. Контроль зосереджений на деталях того, що відбувається за проектом, у той же час як оцінка більш сконцентрована на загальній картині. За контрольні дії несе відповідальність керівник проекту, оцінка ж зазвичай здійснюється особою чи групою осіб, які не працюють безпосередньо по проекту (для забезпечення об’єктивності).

Ці практичні відмінності між оцінкою і контролем показують таке визначення оцінки.

Оцінка – це об’єктивне періодичне підведення проміжних підсумків для визначення статусу проекту щодо його сформульованих цілей. Оцінку життєвого циклу проекту проводять у ході виконання проекту, а також по його завершенні. Роль оцінки в обох випадках різна.

Проводячи оцінку по ходу виконання проекту, можна використовувати її результат для впливу на подальший перебіг подій. Оцінка наприкінці проекту вже не взмозі вплинути на його результати, оскільки проект майже завершено. Основна роль підсумкової оцінки – це узагальнення позитивних і негативних наслідків та їх причин.

Відомо, що наслідки оцінки в ході життєвого циклу проекту можуть бути цілком драматичними, аж до довгострокового припинення проекту або є переоцінки цілей чи організації плану проекту, що показано на рис. 7.2.

 

 


Ні Так

 

 

Ні Так Так Ні

 

Ні Так

 

 

Рис.7.2.Алгоритм виникнення основних результатів оцінки в ході виконання проекту

Таким чином, життєвий цикл проекту – це час від першої затрати до останньої вигоди проекту. Він відображає розвиток проекту, роботи, які проводяться на різних стадіях підготовки, реалізації та експлуатації проекту. Життєвий цикл проекту – це вихідне поняття для дослідження й аналізу проблем фінансування проектних робіт, а також прийняття відповідних рішень.

 


7.Оцінка платоспроможності інвестора (позичальника). Розрахунок показників рентабельності.

 

Основними показниками оцінювання є показники ліквідності та рентабельності.

Показники ліквідності. Ліквідність – це здатність підприємства вчасно розрахуватися за борговими зобов’язаннями перетворенням усіх активів у грошеві кошти. Оборотні кошти входять до складу початкових втрат на проект і мають підтримуватися на певному рівні протягом усього циклу. Чисті оборотні активи розраховуються за формулою:

Чисті оборотні активи (Net Working Capital)=

=Поточні активи –Поточна пасиви.

Ліквідність характеризує можливість підприємства оплатити свої поточні. Її еквівалентом є поточний коефіцієнт покриття, який розраховується за формулою:

Поточний коефіцієнт покриття (Current ratio)=

=Поточні активи / Поточні пасиви.

Найкраще, коли поточний коефіцієнт покриття вищий 2, але він має бути не меншим як 1. Нормальним вважається коефіцієнт, більший як 1,5.

Ліквідні активи =

= Поточні активи – Товарно – матеріальні запаси.

Коефіцієнт показує, яка частина оборотних активів може бути негайно перетворена в грошову форму й використана для погашення короткострокових забовязань.

Його еквівалентом є < кислотний тест > (acid test).

Ліквідні активи

Коефіцієнт кислотного тесту (Quick ratio) =-----------------------

Поточні пасиви

Цей коефіцієнт має бути не нижчим як 1, інакше фінансовий стан підприємства оцінюється як незадовільний.

Для оцінювання ліквідності використовується також показник номінальної вартості власного капіталу. Якщо від активу (пасиву) відняти нематеріальні активи й позикові кошти (боргові зобов’язання), то одержимо значення номінальної вартості:

Номінальна вартість власного капіталу = Актив –

- Нематеріальні активи – Довгострокові пасиви –

- Поточні пасиви.

Цей коефіцієнт показує, чим підприємство насправді володіє в поточний момент і під час ліквідації.

Якщо нематеріальні активи дорівнюватиме чистій номінальній вартості активів:

Чиста номінальна вартість = Власний капітал +

+Бюджетне фінансування + Доходи майбутніх періодів +

+ Нерозподілений прибуток.

Показник номінальної вартості власного капіталу іноді використовується за розрахунків рентабельності замість показника власного капіталу. Від відображає потенційну вартість власного капіталу.

Для оцінювання ліквідності використовується також коефіцієнт забезпеченості власного капіталу чистою номінальною вартістю активів, який розраховується за формулою:

 

Номінальна вартість власного капіталу

Коефіцієнт забезпеченості власного

Капіталу чистою номінальною -----------------------------------------------------

вартістю активів Чиста номінальна вартість активів

 

Цей показник не може бути більшим як 1 і залежіть від частки нематеріальних активів у активів підприємства.

Показники ліквідності на плановий період розраховуються на підставі наявних на початку проекту показників фінансового стану. Аналіз ліквідності дає можливість зробити висновок стосовно того, чи погіршує (або поліпшує) проект фінансовий стан підприємства, чи дотримуються рекомендованих нормативів.

Показники рентабельності .Аналіз рентабельності здійснюється на основі розрахунку показника чистого прибутку (табл. 7.1).

Таблиця 7.1


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. IV. Оцінка вигідності залучення короткотермінових кредитів
  3. VII. Етап проектування
  4. VII. Етап проектування
  5. Автоматизація проектування напівзамовлених ВІС.
  6. Аналіз виявлених проблем і їхня оцінка
  7. Аналіз і оцінка рівня соціальної відповідальності бізнесу
  8. Аналіз і оцінка стану охорони праці
  9. Аналіз комерційної здійснимості (спроможності) проекту
  10. Аналіз рейтингових підходів і оцінка інвестиційної
  11. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
  12. Аналіз стану й оцінка рівня нормування праці




Переглядів: 1315

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методика оцінювання ефективності інвестиційних проектів без використання концепції дисконтування | Розрахунок чистого прибутку підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.