Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні типи економічного зростання – екстенсивний та інтенсивний. Пропорційність економічного зростання.

Рис. 2. Фази ділового циклу

У ринковій економіці обсяг валового внутрішнього продукту, реальні доходи та зайнятість то зростають, то спадають. Такі періодичні зміни в обсязі виробництва, зайнятості та доходах називають економічними коливаннями.

Пов’язані вони з неоднаковим рівнем ділової активності в різні періоди. Тому для пояснення економічних коливань вживають термін «діловий» або «економічний цикл», який характеризує рівень ділової активності впродовж кількох років.

Піднесення і спад є головними фазами циклу, а вершина і дно – поворотними пунктами циклу (рис. 2).

Ділові цикли неоднакові за тривалістю. Але всі вони мають одні й ті самі фази. Розрізняють 4 фази ділового циклу:

1. піднесення;

2. спад;

3. вершина;

4.дно.

Спад – це фаза ділового циклу, в якій національний обсяг виробництва скорочується протягом не менш як двох кварталів поспіль.

 

У фазі спаду населення купує менше споживчих товарів, особливо тривалого користування. Як наслідок зростають запаси цих товарів на торговельних складах. На зменшення закупівель і збільшення запасів на складах бізнес реагує скороченням виробництва. Тому скорочуються інвестиції у будівництво, машини та устаткування.

Водночас зменшується попит на робочу силу. Спочатку скорочується середня тривалість робочого тижня, частину працівників відправляють у примусові відпустки, а надалі й зовсім звільняють, збільшується безробіття.

Спад болісно вражає економіку, передусім галузі промисловості, що випускають засоби виробництва і споживчі товари тривалого користування.

 

Піднесення є дзеркальним відображенням спаду. Кожна з названих ознак спаду виявляється у протилежній формі: відбувається зростання ВВП і прибутків, зменшується чисельність безробітних тощо. Вершина – найвища точка піднесення, коли в економіці досягається повна зайнятість, а виробництво працює на повну потужність. Дно – найнижча точка спаду. Початок піднесення, що настає за спадом, називають пожвавленням. Глибокий і тривалий спад називають депресією.

 

 

Хоча фактори попиту та ефективності дуже важливі, проте в довгостроковому періоді вирішальне значення мають фактори пропозиції. Збільшення реального обсягу продукції й доходу досягається двома способами:

1. залученням більшого обсягу ресурсів;

2. продуктивнішим використанням ресурсів.

Перший спосіб економічного зростання називають екстенсивним, а другий – інтенсивним.

Виокремлюють два основних типи економічного зростання: екстенсивний та інтенсивний. Екстенсивний тип економічного зростання забезпечується за рахунок кількісного збільшення обсягів функціонуючих факторів виробництва і практично за збереження незмінними їх попередніх техніко-технологічних параметрів. Інтенсивний тип економічного зростання характеризується розширенням виробництва на основі якісного поліпшення всіх його факторів, тобто раціонального використання всього виробничого потенціалу. Як відхилення від закономірного процесу економічного розвитку в окремі періоди для ряду країн може мати (і має) місце регресивний тип зростання, для якого характерне тривале зниження обсягів суспільного виробництва. Зокрема, таке явище спостерігалось протягом 90-х рр. у всіх країнах СНД, у тому числі і в Україні, що в літературі отримало назву трансформаційного спаду.

Щодо основних типів економічного зростання, то на практиці вони не існують в абсолютних формах. У реальному житті вони проявляються або як переважно екстенсивний, або як переважно інтенсивний тип економічного зростання. Нині в розвинутих країнах переважає інтенсивний шлях економічного розвитку. В Україні після тривалого спаду виробництва необхідно підготувати матеріальну базу для інтенсивного економічного зростання. Чим раціональніше функціонує процес відтворення, тим вище ефективність суспільного виробництва. Ефективність вимірюється динамікою таких макроекономічних вартісних показників як ВНП, ВВП, НД до загальних витрат, тобто ефективність суспільного виробництва на рівні країни — це співвідношення:

Воно показує, з якими витратами отримано той чи інший обсяг відповідного макроекономічного показника.


Читайте також:

  1. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  2. X Впровадження Зростання Зрілість Спад Час
  3. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  4. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  5. Алгоритм розробки техніко-економічного обґрунтування будівництва нового та реконструкції діючих підприємств харчування.
  6. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  7. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.
  8. Альтернативність ресурсів і проблема економічного вибору
  9. Амортизація основних засобів, основні методи амортизації
  10. Аналіз використання прибутку та резервів його зростання
  11. Артеріальний пульс, основні параметри
  12. Банківська система та її основні функції




Переглядів: 1303

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Циклічний характер економічного розвитку. Економічний цикл, його фази. | Рушійні сили економічного зростання (прогресу).

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.034 сек.