Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Необхідність та суть фінансового аналізу.

ПЛАН

Тема 1. Значення і теоретичні основи фінансового аналізу

Лекція 1 (2 год.)

Мета заняття: ознайомити студентів з питаннями необхідності та сутності фінансового аналізу; видами фінансового аналізу; привчати творчо оперувати набутими знаннями, розвивати логічне мислення студентів.

1. Необхідність та сутність фінансового аналізу.

2. Предмет, завдання, напрями і принципи фінансового аналізу.

3. Види фінансового аналізу.

 

Дидактична мета заняття: сформувати у студентів сучасне економічне мислення щодо сутності та необхідності фінансового аналізу, дати теоретичні уявлення щодо його предмету, завдань та принципів, ознайомити з основними видами фінансового аналізу .

 

Виховна мета – виховувати у студентів професійне мислення та інтерес до обраної професії.

 

Завдання лекції:

- визначити суть та необхідність фінансового аналізу;

- з’ясувати предмет, завдання, напрями та принципи фінансового аналізу;

- охарактеризувати основні види фінансового аналізу.

 

Актуальність теми:за умов переходу економіки України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідності, платоспроможності, фінансової стійкості та пошуку шляхів підвищення і зміцнення фінансової стабільності, оздоровлення підприємств та виходу їх з кризового стану. Суттєва роль у вирішенні цих питань належить фінансовому аналізу.

 

Література:

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”: Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 № 87 // Все про бухгалтерський облік. – 2001. - № 37 (583) зі змінами і доповненнями.

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 “Звіт про фінансові результати”: Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 № 87 // Все про бухгалтерський облік. – 2001. - № 37 (583) зі змінами і доповненнями.

3. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 “Звіт про рух грошових коштів”: Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 № 87 // Все про бухгалтерський облік. – 2001. - № 37 (583).

4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 5 “Звіт про власний капітал”: Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 № 87 // Все про бухгалтерський облік. – 2001. - № 37 (583).

5. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 “Фінансовий звіт суб‘єкта малого підприємництва”: Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 № 39 // Все про бухгалтерський облік. – 2001. - № 37 (583).

6. Білик М.Д. Фінансовий аналіз: навч. посібник.- 2-ге вид., без змін. / М. Д. Білик – К.: КНЕУ, 2007. – 592 с.

7. Гадзевич О. І. Основи економічного аналізу і діагностики фінансово-господарської діяльності підприємств: навч. посіб. / О. І. Гадзевич. – К., 2004. – 177 с.

8. Дєєва Н. М. Фінансовий аналіз: навч. посіб. / Н. М. Дєєва, О. І. Дедіков. – К. : ЦУЛ, 2007. – 328 с.

9. Ізмайлова К. В. Фінансовій аналіз: навч. посіб. / К. В. Ізмайлова. – К. : МАУП, 2001. – 146 с.

10. Подольська В.О. Фінансовий аналіз: навч. посібник. / В. О. Подольська, О. В. Яріш – Київ: Центр навчальної літератути, 2007. – 488 с.

11. Цал-Цалко Ю. Фінансова звітність підприємств та її аналіз : навч.посіб. / Ю. Цал-Цалко. – К. : ЦУЛ, 2002. – 360 с.

За умов переходу економіки України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідності, платоспроможності, фінансової стійкості та пошуку шляхів підвищення і зміцнення фінансової стабільності, оздоровлення підприємств та виходу їх з кризового стану.

Суттєва роль у вирішенні цих питань належить фінансовому аналізу.

Фінансовий аналіз - це один з методів спостереження та пристосування до умов ринку, що змінюється.

Сьогодні, коли підприємство самостійно обирає собі постачальників і покупців, має право надавати позички іншим підприємствам, вкладати свої кошти в їхні статутні капітали, купувати акції та інші цінні папери різних підприємств, посилюється значення фінансового аналізу.

В традиційному розумінні сутність фінансового аналізу складається в оцінці та прогнозуванні фінансового стану підприємства за даними бухгалтерської звітності та обліку.

Фінансовий аналіз є одним з головних елементів фінансової політики підприємства.

Для забезпечення якісного та детального фінансового аналізу необхідно оволодіти загальними концептуально-методичними принципами у підходах і трактуваннях фінансового аналізу.

Фінансовий аналіз – це процес дослідження фінансового стану та основних результатів фінансової діяльності підприємства з метою виявлення резервів підвищення його ринкової вартості та забезпечення ефективного розвитку. Це засіб накопичення, трансформації й використання інформації фінансового характеру.

Фінансовий аналіз є суттєвим елементом фінансового менеджменту та аудиту.

Фінансовий аналіз є прерогативою найвищої ланки управлінських структур підприємства, здібних впливати на формування фінансових ресурсів і на потоки грошових коштів, ефективності управлінських рішень, пов’язаних з визначенням ціни продукції; заміною устаткування чи технології, економічного зростання підприємства.

Фінансовий аналіз є частиною загального, повного аналізу господарської діяльності, який складається з двох тісно взаємопов’язаних розділів:

- фінансовий аналіз;

- управлінський аналіз (рис.1.1.).

Поділ аналізу господарської діяльності на фінансовий і управлінський зумовлено поділом бухгалтерського обліку на фінансовий і управлінський.

Особливого значення набуває своєчасна та об’єктивна оцінка фінансового стану підприємства в сучасних умовах існування різноманітних форм власності, оскільки жодний власник не повинен нехтувати потенційними можливостями збільшення прибутку (доходу) фірми, які можна виявити тільки на підставі своєчасного й об’єктивного аналізу фінансового стану підприємств.

Систематичний аналіз фінансового стану підприємства, його плато­спро­мож­ності, ліквідності та фінансової стійкості необхідний ще й тому, що дохід­ність будь-якого підприємства, розмір його прибутку багато в чому залежать від його платоспроможності. Враховують фінансовий стан підприємства і бан­ки, розглядаючи режим його кредитування та диференціацію відсоткових ставок.

 

 


Рис. 1.1. Схема аналізу господарської діяльності підприємства.

Фінансовий аналіз вирішує питання поточного руху фінансових ресурсів, їх формування та використання, поточного та довгострокового планування діяльності. Він є засобом поєднання фінансового та загального менеджменту в частині аналізу, фінансового забезпечення стратегії підприємства.

Без фінансового аналізу неможливе планування, прогнозування, бюджетування, ефективне розміщення фінансових ресурсів, аудит.

Таким чином, фінансовий аналіз має важливе значення в економічній діяльності підприємства. Він дозволяє:

1) вишукувати резерви поліпшення фінансового стану підприємства;

2) об’єктивно оцінювати раціональність використання усіх видів фінансових ресурсів;

3) своєчасно вживати заходи щодо підвищення платоспроможності підприємства;

4) забезпечувати оптимальний виробничий та соціальний розвиток колективу за рахунок використання виявлених в ході аналізу резервів;

5) забезпечити розробку плану фінансового оздоровлення підприємства.

Для того, щоб кращу зрозуміти суть фінансового аналізу, доцільно розглянути його основні функції. Так Ю. С. Цал–Цалко виділяє такі основні функції фінансового аналізу:

1. Онтологічна — встановлення і вивчення основних характеристик та властивостей явищ і процесів, які досліджуються вперше. Ця функція у повному обсязі виражає основне призначення фінансового аналізу — встановлення і дослідження всього нового, раніше не відомого, особливо із зміною змісту інформаційних ресурсів про діяльність підприємств.

2. Евристична — забезпечує відкриття нових, раніше не відомих характеристик і властивостей об'єкта, який вже досліджувався раніше. Реалізація сааме цієї функції дозволяє встановити закономірності, властиві явищам у нових соціально-економічних умовах, по-новому поглянути на сучасність, не тільки передбачати майбутнє, а й оцінити минуле.

3. Методологічна — проявляється насамперед у тому, що фінансовий аналіз спрямовується на допомогу дослідження явищ у сфері діяльності підприємств і формулює систему пов'язаних з ними понять які використовуються для оцінки фінансового стану суб'єктів господарювання, видів економічної діяльності і регіонів. Фінансовий аналіз, спрямований на формування сучасного економічного мислення людей, вчить якомога раціональніше здійснювати життєві спостереження в економічних процесах, дає змогу об'єктивно і всебічно оцінювати економічну політику управлінської системи, а також економічні програми різних політичних партій і рухів щодо діяльності господарюю­чих суб'єктів.

4. Ідеологічна— полягає в оцінці ідей щодо шляхів подальшого розвитку тау формуванні образу досконалого фінансового стану економічних систем. Він дає змогу зрозуміти, яким чином уник­нути фальшивих, безглуздих ціннісних орієнтацій. У державі має бути ідеологічна домінанта, але ж не як державна ідеологія, а як ідеологія державного будівництва економічної політики, побудо­вана не на абстрактних утопіях, а на загальнонародних цінностях.

5. Системотворча— виявляється у тому, що вихідні дані фінан­сового аналізу стану підприємств є складовою інтегрованої інфо­рмаційної бази, що забезпечує потреби користувачів.

6. Описова— полягає в констатації фактів економічної реально­сті фінансового стану підприємств, на підставі чого можна отри­мати відповідь, якою є ця реальність.

7. Оцінювальна— забезпечує визначення відповідності стану економічної діяльності суб'єктів господарювання його цільовим параметрам функціонування та потенційним можливостям.

8. Діагностична— дає змогу встановити причинно-наслідкові зміни щодо розвитку економічної діяльності у кількісному і якіс­ному вимірюваннях та вплив на них відповідних факторів.

9. Пояснювальна— дає змогу зрозуміти суть явищ за показни­ками діяльності господарюючої системи, причини їх виникнення, закономірності функціонування. Пояснювальна функція дає від­повідь на запитання, чому саме ці, а не інші факти мають місце в економічній реальності.

10. Інструментальна— полягає в підготовці інформації щодо роз­робки певних проектів прийняття управлінських рішень для до­сягнення конкретного економічного результату.

11. Експертна— проявляється в тому, що фахівці з фінансового аналізу дедалі частіше залучаються до виконання експертиз про­ектів нормативно-правових актів та розроблених бізнес-планів господарської діяльності.

12. Практично-прикладна — полягає у впровадженні напрацьова­них при допомозі фінансового аналізу положень і висновків у го­сподарську діяльність, у врахуванні їх у роботі з удосконалення організації і функціонування органів управління, в підвищенні якості економічного механізму господарювання, підготовки нор­мативно-правових актів у сфері економічної політики й ефектив­ності їх реалізації.

13. Інформаційна — забезпечує формування даних про явища з метою побудови інтегрованої бази інформаційних ресурсів, складання системи національних рахунків, оцінки фінансового стану суб'єктів господарювання.

14. Виховна— реалізується у процесі оприлюднення результатів фінансового аналізу стану економічних систем.

15. Комунікативна— зумовлена тим, що фінансовий аналіз пов'язаний з інформаційними відносинами і полягає у тому, що збагачує інші науки результатами аналітичних досліджень.

16. Навчальна— виявляється в тому, що фінансовий аналіз є ін­струментом для підготовки фахівців економічних спеціальнос­тей. Як такий, він набуває рис інструменту оволодіння знаннями економічного механізму в сфері діяльності економічних систем.

17. Контрольна— забезпечує можливість оцінки достовірності економічних показників за допомогою використання прийомів аналітичного дослідження інформаційних ресурсів.

18. Пошукова— полягає у виявленні невикористаних резервів і потенційних можливостей зміни та розвитку економічної діяль­ності, обгрунтуванні механізмів їх мобілізації.

20. Прогностична— визначається опануванням закономірностей розвитку економічного механізму господарювання, спроможніс­тю не тільки дати пояснення його минулого і правильно зорієн­туватися у сучасному, а й передбачити шляхи його розвитку. Це дає змогу передбачити можливі наслідки, які можуть настати в діяльності об'єктів дослідження у результаті змін, що відбува­ються у пов'язаних з ними відносинах.

21. Фінансовий аналіз дає можливість здійснити комплексну оці­нку економічного механізму господарювання підприємства щодо його спрямованості на реалізацію і оптимальне узгодження інте­ресів усіх учасників підприємницької діяльності.

 


Читайте також:

  1. Активи як об’єкт фінансового менеджменту
  2. Аналіз ризикованості підприємства на основі показників фінансового стану.
  3. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
  4. Аналіз фінансового стану
  5. Аналіз фінансового стану торгових підприємств
  6. АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ТУРИСТИЧНИХ ПІДПРИЄМСТВ
  7. Банки як провідні суб’єкти фінансового посередництва. Функції банків.
  8. Бізнес-планування інвестиційного проекту. Розробка планів фінансового проекту
  9. Бухгалтерський облік витрат і доходів та визначення фінансового результату основної діяльності готелю
  10. Бюджетний механізм фінансового регулювання
  11. Бюджетні запити: їх суть, необхідність складання та аналіз
  12. Бюджетування як функція фінансового контролінгу




Переглядів: 2123

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні терміни та визначення в галузі охорони праці. | Предмет, завдання, напрями і принципи фінансового аналізу.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.