Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Джерела права

ВСТУП

Вступ

П Л А Н

МИРГОРОД - 2013

Доктор юридичних наук

МИРГОРОДСЬКИЙ ХУДОЖНЬО-ПРОМИСЛОВИЙ КОЛЕДЖ

ІМЕНІ М.В. ГОГОЛЯ

ПОЛТАВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ТЕХНІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ЮРІЯ КОНДРАТЮКА

Л Е К Ц І Я № 1

(з курсу «Основи правознавства)

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРАВО

РОЗРОБИВ: Викладач правознавства

професор, академік МКА

Відмінник освіти України

Видатний юрист України

радник юстиції

Озерський І.В.

1. Понятя, ознаки та функції права.

2. Джерела права

3. Принципи, галузі права та правовідносини

4. Система права та її елементи

Рекомендована література

П Л А Н СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ

 

1. Понятя, ознаки та функції права.

2. Джерела права

3. Принципи, галузі права та правовідносини

4. Система права та її елементи


 

У далекому історичному минулому мали місце суперечки про поняття права і держави, про їх співвідношенні, вони тривають і в сьогоденні.Сучасні дослідники виділяють кілька підходів і визначень права.Один з цих підходів - позитивістський, інший непозітівістскій. Перші ідеї про державу і право були висунуті ще в епоху рабовласництва.Початкові найбільш повні, системні знання про державу і право були викладені в роботах найвидатніших мислителів Стародавньої Греції - Платона і Аристотеля.

У вченні Платона про ідеальну державу і право лежить принцип поділу праці. Розумність закону, за Платоном, припускає його необхідна відповідність справедливості та права, в соціологічному аспекті право розуміння спирається на його вчення.Платон розглядає справедливість, право і закон як соціально-політичні явища, як елементи упорядкованого життя. Платон під правом розуміє справедливість і розумність, розглядає право як Божественний розум, він вважав, що право і закон - це не одне і те ж, закони повинні відповідати праву.

Аристотель у своєму вченні проводить відмінності між природним і умовним правом. Природне право має однакове значення, не залежить від визнання або не визнання людьми. Умовне право існує завдяки законодавцям, Аристотель виступав проти зведення усього права до права умовному, встановленому людьми. Розумність закону, за Арістотелем, означає його правильність. Закон повинен бути нейтральним, що означає його піднесення над усіма людьми.Застосування сили закону має відбуватися в рамках справедливості.

Тема «права» актуальна в наш час, так як є основою практичної юриспруденції, знання теорії права розвиває юридичне мислення. Право є системою норм, санкціонованої державою, обов'язковою для виконання всіма членами суспільства, воно закріплює відношення власності, регламентує порядок діяльності представницьких органів, органів державного управління, визначає заходи боротьби зі злочинами і правопорушеннями.

Право виконує визначальну роль у формуванні політико-правової культури і політико-правової свідомості.

Існує кілька підходів до вивчення предмета права: держава - творець права, але очевидно, що це не завжди так, держава повинна відкривати право дійсності; ліберальна концепція: право - продукт життєдіяльності суспільства, результат конфлікту інтересів людей. Основа права складається в процесі відносин людей, а держава лише санкціонує правила або стереотипи поведінки в тій чи іншій ситуації.Тоді держава, у разі порушення може примушувати порушника до вчинення певних дій.

Будь-яке право припускає угоду. Наприклад, при конфлікті між двома людьми, але якщо вони не домовляться, то почнуть діяти кожен у своїх інтересах, то це буде свавілля по відношенню один до одного. Свавілля може бути не тільки по відношенню один до одного, але і з боку чиновників. Реалізація права зазвичай відбувається добровільно, але якщо громадяни починають його порушувати, за цим слідує юридична відповідальність.

Методи науки - способи вивчення предмета науки, позначають певні підходи і виражають суспільні позиції.При вивченні держави і права використовують загальнонаукові і частнонаучние методи. На основі загальнонаукових методів вивчаються загальні закономірності держави і права в цілому. На основі частнонаучних методів досліджуються окремі боку держави і права в цілому. Існує кілька підходів до розуміння методології права: вивчення методів дослідження; сукупність методів застосовуваних у дійсност;і методологія - як засіб отримання нового знання.

Об'єкт права - це реалізація права. Реалізація права - втілення розпоряджень правових норм у поведінка суб'єктів права, що реалізують свої потреби та інтереси у різних сферах суспільного життя. За характером правореалізуюшіх дій, зумовлених змістом правової норми, виділяють чотири форми реалізації права: Дотримання - виконання приписів заборони (реалізація забороняє норми); Виконання - виконання відповідної обов'язки, активна діяльність суб'єкта (реалізація зобов'язує норми); Використання - використання наданого права, повністю залежить від волевиявлення суб'єкта права (реалізація управомочивающие норми); Застосування - владна організуюча діяльність держави в особі її органів, що має на меті забезпечити адресатам правових норм реалізацію приналежних їм прав і обов'язків, а також гарантувати контроль за даним процесом. Суб'єкт права - особа, за якою право визнає відомі повноваження, заборонену, обов'язки, таким чином здатне вступати в юридичні правовідносини.

Тепер безпосередньо розглянемо поняття права, його ознаки і функції.

 

1. Понятя, ознаки, функції та теорії походження права

Право - єдина система норм (правил), обов'язкова для всіх членів суспільства. Право, у вузькому значенні - система загальнообов'язкових соціальних норм, встановлених або санкціонованих державою, в більш широкому сенсі охоплює також правові відносини та основні права громадянина, що закріплюються, гарантовані й державою.

Існує кілька теорій про походження права.

Теологічна теорія (якась первоістота створивши людину, наказала їй якийсь набір правил, наприклад у християн - 10 заповідей).

Намботівістіческая теорія (Ганс Хельбр - основоположник) - передбачає, що існує якась основна норма, яка дана кожній людині для його відчуття, соціально активні люди і формують, відповідно до своїх відчуттів, конституційне право (другий рівень норм), потім обрані народом законодавці, на їх основі формують поточне законодавство, а судді і адміністратори пристосовують його до реальності.

Теорія природного (відродженого) права. Виникла в XVIII столітті.Її розвитком займалися: Руссо, Локк та інші. Вони вважали, що кожна людина народжується з певним набором природних і невідчужуваних прав (всі рівні), потім в результаті якихось конфліктів виникла необхідність у механізмі реалізації цих прав (так як не всі згодні, що "мої права закінчуються там, де починається свобода іншого").

Марксистська теорія. Право - воля панівного класу, зодягнена у форму закону і спирається на примус з боку держави. Спочатку теорія походження і поняття права будувалася на концепції, в якій право розглядалося або як суспільне відношення або як правове відношення. Держава бачить сукупність відносин, які й оформляють у вигляді закону. Ця точка зору була розкритикована в 38 році, і право стало розумітися, як система правил поведінки відображають панівний спосіб виробництва та соціально-економічну формацію, встановлених або санкціонованих державою.Це чисто нормативна точка зору.

Соціологічна (Гарвардська) школа права - один із напрямів науки права ХХ ст.«Соціологи виходили з того, що право формується з суспільної практики, але своє юридичне закріплення знаходить в судових рішеннях. Прихильники соціологічної школи права вважали, що чинні правові акти не завжди адекватні економічним і соціальним умовам ».Основні положення даної теорії полягають у тому, що все право в суспільстві складається з двох частин: книжкове «мертве» право, записане в конституції, і чинне «живе» право, у вигляді рішень судових органів, з якими люди стикаються у своїй діяльності.У зв'язку з цим соціологи надавали великого значення свободи суддівського розсуду, тобто меншої пов'язаності суду правовими нормами для захисту інтересів особистості. Найбільший представник соціологічної школи права - американський учений Р. Паунд.Широке поширення набула в США.Інша назва - Гарвардська школа.

Істотні ознаки права.

Одним з визначальних ознак, властивостей права є нормативність. Нормативність права носить загальний характер, тобто загальні правила звернені до населення всієї країни, всьому суспільству, що стали типовими. Нормативність права носить загальнообов'язковий характер, що виділяє право з інших норм соціальної поведінки. Право обов'язково санкціонується (чи встановлюється) державою. Також можна виділити наступні ознаки права: гарантовану можливість державного примусу, формальну визначеність, системність, публічність (відповідність в цілому моральним поглядам суспільства).

Функції права.

Під функцією права розуміються основні напрямки впливу норм права на суспільні відносини, поведінку, свідомість людей.

Право передусім виконує регулятивну та охоронну функції. Регулятивна функція полягає в упорядкуванні суспільних відносин, які видаються як прав, обов'язків, відповідальності, завдань. Найважливішим засобом регулювання суспільних відносин є договір 1.Регулятивна функція права втілена в Конституції України. Охоронна функція полягає у встановленні заходів відповідальності за перевищення прав або невиконання обов'язків. Охоронна функція втілена в КК України.

Політична функція - право є регулятором, організуючим політичну систему суспільства, встановлює правила взаємин між гілками влади та державними організаціями.

Виховна функція - формує політико-правову культуру і політико-правова свідомість, виховує громадян в цілях дотримання закону.

Теоретична функція - виражається в її здатності описувати і пояснювати істотну юридичну практику, правові системи, реальні явища і процеси.

Методологічна функція - надає прямий вплив на процес дослідження шляхів і способів пізнання предмета права.

Ідеологічна функція - втілена в Марксистської теорії, в якій право розглядалося як суспільне відношення або як правове відношення.

До загальносоціальних:1) гуманістична функція - захищає права і свободи людства, народу, людини;

2) організаторсько-управлінська – право суб’єктів на вирішення певних економічних і соціальних проблем;

3) інформаційна (комунікативна) – інформує людей про волю законодавця;

4) оцінно-орієнтувальна – поведінка людей оцінюється з огляду на закони держави;

5) ідеологічно-виховна – формує у людини певний світогляд;

6) гносеологічна (пізнавальна) – право само виступає як джерело знань.

До спеціальних юридичних функцій права відносять:

1) регулятивну - спрямована на врегулювання суспільних відносин;

2) охоронну - спрямована на охорону відповідної системи суспільних відносин.

Інша функція - врегулювання спірних питань, конфліктів. Наступна - перерозподіл між людьми товарів і послуг 2. Функція соціального охорони полягає в тому, що право можна розглядати як м'язи і скелет суспільства.Закон захищає право кожної людини 1.

Таким чином, право-це сукупність загальнообов'язкових норм, санкціонованих державою, і що спираються у своїй реалізації на примус з боку держави.

 

Джерела права - зовнішні форми вираження правотворчої діяльності держави.Слід зазначити, що укази президента про присвоєння різних почесних звань діячам науки, мистецтва не є джерелами права.

Джерела права:

Джерело права - сукупність (система) правових актів, що містять відповідні норми.

Одним з найдавніших джерел права є звичай - багаторазово повторювана поведінка в суспільстві, він складається історично.Але сам звичай стає правовим звичаєм у разі санкціонування і використання судом. Інше джерело права судовий чи адміністративний прецедент. Судовий прецедент - рішення, винесене судом по конкретній справі, обгрунтування якого вважається правилом, обов'язковим для інших судів при вирішенні аналогічних справ.Він може базуватися на звичаї або діловому звичаї чи доцільності.

Наступним джерелом права можна назвати нормативний договір (міжнародний договір, рішення, конвенції), але пріоритет регулюється державою.У нас найбільшої юридичну чинність має міжнародний договір, а також нормативно-правової акт (найпоширеніший) - юридичні норми встановлені державою і зафіксовані в письмовій формі, наприклад-закон, нерідко термін «закон» тлумачиться широко: під ним розуміють сукупність всіх правових актів, в кримінально-процесуальному праві закон-це прийнятий вищим представницьким (законодавчим) органом акт, який містить правові норми, призначені для регламентації діяльності, здійснюваної у зв'язку з провадженням у кримінальних справах. 1

Джерела права класифікуються:

· по юридичної важливості (закони, підзаконні акти)

· по органах, які приймають нормативний акт (підзаконні, виконавчі)

· за формою акта (закон, указ, постанова, інструкція, рекомендація)

· за схемою дії (загальнодержавні, галузеві, відомчі)

Всі ці джерела розрізняються за юридичною силою, яка визначається, яким органом видана. Відповідно до Конституції: Конституція має вищу юридичну силу, на території України норми конституції є нормами прямої дії, застосовуються на всій території держави. Всі закони та інші правові акти не повинні суперечити конституції. На другому місці за юридичною силою стоїть конституційний закон. На третьому - поточне законодавство.

Таким чином, джерела права - це фактори, на основі яких формується право, і здійснюється правове регулювання відносин.

3. Принципи, галузі права та правовідносини

Досвід розвитку права в Росії і зарубіжних країнах свідчить, що організація і діяльність права визначаються різними принципами.Дамо визначення принципу права.

Принципи права - це засади, на яких базується право.

Розглянемо основні принципи права.

У теорії права існують три види принципів права: загальноправові, міжгалузеві, галузеві. Загальправові - це принципи, які у рамках всієї системи права, вони записані в конституції. Міжгалузеві - діють в кількох галузях права, як правило, в суміжних. Галузеві - принципи, що діють в одній галузі права, наприклад, принцип презумпції невинності в конституційному праві, відповідно до якого кожен обвинувачений у скоєнні злочину вважається невинним, поки його винність не буде доведена в передбаченому законом порядку і встановлено що набрало законної сили вироком суду.

Загальправові принципи:

1. Законність - конституційний принцип точного і неухильного дотримання закону всіма громадянами, посадовими особами, держслужбовцями і державою. Вона має декілька рівнів: громадяни та їх об'єднання; законність у діяльності держави (потрібно відрізняти законність від директивності, яка суперечить закону).

Принцип законності (закони повинні бути правомірні):

· Однакове розуміння законів

· Необхідність наявності і дотримання процесуальних норм забезпечують захист законних прав суб'єкта

· Забезпечення правосуддя

Правопорядок - частина громадського порядку, сформованого на основі дотримання принципів законності.Воно залежить від держави, діяльності органів та посадових осіб

2. Рівність громадян перед законом - громадяни, незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань рівні перед законом. Всі громадяни, які займають однакове процесуальне становище, користуються однією і тією ж сукупністю прав та обов'язків. Для того, щоб можливість використання прав була реальною, закон встановлює додаткові гарантії особам, які з різних причин не можуть захищати свої права та інтереси, таким чином закон встановлює обов'язкову участь захисника у справах неповнолітніх, німих.глухих, сліпих та інших осіб, які в силу своїх фізичних та психічних вад не можуть самі здійснювати своє право на захист.

3. Забезпечення прав і свобод людини і громадянина - закріплений в Конституції, має два аспекти: по-перше, честь, гідність, права і свободи людини проголошуються вищими цінностями, по-друге, всі державні органи, громадські організації та посадові особи зобов'язані виявляти повагу до людини, захищати його права і свободи.

4. Справедливість (максимальна індивідуалізація відповідальності і покарання). Наприклад, в Конституції України: «Ніхто не може бути повторно засуджений впродовж одного і те злочин».

5. Гуманізм (людяність покарання злочинця). Наприклад, в Конституції: «Ніхто не повинен зазнавати тортур, насильству, іншому жорстокому поводженню або такому, що принижує людську гідність, поводженню чи покаранню».Принцип гуманізму передбачає встановлення в праві і застосування примусових заходів, необхідних для захисту особи, суспільства і держави від злочинних посягань.

6. Соціальна спрямованість права (захисна). Наприклад, в Конституції закріплено: право на безпечні умови праці, гідну оплату праці в разі непрацездатності, інвалідності.

Тепер щодо інституту правовідносин. Правовідносини – це врегульовані нормами права суспільні відносини, учасники яких виступають як носії взаємних суб’єктивних прав і юридичних обов’язків , що забезпечуються державою. Основні ознаки правовідносин:

1) вони виникають на основі норм права або укладання угоди;

2) характеризуються наявністю сторін, які мають взаємні суб’єктні права та юридичні обов’язки;

3) є видом суспільних відносин фізичних чи юридичних осіб, організацій і об’єднань;

4) здійснення суб’єктивних прав чи додержання юридичних обов’язків у правовідносинах контролюється і забезпечується державою.

Правовідносини мають складну будову і охоплюють: суб’єкти, об’єкти, зміст правовідносин. Підставами виникнення, зміни чи припинення правовідносин є юридичні факти (прийняття, зміна чи припинення нормативно-правового акта, укладання угоди). Суб’єктами правовідносин вважають тих учасників, які є носіями суб’єктивних прав і юридичних обов’язків. Суб’єкти правовідносин повинні володіти правосуб’єктністю, тобто здатністю бути носіями прав і обов’язків, здійснювати їх від свого імені й нести юридичну відповідальність за свої дії.

Правоздатність – це здатність суб’єкта бути носієм суб’єктивних прав і юридичних обов’язків. Дієздатність – це здатність суб’єктів своїми діями набувати і самостійно здійснювати суб’єктивні права і виконувати юридичні обов’язки. ЇЇ поділяють на угодо- і деліктоздатність. Угодоздатність – це здатність суб’єкта правовідносин особисто своїми діями здійснювати й укладати цивільно-правові угоди. Деліктоздатність – це здатність суб’єктів правовідносин нести відповідальність (юридичну) за скоєне правопорушення.

Об’єкти правовідносин – це реальні соціальні блага, які задовольняють інтереси й потреби людей і з приводу яких між суб’єктами виникають, змінюються чи припиняються суб’єктивні права та юридичні обов’язки. Юридичні обов’язки – це закріплена нормами права міра необхідної, найбільш розумної та доцільної поведінки особи (суб’єкта), спрямована на задоволення інтересів носія суб’єктивного права і забезпечена можливістю державного примусу.

Юридичні факти – це конкретні життєві обставини, передбачені гіпотезою правової норми, що спричиняють виникнення чи припинення правовідносин. Юридичні дії поділяють на правомірні й неправомірні. Правомірні юридичні дії поділяють на юридичні акти – таку юридичну поведінку, що здійснюється з метою породження юридичних наслідків, правомірні юридичні вчинки – такі дії, що не мають на меті спричинення юридичних наслідків.

Неправомірні юридичні дії – це правові аномалії, зловживання правом, що не є правопорушенням, і правопорушення. До правопорушень відносять злочини й різні проступки. До юридичних подій відносять народження чи смерть людини, стихійні лиха, хворобу та інші події, з якими норма права зв’язує виникнення чи припинення правовідносин.

3. Система права та її елементи

Система права - це підрозділ сукупності правових норм на галузі права (конституційне, кримінальне та т. д.) і інститути права в залежності від предмета (характер і складність регульованих суспільних відносин) та методу регулювання.

Елементи системи права:

Юридична норма - це первинна клітина системи, загальнообов'язкове правило поведінки, що виходить від держави, виражене в законах, інших визнаних державою джерелах і яка виступає в якості критерію правомірно - дозволеного, забороненого, запропонованого поведінки суб'єктів права.

Галузь права - це відносно самостійний підрозділ системи права, систематизована сукупність правових норм, що регулюють якісно своєрідний вид громадських відносин своїм специфічним методом (так, норми права, що регулюють фінансові відносини, становлять галузь фінансового права).

Підгалузь права - це відокремилися частина галузі права, яка об'єднує норми і інститути права, що регулюють спеціальні види однорідних за змістом суспільних відносин (приклад: підгалузь сімейного права - спадкове право).

Залежно від предмета і методу правового регулювання зазвичай вирізняються такі галузі права: Державне (конституційне) право, предмет якого суспільні відносини у сфері державного управління, принципів її і організації економічного та політичного життя суспільства, основні права і обов'язки громадян і відносини, що складаються між адміністрацією та фізичними особами. Сюди відносяться: Конституція та конституційні норми. Норми можуть бути деклараціями або іншими нормативними актами. Адміністративне право - ставлення фізичних осіб, юридичних осіб з органами державної влади чи управління. Так що тут немає рівності, то існує можливість оскарження. Кримінальне право, яке дає поняття про злочин та всіх відносин із ним пов'язаних: системою покарання і так далі. Воно так само містить повний і вичерпний перелік неправомірних дій званих злочинами. Його застосування тільки в судовому порядку. Трудове право: оплата праці, правила внутрішнього трудового розпорядку, юридична відповідальність у рамках трудових правовідносин тощоЦя галузь права регулює суспільно-трудові відносини працівників з роботодавцями (адміністрацією). Цивільне право, яке регламентує особисті майнові права громадян. ає поняття фізичної та юридичної особи, встановлює права і обов'язки у сфері структур зобов'язань, а також спадкові і авторські права. сновний нормативний акт - Цивільний кодекс і деякі нормативні акти, що регулюють ці самі відносини, але тільки до тих пір, поки не суперечать кодексу. Комерційне право: обязательское право, фінансове право, податкове право та митне право. Сімейне право - регламентує правовідносини між подружжям, батьками та дітьми.

Процесуальні галузі: кримінально-процесуальне та цивільно-процесуальне право, арбітражний суд. Екологічне право - галузь права, що регулює суспільні відносини у сфері взаємодії суспільства і природи. Муніципальне право - галузь права, що регулює відносини, пов'язані з формуванням і діяльністю органів місцевого самоврядування, які не входять до системи органів державної влади. Міжнародне право: сукупність юридичних принципів і норм, що регулюють відносини між державами та іншими учасниками (суб'єктами) міжнародного спілкування. Сучасне міжнародне право містить загальновизнані й обов'язкові для всіх держав, принципи і норми поведінки суб'єктів міжнародного спілкування, які створюються шляхом угод між самими суб'єктами, як, наприклад, принципи ненападу, мирного вирішення спорів, роззброєння, поваги прав людини, заборони пропаганди війни, дотримання міжнародних договорів. Основні принципи міжнародного права закріплені у Статуті ООН. Міжнародне право впливає практично на всі сфери сучасного життя.Застосування міжнародного права - важлива сторона діяльності всіх тих, хто, так чи інакше, пов'язаний з міжнародними відносинами. Однак, і ті юристи, які безпосередньо не займаються міжнародними відносинами, періодично зіштовхуються за діяльністю з нормативними актами міжнародного права і повинні правильно орієнтуватися при прийнятті рішень щодо такого роду справах. Це відноситься і до слідчим працівникам при розслідуванні господарських злочинів міжнародних корпорацій, фірм, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю або оперативним підрозділам, які ведуть боротьбу з тероризмом і міжнародною злочинністю, і до нотаріусів, котрі засвідчують юридичні дії, що стосуються іноземних громадян, які перебувають на території України, і т. д. Фінансове право - галузь права, що регулює відносини, які складаються в сфері фінансової діяльності процесу розподілу і перерозподілу національного доходу.

У свою чергу галузь права підрозділяється на окремі взаємопов'язані елементи, які називаються інститутами права.

Правовий інститут - це відособлена, що виділилася група юридичних норм, що є специфічною частиною галузі права і його первинне самостійне підрозділ, регулююча якісно однорідні суспільні відносини.

 


Читайте також:

  1. IV. Обов'язки і права керівника та заступника керівника подорожі
  2. А джерелами фінансування державні капітальні вкладення поділяються на централізовані та децентралізовані.
  3. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  4. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  5. Аграрна реформа 1861 р. Скасування кріпостного права в надніпрянській Україны.
  6. Аграрне право як галузь права, його історичні витоки та особливості.
  7. Адміністративне право як галузь права
  8. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  9. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  10. Акти застосування норм права в механізмі правового регулювання.
  11. Активність особистості та її джерела, спрямованість особистості
  12. Альтернативні джерела формування підприємницького капіталу




Переглядів: 1489

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття трудового права, його джерела | ВИСНОВОК

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.