Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Структуроформуючі відношення – генетико-морфологічна однорідність геосистем

Генетико-морфологічна ландшафтна територіальна структура

 

Основою виділення одиниць генетико-морфологічної ЛТС є об’єднання територіально суміжних геотопів у більші геосистеми за принципом спільності їх походження (генезису), часу виникнення та закономірностей розвитку (еволюції). Близькі в генетико-еволюційному відношенні геосистеми мають і однотипну геокомпонентну будову (близькі генетичні типи геологічних порід, грунтів, рельєфу тощо). Подібні вони також за зовнішнім (фізіономічним) виглядом, оскільки він значною мірою зумовлений генезисом рельєфу, який у генетично близьких геосистемах одного типу. Таким чином, морфологічні ознаки як внутрішньої будови (складу геокомпонентів), так і зовнішнього вигляду геосистем є важливим індикатором їх генетико-еволюційних особливостей і тому розглядаються як критерії групування морфологічно подібних геотопів в одиниці генетико-морфологічної ЛТС. На цій підставі Г.Хаазе (1976) називає цю структуру не генетико-морфологічною, а субстанційною.

Виділення цієї структури виходить з поняття генетико-морфологічної однорідності геосистем. Під ним розуміють представленість у геосистемі лише генетично близьких таксонів усіх її геокомпонентів (повна однорідність) або деяких з них (часткова однорідність, наприклад – геолого-геоморфологічна, ґрунтова, фітоценотична тощо).

Визначення генетичної однорідності пов’язане з деяким заданим рівнем, відносно якого встановлюється генетична близькість геокомпонентів. Так, ґрунтовий покрив певної геосистеми може складатися з різних видів грунтів, які належать до одного генетичного типу. Така геосистема однорідна на рівні типу, але різнорідна на рівні виду грунту. Аналогічна й морфологічна однорідність геосистем, зумовлена рельєфом – геосистема балки є однорідною на рівні форми, але різнорідною на рівні елементу рельєфу, оскільки балка як єдина форма рельєфу складається з його різних елементів (схилів та днища). Таким чином, генетико-морфологічна однорідність геосистем відносна. Абсолютно однорідною можна вважати хіба що геосистему рангу геотоп, а взагалі чим вищий таксономічний ранг геосистеми, тим нижчий є рівень її генетикоморфологічної однорідності, тобто тим на більш узагальненому рівні аналізу щезають відмінності її геокомпонентів.

Діагностичними геокомпонентами геосистем регіонального та нижчих рівнів розмірностей (тобто компонентами, за якими виділяються геосистеми), є геологічна будова, грунти, рослинність, грунтові води, а також рельєф як важливий фактор просторової диференціації ландшафтів. Діагностичного значення не мають тваринне населення (як дуже мобільний геокомпонент), мікроорганізми (як геокомпонент, що надто складно визначається), приземний шар атмосфери та клімат (оскільки виявляють свої основні риси в закономірностях територіального розподілу рослинності та грунтів, а мікрокліматичні особливості визначаються морфологією рельєфу).

Визначимо рівні генетико-морфологічної однорідності території за різними діагностичними геокомпонентами.

 


Читайте також:

  1. Аналіз співвідношення активів із джерелами їх фінансування
  2. Антонімічні відношення
  3. Антропічні аспекти. Забруднення та самоочищення геосистем
  4. Антропогенні впливи та реакція геосистем на них
  5. Безрозмірною характеристикою гідротрансформатора називається залежність коефіцієнтів пропорційності моментів насосного і турбінного коліс від його передаточного відношення.
  6. Бінарне відношення порядку.
  7. Варіанти співвідношення потреб і виробництва
  8. Вертикальні межі геосистем
  9. Взаємовідношення біологічного, соціального і духовного в людині.
  10. Взаємовідношення віри і розуму, філософії та теології у Фоми Аквінського та пізній схоластиці.
  11. Взаємовідношення віри і розуму, філософії та теології у Фоми Аквінського та пізній схоластиці.
  12. Взаємовідношення ініціатора і реципієнта трансферу технологій




Переглядів: 1485

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні типи ландшафтних територіальних структур | Грунтовий покрив

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.