Капітал як і будь-яка економічна категорія, має свої речовий зміст та суспільну форму.
Капітал– система відносин економічної власності при капіталізмі, за яких знаряддя праці та інші об’єкти власності дають змогу власникам знарядь привласнювати частину чужої неоплаченої праці ц всіх сферах суспільного відтворення.
Постійний капітал – частина фізичного капіталу, яка бере участь у процесі праці своїм речовим змістом, є при цьому фактором виробництва, але не залучається до процесу збільшення вартостей, не змінює величини своєї вартості і відповідно не створює додаткової вартості, а переноситься конкретною працею на новостворений продукт у формі амортизації.
Змінний капітал – частина капіталу, авансована на придбання робочої сили, яка змінює свою вартість у процесі виробництва, тобто не тільки відтворює власний еквівалент, а й створює своєю працею завдяки синергічному ефекту додаткову вартість.
Кругооборот капіталу – рух капіталу у сфері виробництва та обігу, у процесі якого він послідовно набуває грошової, продуктивної і товарної форми і завдяки праці повертається до вихідного пункту у зростаючому обсязі.
Кожний вид капіталу (індивідуальний, акціонерний, монополістичний, державний, інтернаціональний) починає свій рух у сфері обігу у формі грошового капіталу та авансується насамперед на купівлю засобів виробництва і робочої сили.
Перша стадія кругообороту капіталу виражається формулою: