Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Головні підходи до періодизації історії розвитку світової економіки та економічної думки

Існують різні точки зору на питання періодизації економічної історії в залежності від особистих підходів кожного вченого. Так російський історик-економіст Л.І.Мєчніков в основу періодизації поклав географічний фактор, зокрема водні шляхи сполучення. Німецький економіст Б. Гільдебранд застосував для цього історію грошей. Інші дослідники брали за основу торгівлю та обмін, грошовий обіг, культуру, релігію і т. п. Серед декількох конкуруючих підходів (сучасних) до періодизації економічної історії виділимо чотири головних: глобально-технологічний, марксистський, ринковий та цивілізаційний.

1). У 60-ті роки ХХ ст. у західній науці популярними стали такі теорії як «теорія індустріального суспільства» французького соціолога Р. Арона і «теорія стадій економічного розвитку» американського соціолога У. Ростоу. Ці теорії в свою чергу отримають подальший розвиток в теорії про постіндустріальне суспільство – Д. Белла, Г. Канна (США), А. Турена (Франція) і т. д.

Згідно технологічному поділу існує три стадії розвитку суспільства:

- доіндустріальна, яка характеризується приматом привласнюючого сектора (полювання, риболовства) і виробничого сектора (сільське господарство, ремісництво) з переважним використанням простої живої праці. Тобто переважає “первинна” сфера економічної діяльності – сільське господарство. Специфічна форма соціальної організації аграрного суспільства – церква і армія. (Період охоплює в середньому час до XVIII – поч. XIX ст.).

- індустріальна, яка характеризується приматом обробляючої промисловості на базі широкого використання різноманітних машин, розвитку кооперації і спеціалізації праці, тобто переважає “вторинна” сфера економічної діяльності – промисловість. Специфічна форма соціальної організації індустріального суспільства – корпорація (період с початку ХІХ ст. – по 60-ті року ХХ ст.)

- постіндустріальна, яка характеризується перевагою сектора, що виробляє послуги на базі широкого застосування електроніки та інтелектуальних видів праці. На цій стадії переважає “третинна” сфера економічної діяльності – сфера послуг, у якій провідна роль належить науці і освіті. Тому специфічною формою соціальної організації в постіндустріальному суспільстві є університет (період з 60-х років ХХ ст. - …).

Згідно з марксистським підходом прийнято виділяти громадську формацію (общинна), рабовласницьку (засоби виробництва і безпосередній виробник раб є приватною власністю), феодальну (в основі приватна власність та засоби виробництва і особова залежність виробника, який має власне господарство). Потім настає капіталістична формація, яка ґрунтується на експлуатації капіталом безпосереднього виробника, який не має засобів виробництва і змушений продавати свою робочу силу як товар. Ця формація в свою чергу складається з п’яти періодів:

- капіталізм первісного нагромадження капіталу XIV – ХVII ст.;

- доіндустріальний капіталізм ХVIII ст.;

- капіталізм (індустріальний) 1789 – 1886 роки;

- імперіалізм 1895 – 1929 роки;

- державно-монополістичний з 1933 року.

Капіталістична формація змінюється комуністичною, при якій панує суспільна власність на засоби виробництва і не існує експлуатації людини людиною.

Згідно ринковому підходу до періодизації економічної історії вся історія розвитку світового господарства до ХІV ст. представляла собою латентну (тобто приховану) форму розвитку капіталізму, а потім, згідно з типом ринкових відносин, виділяють наступні періоди:

- капіталізм феодального ринку ХІV – ХVІ ст.;

- капіталізм конкурентного ринку ХVІІ – ХVІІІ ст.

- капіталізм вільної конкуренції 1815 – 1873 роки;

- капіталізм монополістичної конкуренції 1880 – 1940 роки;

- капіталізм соціально-партнерських відносин з 1950 року.

Цивілізаційна парадигма,яка ще знаходиться у стадії розробки, з'явилась у результаті послідовного застосування принципів системного аналізу до процесів історичного розвитку та функціонування суспільства. Тому першим напрямком у характеристиці її природи є опанування основних принципів системного аналізу та особливостей їх застосування у суспільствознавстві. При цьому слід розпочати з установлення виняткової ролі цілісності суспільства, розкриття природи його емерджентних властивостей, а саме: чому і як виникають окремі властивості, що існують лише на рівні цілісності суспільства? Чому їх немає в його складових елементах? Відповідь на ці запитання дозволяє усвідомити взаємодію структурних частин суспільства, зрозуміти визначальний вплив цілого на всі його елементи. Такий вплив з боку цілісності суспільства заведено конкретизувати як дію цивілізаційних факторів на процеси, що відбуваються в економічній, політичній, соціальній чи духовно-культурній сферах.

Іншим напрямком з'ясування сутності цивілізаційної парадигми є порівняння її основних положень з формаційною парадигмою. Для цивілізаційної парадигми притаманні інші уявлення про причини та механізм розвитку суспільних процесів. На зміну абстрактним характеристикам внутрішніх суперечностей, що традиційно розглядались у формаційній парадигмі як причини розвитку, приходять більш конкретні та точні поняття диференціації та інтеграції. Важливо усвідомити об'єктивну необхідність поділу кожного системного об'єкта на частини з наступною інтеграцією їх у цілісність, що має нові якості. Слід всебічно розкрити такі форми диференціації суспільства та його систем, як розвиток суспільного поділу праці і форм власності на засоби виробництва та показати фундаментальне значення цих процесів для всіх сфер суспільного життя.

 


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. III.Цілі розвитку особистості
  5. Iсторiя розвитку геодезичного приладознавства
  6. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  7. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  8. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  9. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  10. Аварії з викидом (загрозою викиду) сильнодіючих отруйних речовин на об'єктах економіки.
  11. АГД як галузь економічної науки
  12. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики




Переглядів: 808

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Предмет, метод і мета вивчення курсу | Моделі розвитку наукового знання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.