Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Власність як економічна категорія. Структура власності, її типи, види і форми.

Література

На самостійне опрацювання

  1. Об’єкти власності. Права власності.
  2. Закон України “Про власність”. (конспект)
  3. Тенденції розвитку відносин власності в Україні та світі.

 

1. Політична економія: Навч. посібник/ Кривенко К.Т., Савчук В.С., Беляєв О.О. – К.: КНЕУ,2001

2. Політична економія: Навч. посібник/ Беляєв О.О., Бебело С. – К.: КНЕУ,2001

3. Політична економія: Навч. посібник/Мочерний С.В. – К.: Знання-Прес, 2002.

 

Вивчення господарського ладу тієї чи іншої країни неминуче ставить перед дослідником корінне питання: кому належить економічна влада, хто розпоряджається суспільним багатством. Суть цієї влади полягає в характері привласнення засобів виробництва і його результатів. Тому, щоб з'ясувати природу та економічну структуру того чи іншого суспільства, необхідно передусім розкрити зміст існуючої системи відносин власності.

Відносини власності виникають між людьми з приводу привласнення матеріальних і духовних благ. Привласнення означає ставлення людей до певних речей, як до своїх.

Власність — належність речей, матеріальних і духовних цінностей певним особам, юридичне право на таку належність і економічні відносини між людьми з приводу належності, розподілу і перерозподілу об’єктів власності.

Двома найважливішими підсистемами В. є економічна та юридична власність. Економічна В. має кількісну та якісну сторони. Перша означає певну сукупність матеріальних благ, різноманітних об'єктів власності (засобів праці, предметів праці, робочої сили, предметів споживання, цінних паперів, грошей тощо), в т.ч. об'єктів інтелектуальної В. (патентів, ліцензій та ін.). Друга виражає систему виробничих відносин між людьми з приводу привласнення об'єктів В. в усіх сферах суспільного відтворення (у безпосередньому виробництві, обмі­ні, розподілі та споживанні).

В діалектичній єдності цих двох сторін В. (тобто економічна В.) означає при­власнення індивідом, колективом, державою та інши­ми суб'єктами засобів виробництва, предметів спожи­вання, послуг та інших об'єктів В. в усіх сферах сус­пільного відтворення. Вона належить до базисних від­носин і не залежить від волі та свідомості людей.

Юридична В. є формою вияву реальних економічних відносин власності. Належить до надбудовних відносин, залежить від волі й свідо­мості людей. Юридична В. — загальна умова виробництва, вияв волі певного класу і правове оформлен­ня цієї волі в юридичних актах і нормах, у праві влас­ності.

Соціальний аспект В. розкриває процес утворення і розвитку класів, соціальних груп і взає­модію між ними залежно від відношення до засобів виробництва, способів отримання певної частки сус­пільного багатства.

Політичний аспект В. характери­зує наявність впливу на політику держави залежно від привласнення засобів виробництва, інших об'єктів власності.

Психологічний аспект В. відображає наяв­ність почуття господаря у працівників або його від­сутність, ставлення до власності як до своєї, нічиєї або чужої.

Національний аспект В. характеризує на­явність або відсутність різноманітних об'єктів В. у руках нації, народу.

Спочатку відносини власності виступали у формі певних історичних звичаїв. З виникненням держави стали розроблятися юридичні закони, котрі визначали, за якими правовими нормами привласнюється і розподіляється суспільне багатство між різними суб'єктами (окремими громадянами, соціальними групами, класами, державою). Правові відносини власності виражаються в закріпленні за різними суб'єктами прав володіння, користування і розпорядження. Стаття 2 Закону України "Про власність" так трактує право власності: "Право власності — це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном".

Отже, відносини власності втілюються, насамперед, у певних юридичних нормативних актах. Але власність – це не лише юридична, а й економічна категорія. Причому останній чинник є визначальним: саме економічні відносини власності детермінують їхню юридичну форму. Взаємозв’язок тут такий: економічні відносини – базисні, юридичні – надбудовні.


Читайте також:

  1. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  2. VІ. План та організаційна структура заняття
  3. Адміністративно – територіальний устрій і соціальна структура Слобожанщини у половині XVII – кінці XVIII століття
  4. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  5. Акціонерна власність в економічній системі
  6. Анархізм заперечує державу і владу взагалі, велику приватну власність при допущенні дрібної, проголошує крайній індивідуалізм, нічим не обмежену свободу.
  7. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  8. Атомно-кристалічна структура металів
  9. Базова алгоритмічна структура
  10. Банківська система та її структура. Функції Центрального банку.
  11. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян
  12. Безцехова виробнича структура.




Переглядів: 1199

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
План лекції | Власність на засоби виробництва.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.