Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Вражаючі фактори ядерного вибуху

Види ядерних вибухів

Види ядерних вибухів та уражаючі фактори. Вплив на довкілля.

Ядерний вибух - процес розподілу важких ядер. Для того, щоб відбулася реакція, необхідно як мінімум 10 кг високозбагаченого плутонію. У природних умовах ця речовина не зустрічається. Дана речовина виходить у результаті реакцій, вироблених у ядерних реакторах. Природний уран містить приблизно 0.7 відсотків ізотопу U-235, інше - уран 238. Для здійснення реакції необхідно, щоб у речовині містилося не менш 90 відсотків урану 235.

У залежності від задач, розв'язуваних ядерною зброєю, від виду і розташування об'єктів, по яких плануються ядерні удари, а також від характеру майбутніх бойових дій ядерні вибухи можуть бути здійснені в повітрі, у поверхні землі (води) і під землею (водою). Відповідно до цього розрізняють наступні види ядерних вибухів:

- повітряний (високий і низький);

- наземний (надводний);

- підземний (підводний).

Ядерний вибух здатний миттєво знищити чи вивести з ладу незахищених людей, які відкрито стоять, техніку, спорудження і різні матеріальні засоби. Основними вражаючими факторами ядерного вибуху є:

- ударна хвиля;

- світлове випромінювання;

- проникаюча радіація;

- радіоактивне зараження місцевості;

- електромагнітний імпульс.

Ударна хвиля в більшості випадків є основним вражаючим фактором ядерного вибуху. По своїй природі вона подібна ударній хвилі звичайного вибуху, але діє більш тривалий час і володіє набагато більшою руйнівною силою. Ударна хвиля ядерного вибуху може на значній відстані від центра вибуху наносити поразки людям, руйнувати спорудження й ушкоджувати бойову техніку. Ударна хвиля являє собою область сильного стиску повітря, що поширюється з великою швидкістю в усі сторони від центра вибуху.

Ядерною зброєю називається зброя, ураження якою зумовлюється внутрішньоядерною енергією, що виділяється в результаті вибухових процесів поділу чи з'єднання (синтезу) ядер хімічних елементів. Вона включає різні ядерні боєприпаси, засоби доставки до цілей та засоби управління.

Ядерну зброю характеризують такі властивості:

— раптовість та значний радіус ураження;

— величезна руйнуюча сила;

— масовість та комбінований характер ураження людей і техніки;

— тяжкий морально-психологічний вплив на людей.

Уперше ядерну зброю використали США 1945 року, скинувши на японські міста Хіросіму і Нагасакі дві атомні бомби, що призвело до загибелі понад 500 тис. чоловік.

Уражаюча дія ядерного вибуху залежить від потужності ядерного заряду, виду вибуху, типу ядерного заряду (гарматного чи імплозивного). Потужність ядерного боєприпасу характеризується тротиловим еквівалентом (масою вибухових речовин, енергія яких еквівалентна енергії' вибуху ядерного боєприпасу). Потужність ядерного боєприпасу вимірюється в кілотонах, мегатонах.

Ядерна зброя викликає виникнення глобальної екологічної катастрофи. Вона призводить до наступних наслідків:

- викликає масове порушення екосистем. В першу чергу це забруднення повітря, водойм та ґрунтів радіоактивними речовинами;

- призводить до масового знищення біорізноманітності;

- викликає порушення динамічної рівноваги ландшафтів;

- призводить до виникнення різноманітних хвороб;

- викликає масову загибель людей.

Головним кліматичним ефектом ядерної війни, незалежно від її сценарію, стане "ядерна зима" - різке, сильне та тривале охолодження повітря над континентами. Особливо важкими наслідки виявилися б влітку, коли над сушею в Північній півкулі температура впаде нижче точки замерзання води. Іншими словами, все живе, що не згорить в пожежах, вимерзне. "Ядерна зима" спричинила б за собою лавину згубних ефектів. Це перш за все різкі температурні контрасти між сушею і океаном, оскільки останній має величезну термічної інерцією, і повітря над ним остудиться набагато слабкіше. З іншого боку, як уже зазначалося, зміни в атмосфері подавлять конвекцію, і над зануреними в ніч, скутими холодом континентами вибухнуть жорстокі посухи. Якщо розглядаються події припали б на літо, то приблизно через 2 тижні, як зазначалося вище, температура біля поверхні суші в Північній півкулі впаде нижче нуля, і сонячного світла майже не буде. Рослини не встигнуть пристосуватися до низьких температур і загинуть. Якби ядерна війна почалася в липні, то в Північній півкулі загинула б уся рослинність, а в Південному - частково. У тропіках і субтропіках вона загинула б майже миттєво, бо тропічні ліси можуть існувати лише у вузькому діапазоні температур і освітленості. Під час ядерних вибухів відбудеться викид в атмосферу великої кількості оксидів азоту та сірки. Вони випадуть на землю у вигляді згубних для всього живого "кислотних дощів".

СРС. 1. Природні та штучні радіоактивні елементи, їх період піврозпаду та застосування. 2. Чорнобильська катастрофа та її наслідки. 3. Екологічна безпека АЕС.

 

 


Читайте також:

 1. F) Наслідки демографічного вибуху.
 2. Абіотичні та біотичні фактори.
 3. Агрегування та факторизація
 4. Біологічні небезпеки. Вражаючі фактори біологічної дії. Пандемії, епідемії, масові отруєння людей.
 5. Біологічні фактори
 6. Біотичні фактори
 7. Біотичні фактори та їх вплив на деревні рослини
 8. Види та типи факторингових послуг
 9. Види тероризму та його вражаючі фактори і збройні напади
 10. Види факторингу
 11. Види, фактори і ступінь порушення типів місцевості.
 12. Визначте соціально-економічні та політичні фактори утворення Київської Русі.
Переглядів: 3079

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вплив іонізуючого випромінювання на людину | Ресурсо-екологічна безпека України

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.