Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Квантові межі точності вимірів

Однією з актуальних проблем сучасної нанотехнології є так звана ―проблема «товстих пальців», під якою мається на увазі складність маніпулювання мікро- і наночастинками.

Нільс Бор сформулював один із засадничих принципів квантової механіки - принцип доповненості, згідно якому неможливо точно виміряти одну фізичну величину мікрообєкта без втрати інформації про її додаткову величину.

Фактично суть таких взаємно додаткових величин описується і співвідношенням невизначеності Гейзенберга, яке твердить, що існують такі пари фізичних величин, одночасне і точне визначення яких неможливе. Прикладом такої пари величин є координати частки х і проекція її імпульсу р на вісь х. Кількісно співвідношенням невизначеності формулюється таким чином: якщо Δх-невизначеність координати частки, а Δр- невизначеність проекції імпульсу частки р на вісь x, то їх добуток має бути не менший постійної Планка h : .

Звідси витікає, що якщо точно визначити координату частки, то нічого не можна сказати про її імпульс і навпаки. Із співвідношення невизначеності виходить, що чим точніше встановлене значення однієї з величин, що входить в нього, тим менш точно визначене значення іншої. Інша пара величин, пов'язаних співвідношенням невизначеності, - це енергія системи Е і час t, впродовж якого система має це значення енергії. В цьому випадку співвідношення невизначеності виглядає так: ΔE∙Δt ~h. Звідси витікає, що якщо є можливість спостерігати динамічну систему впродовж часу Δt, то її енергія може бути визначена з точністю, не більше, ніж : .

Таким чином, принцип невизначеності встановлює фундаментальні, принципово непереборні межі точності вимірів.

Принцип невизначеності часто пояснюють впливом вимірювального приладу на частки. Із-за недосконалості вимірювальних приладів не можна точно вказати місце розташування частки в деякому об'ємі dV, а можна лише вказати вірогідність dP його місцезнаходження в тій або іншій частині об'єму dV. Ця вірогідність dP прямо пропорційна dV і пов'язана з нею наступним співвідношенням: .

Таким чином, вірогідність знаходження частки в деякий момент часу t в деякому об'ємі dV, тобто фактично місце її знаходження в точці з координатами x, y, z, визначає квадрат модуля деякої функції ψ (псі). Ця функція носить назву хвильової і саме вона описує рух елементарних часток, який носить імовірнісний характер. Щоб визначити хвильову функцію частки, фізики вирішують рівняння Шрьодінгера, яке враховує вплив електромагнітних сил на її рух. Воно є диференціальним рівнянням похідних другого порядку : .

У цьому рівнянні m - маса електрона, E і V - відповідно повна і потенційна енергії частки; псі - хвилева функція трьох просторових координат. Фізичний сенс величини псі - полягає в тому, що квадрат її характеризує вірогідність знаходження електрона в цій точці. Или, інакше: dV 2  є мірою електронної щільності в об'ємі dV. Найважливішою властивістю рівняння Шрьодінгера є те, що воно має розвязок тільки для ряду дискретних значень енергії E . Найбільш простий ряд таких значень рівняння Шрьодінгера дозволяє отримати для атома водню, що складається з одного протона і одного електрона.

Потенціальна енергія системи, що складається з одного протона із зарядом + e і одного електрона із зарядом, - е, що знаходиться від протона на відстані r, може бути представлена виразом .

Якщо підставити цей вираз в рівняння Шрьодінгера і вирішити його, то буде отриманий ряд значень енергії, який може бути представлений рівнянням: , де n так зване головне квантове число рівне I, 2, 3,...∞. Отриманий ряд значень енергії може бути представлений схематично у вигляді набору енергетичних рівнів атома водню. Енергетичні переходи електрона з одного рівня енергії на іншій відповідають тим або іншим спектральним лініям атомарного водню, спостережуваним експериментально, в ультрафіолетовій видимій або інфрачервоній областях випромінювання; довжина хвилі спектральних ліній може бути вичислена по формулі Планка : .


Читайте також:

  1. Аналіз службового призначення деталей та конструктивних елементів обладнання харчових виробництві, визначення технічних вимог і норм точності при їх виготовленні
  2. Вимоги до точності відтворення оригіналів у друкарському процесі
  3. Вимоги до точності площ ділянок
  4. Воднеподібні атоми в квантовій механіці. Квантові числа
  5. Довірчий інтервал характеризує точність вимірів даної вибірки, а довірча імовірність – достовірність виміру.
  6. Зауваження. Використовується при аналізі точності й стабільності технологічних процесів, вимірювальних пристроїв, тощо.
  7. Звісно ж, це забезпечує величезні можливості людського самопізнання, осягнення таких суто людських вимірів буття, як спілкування, моральність, творчість тощо.
  8. І – найвищої точності при мінімальному еквівалентному розмірі об'єкта розрізнення менше 0,15 мм
  9. Квантові розмірні ефекти
  10. Квантові точки, дроти і площини
  11. Квантові уявлення про природу феромагнетизму




Переглядів: 625

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Корпускулярно-хвильовий дуалізм нанооб'єктів | Нанорозмірні матеріали як проміжні між атомною та масивною матерією

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.