Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Предмет, завдання, напрями і принципи фінансового аналізу.

В процесі дослідження будь-якої науки чи її галузі досить важливо визначити об’єкт та предмет дослідження.

За нормативними документами Вищої атестаційної комісії України: об'єкт— це процес або явище, що породжує проблемну ситуацію й обране для вивчення: предмет— це частина об'єкта, яка безпосередньо є предметом дослідження.

Протиставлення предмета об'єкту вперше запропонував у 1904 р. австрійський філософ Р. Амезедер, хоча в загальногносеологічному плані протиставлення об'єкта та пред­мета є відносним. Головна структурна відмінність предмета від об'єкта полягає в тому, що предмет охоплює лише головні, най­більш істотні властивості й ознаки.

Отже, в узагальненому вигляді об'єктом можуть виступати процес, явище або будь-яка інша річ, яка об'єктивно існує, що за­вдяки своїй актуальності, практичній і пізнавальній значущості стає предметом безпосереднього дослідження.

Об’єктом фінансового аналізу виступає конкретні підприємства чи їх структурні підрозділи за різними класифікаційними ознаками, різні види діяльності та елементи господарської діяльності. Які представлені на рисунку.

Залежно від ступеня складності розрізняють прості і складні об'єкти дослідження, які відрізняються числом елементів і видом зв'язку між ними, тому вони називаються системними.

До простих відносять об'єкти, які не можна розчленити на кі­лька елементів. Складні об'єкти мають невизначену структуру, яку треба дослідити, а потім описати елементи, що їх конкрети­зують.

Дехто з дослідників, наприклад Білик М. Д., до об’єкта дослідження фінансового аналізу відносить також фінансовий стан підприємства. Проте Цал-Цалко говорить про те, що фінансовий аналіз має свій специфічний предмет досліджен­ня, що виділяє його в окремий напрям знань серед економічних наук. Враховуючи цільову орієнтацію фінансового аналізу, його предмет можна пов'язати з фінансовим станом підприємства, го­сподарськими явищами і процесами, що знаходять своє відобра­ження через систему фінансових показників, які характеризують підприємницьку діяльність.

А. М. Поддєрьогін під фінансовим станом підприємства розуміє комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою моделей, методів і показників, які відбивають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів.

Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної і фінансової діяльності. На фінансовий стан підприємства позитив­но впливають безперебійний випуск і реалізація високоякісної продукції.

Нераціональне використання фінансових ресурсів призводить до низької платоспроможності і, як наслідок, до можливих перебоїв у постачанні виробниц­тва і реалізації продукції, до невиконання плану прибутку від операційної діяльності, до збільшення відсотків за банківський кредит, до зростання економічних санкцій за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства.

Перебої в виробничому процесі, погіршення якості продукції, труднощі з її реалізацією ведуть до зменшення надходження коштів на рахунки підприємства, в результаті чого погіршується його платоспроможність.

Існує і зворотній зв'язок, так як відсутність грошових коштів може призвести до перебоїв в забезпеченості матеріальними ресурсами, а значить, і в виробничому процесі.

В практиці роботи підприємств трапляються випадки, коли і добре працююче підприємство має фінансові труднощі, пов'язані з недостатньо раціональним розміщенням і використанням фінансових ресурсів.

Тому фінансова діяльність має бути спрямована на забезпечення систематичного надходження і ефективного використання фінансових ресурсів, дотримання розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідношення власних і залучених коштів, фінансової стійкості з метою ефективного функціонування підприємства.

Саме цим зумовлюється необхідність і практична значущість систематичної оцінки фінансового стану підприємства, якій належить суттєва роль у забезпеченні стабільності його роботи.

Отже, фінансовий стан – це одна з найважливіших характеристик діяльності кожного підприємства.

Аналіз фінансового стану підприємства показує, за якими конкретними напрямками потрібно проводити аналітичну роботу, дає можливість виявити найбільш важливі аспекти та найслабкіші позиції в фінансовому стані даного підприємства. Згідно з цим результати фінансового аналізу дають відповіді на питання, які найважливіші засоби слід застосовувати для поліпшення фінансового стану конкретного підприємства в конкретний період його діяльності.

Суб’єктами фінансового аналізу є фінансові аналітики, які є зацікавленими в діяльності підприємства з якихось причин.

Основною метою фінансового аналізу є отримання певної кількості ключових параметрів, що дають об’єктивну і точну картину фінансового стану підприємства, його прибутків і видатків, змін в структурі активів і пасивів, в розрахунках з дебіторами і кредиторами. При цьому в оцінці поточного фінансового стану підприємства особливу роль відіграє прогноз на найближчу і віддаленішу перспективу, тобто очікувані параметри фінансового стану.

Таблиця 1.1

Мета фінансового аналізу в залежності від

різних партнерських груп, зацікавлених в його результатах

Основні парт­нерські групи Внесок парт­нерської групи Компенсація, що вимагається Мета фінансового аналізу
Власники Власний капітал Дивіденди Фінансові результати та фінансова стійкість підприємства
Кредитори Позиковий капітал Проценти Ліквідність (платоспро­можність), спромож­ність підприємства мобілізувати грошові кошти для сплати боргів
Керівники (адміністрація) Знання справи й вміння керувати Оплата праці й частина прибут­ку зверх окладу Уся інформація, яка корисна для управління
Персонал (службовці) Виконання робіт згідно з розподі­лом праці Зарплата, премії та соціальні умови Фінансові результати підприємства та його ліквідність
Постачальники Постачання за­со­бів і предметів праці Договірна ціна Фінансовий стан; ліквідність
Покупці (клієнти) Збут продукції, товарів, робіт, послуг Договірна ціна Фінансовий стан і стан запасів готової продукції і товарів
Податкова адміністрація Послуги держави Сплата податків повністю та в термін Фінансові результати підприємства

 

Відповідно до мети фінансового аналізу потрібно вирішити такі основні завдання:

¾ Визначення фінансового стану підприємства;

¾ Вивчення змін фінансового стану у просторово-часовому розрізі;

¾ Встановлення факторів впливу на зміну фінансового стану підприємства;

¾ Прогноз основних тенденцій фінансового стану.

Також в процесі проведення фінансового аналізу досить важливо визначити напрями його проведення.

 

 


Рис. 1.2. Схема аналізу фінансового стану підприємства.

 

Основними напрямами фінансового аналізу є:

1. загальна оцінка балансу підприємства;

2. аналіз фінансової стійкості;

3. аналіз кредитоспроможності;

4. аналіз майна підприємства;

5. аналіз оборотних активів підприємства;

6. аналіз грошових потоків;

7. аналіз капіталу підприємства;

8. аналіз ліквідності підприємства та його балансу;

9. аналіз платоспроможності;

10. аналіз інвестиційної діяльності;

11. аналіз рентабельності;

12. аналіз ділової активності;

13. комплексна оцінка фінансового стану;

При проведенні оцінки фінансового стану фінансові аналітики повинні притримуватись певних принципів її проведення, таких як:

· комплексність та систематичність;

· науковість;

· об’єктивність;

· точність;

· оперативність;

· ефективність.

 

 


Читайте також:

  1. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  2. Активи як об’єкт фінансового менеджменту
  3. Аналіз ризикованості підприємства на основі показників фінансового стану.
  4. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
  5. Аналіз фінансового стану
  6. Аналіз фінансового стану торгових підприємств
  7. АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ТУРИСТИЧНИХ ПІДПРИЄМСТВ
  8. Антикорупційні принципи
  9. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  10. Б/. Принципи виборчого права.
  11. Базові напрями організації захисту інформації ІКСМ.
  12. Базові принципи обліку виробничих витрат і калькулювання собівартості продукції




Переглядів: 1628

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Необхідність та суть фінансового аналізу. | Види фінансового аналізу.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.