Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 6. Ефективність інвестиційних проектів

 

У числі найбільш важливих основних принципів оцінки ефективності інвестиційних проектів можна виділити наступні: розгляд проекту протягом усього його життєвого циклу (оцінка ефективності проекту повинна здійснюватися при розробці інвестиційної пропозиції, при розробці обґрунтування інвестицій, при розробці техніко-економічного обґрунтування проекту і в ході реалізації проекту у вигляді економічного моніторингу в рамках управління вартістю проекту); моделювання грошових потоків; рівність умов порівняння різних проектів (або варіантів проекту); принцип позитивності і максимум ефекту; облік чинника часу; облік тільки майбутніх витрат і надходжень; порівняння станів «з проектом» і «без проекту» ; облік всіх найбільш суттєвих наслідків проекту; облік наявності різних учасників проекту; багатоетапність оцінки; облік впливу на ефективність проекту потреби в оборотному капіталі; облік впливу інфляції і можливості використання при реалізації проекту декількох валют (багатовалютність); облік (у кількісній формі) впливу невизначеності і ризику, що супроводжують реалізацію проекту.

Відповідно до Методичних рекомендацій по оцінці ефективності інвестиційних проектів початкова інформація для розрахунків ефективності має наступну структуру: відомості про проект і його учасників; економічне оточення проекту, відомості про ефект від реалізації проекту в суміжних областях; грошовий потік від інвестиційної діяльності; грошовий потік від операційної діяльності; грошовий потік від фінансової діяльності.

Загальні відомості про проект повинні включати в себе: характер проектованого виробництва, склад готової продукції (робіт, послуг); відомості про розміщення виробництва; інформацію про особливості технологічних процесів, про характер ресурсів, систему реалізації виготовленої продукції.

При оцінці ефективності інвестицій для окремих його учасників необхідна додаткова інформація про склад та функції цих учасників. Для учасників, які виконують в проекті одночасно кілька різнорідних функцій, мають бути описані всі ці функції. Крім того учасникам, які на даній стадії розрахунків вже визначені, необхідна інформація про їх виробничий потенціал та фінансовий стан.

Показники ефективності інвестицій дозволяють визначити ефективність вкладення коштів у той чи інший проект. При аналізі інвестиційних проектів використовуються наступні показники ефективності інвестицій:

- термін окупності, РР - це час, необхідний інвестору для відшкодування суми спочатку вкладеного капіталу. Термін окупності - це період, що потребується для повернення початкових інвестиційних витрат за рахунок чистого доходу, тобто це тривалість періоду від початкового моменту до моменту окупності проекту.

, (7)

 

де РР - строк окупності інвестицій (років); Ко - початкові інвестиції; CF - середньорічна вартість грошових надходжень від реалізації інвестиційного проекту.

- дисконтований період окупності, DBP - це тривалість найменшого періоду, після закінчення якого поточний чистий дисконтований дохід стає і надалі залишається невід'ємним. Дисконтований період окупності розраховується аналогічно періоду окупності, однак у цьому випадку чистий грошовий потік дисконтуються. Цей показник дає більш реалістичну оцінку періоду окупності, ніж PB (термін окупності), за умови коректного вибору ставки дисконтування. Розраховується шляхом підбору значення при різних варіантах термінів.

- період повернення позикових коштів, RP;

- чистий дохід, NV - це накопичений ефект за розрахунковий період. NV і NРV характеризують перевищення сумарних грошових надходжень над сумарними витратами для даного проекту відповідно без обліку та з урахуванням нерівноцінності їх різночасності. Різниця значень NV і NРV, як правило, є позитивною, її часто іноді називають дисконтом проекту, але її не треба плутати з нормою дисконту проекту.

- чистий дисконтований (наведений) дохід, NPV - це сума поточних доходів за весь розрахунковий період часу, приведених до початкового часу (різниця між наведеними доходами і наведеними інвестиціями). Це - основний показник, він повинен бути більше нуля (NРV> 0), що означає прибутковість проекту. Чиста поточна вартість представляє собою дисконтований показник цінності проекту, який визначається як сума дисконтованих значень надходжень за вирахуванням витрат, одержуваних у кожному році протягом терміну життя проекту. Для визнання проекту ефективним з точки зору інвестора необхідно, щоб його NРV був позитивним; при порівнянні альтернативних проектів перевага повинна віддаватися проектом з високим значенням NРV (за умови, що воно позитивне).

Чистий наведений дохід - це:

- сума поточних ефектів за весь розрахунковий період, приведена до початкового кроку;

- перевищення інтегральних результатів над інтегральними витратами;

- абсолютна величина доходу від реалізації проекту з урахуванням очікуваної зміни вартості грошей і залежить від норми дисконту.

Значення NРV:

- для ефективного проекту NРV повинен бути невід'ємним;

- чим більше NРV, тим ефективніше проект;

- при порівнянні альтернативних проектів перевагу слід віддати проекту з великим значенням NРV (за умови, що він є позитивним).

Якщо NРV> 0, то проект дохідний і його модно продовжувати аналізувати для прийняття по ньому рішення.

При порівняльному аналізі декількох інвестиційних проектів необхідно вибирати проекти з великими NРV і мінімальними ризиками.

- внутрішня норма прибутковості (рентабельності), IRR - норма прибутковості, або дисконтна ставка, при якій наведені доходи дорівнюють наведеним інвестицій (NРV = 0). Якщо весь проект здійснюється тільки за рахунок позикових коштів, то IRR дорівнює відсотку, під який можна взяти позику, щоб зуміти розплатитися з доходів від реалізації проекту. Внутрішня норма прибутковості характеризує інтенсивність повернення витрачених коштів на певному інтервалі часу за рахунок різних ефектів , що виникають в процесі використання цих коштів. У загальному випадку використовується в проекті капітал є змішаним і включає власний капітал і позикові кошти. У цьому випадку вартість капіталу СС (вартість інвестицій) визначається як середньозважена вартість складових капіталу. Якщо внутрішня норма прибутковості проекту більше вартості інвестицій, то проект - прибутковий, і навпаки. У цілому критерій прибутковості проекту - виконання умови IRR> СС.

, (8)

 

де Цj - ціна j-го джерела коштів; dj - питома вага j-го джерела коштів у загальній вартості.

Внутрішня норма прибутковості (рентабельності) - технічно являє собою ставку дисконтування, при якій досягається беззбитковість проекту, що означає, що чистий дисконтована величина потоку витрат дорівнює чистої дисконтованої величиною потоку доходів. Для оцінки ефективності інвестиційних проектів значення внутрішньої норми прибутковості необхідно зіставити з нормою дисконтування «r». Проекти, у яких IRR> r, мають позитивний NРV і тому ефективні, ті ж, у яких IRR <r, мають негативне NРV і тому неефективні.

IRR може бути також використана:

- для оцінки ефективності проекту, якщо відомі прийнятні значення IRR для проектів даного типу;

- для оцінки ступеня стійкості проекту (по різниці IRR - r); встановлення учасниками проекту норми дисконту r за даними про внутрішню нормі прибутковості альтернативних напрямків вкладення ними власних коштів.

- індекс прибутковості, індекс рентабельності, індекс прибутковості, PI - це збільшене на одиницю ставлення NV до накопиченого обсягу інвестицій; це збільшене на одиницю ставлення NPV до накопиченого дисконтованої обсягом інвестицій; це відношення суми наведених ефектів до величини капіталовкладень.

 

(9)

 

Індекс прибутковості інвестицій перевищує 1, якщо, і тільки якщо, для цього потоку чисті грошові надходження мають позитивні значення. При NPV> 0, значення PI> 1 - проект ефективний.

Індекси прибутковості можуть бути різними, наприклад:

- індекс прибутковості витрат - відношення суми грошових приток (накопичень грошових коштів) до суми грошових відтоків (накопиченим витратам );

- індекс прибутковості дисконтованих витрат - відношення суми дисконтованих грошових приток до суми дисконтованих грошових відтоків;

- індекс прибутковості інвестицій - відношення суми елементів грошового потоку від операційної діяльності до абсолютній величині суми елементів грошового потоку від інвестиційної діяльності. Він дорівнює збільшеному на одиницю відношенню чистого доходу до накопиченого обсягу інвестицій;

- індекс прибутковості дисконтованих інвестицій (ІДДІ) - відношення суми дисконтованих елементів грошового потоку від операційної діяльності до абсолютною величиною дисконтованої суми елементів грошового потоку від інвестиційної діяльності. ІДДІ дорівнює збільшеному на одиницю відношенню чистого дисконтованого доходу до накопиченого дисконтованої обсягом інвестицій.

- середня норма рентабельності, ARR - це відношення між середньорічними надходженнями і величиною початкових інвестицій. Середня норма прибутку відображає ефективність інвестицій у вигляді процентного відносини грошових надходжень до суми первісних інвестицій.

 

, (10)

 

де ARR - розрахункова норма прибутку інвестицій, CF - середньорічні грошові надходження від господарської діяльності, Ко - вартість початкових інвестицій.

- модифікована внутрішня норма рентабельності, MIRR - визначається за коефіцієнтом дисконтування, який зрівнює наведену вартість інвестицій і нарощені величину надходжень від проекту . Використовується для складних грошових потоків. Критерій прибутковості проекту: MIRR> вартості проекту.

- точка беззбитковості проекту, BEP - це обсяг реалізації, при якому доходи підприємства дорівнюють його витратам.

- коефіцієнт покриття позикової заборгованості, DCR;

- потреба додаткового фінансування - це максимальне значення абсолютної величини негативного накопиченого дисконтованого сальдо від інвестиційної та операційної діяльності. Потреба у фінансуванні відображає мінімальний обсяг зовнішнього фінансування проекту, необхідну для забезпечення його фінансової реалізованості. Тому потреба у фінансуванні називається ще капіталом ризику.

- потреба в додатковому фінансуванні з урахуванням дисконту - це максимальне значення абсолютної величини негативного накопиченого дисконтованого сальдо від інвестиційної та операційної діяльності. Ця величина показує мінімальний дисконтований обсяг зовнішнього фінансування проекту, необхідну для забезпечення його фінансової реалізованості.

За сукупністю даних показників і приймається рішення щодо проекту. Однак показники ефективності інвестиційного проекту не є вирішальним фактором доцільності його реалізації, в середовищі невизначеності остаточне рішення інвестор приймає лише з врахуванням ризику інвестиційного проекту, що визначається кількісно або якісно.

Якісний підхід, що не дозволяє визначити чисельну величину ризику інвестиційного проекту, є основою для проведення подальших досліджень за допомогою кількісних методів (аналіз доречності витрат; метод аналогій, метод експертних оцінок), широко використовують математичний апарат теорії ймовірностей, математичної статистики, теорії дослідження операцій.

Найбільше поширення при оцінці ризику інвестиційних проектів (особливо виробничих інвестицій) отримали такі кількісні методи, як: статистичний метод; аналіз чутливості (метод варіації параметрів); метод перевірки стійкості (розрахунку критичних точок); метод сценаріїв (метод формалізованого опису невизначеностей); імітаційне моделювання (метод статистичних випробувань, метод Монте-Карло); метод коригування ставки дисконтування.

При різності значень середніх рівнів прибутковості інвестиційних об'єктів вибір напрямку вкладень здійснити виходячи з значень варіації неможливо, тому в даних випадках інвестиційне рішення приймається на основі коефіцієнта варіації, що оцінює розмір ризику на величину прибутковості. Перевага віддається тим інвестиційним проектам, за якими значення коефіцієнта є нижчим, що свідчить про краще співвідношення прибутку і ризику.

В інвестиційному проектуванні при оцінці ризику застосовується також аналіз чутливості. При використанні даного методу ризик розглядається як ступінь чутливості результуючих показників реалізації проекту до зміни умов функціонування (зміна податкових платежів, цінові зміни, зміни середніх змінних витрат і т. п.). За результуючі показники реалізації проекту можуть братись: показники ефективності (NPV, IRR, PI, термін окупності); щорічні показники проекту (чистий прибуток, накопичений прибуток). Чим вище значення показника еластичності, тим чутливіший проект до змін даного фактора, і тим сильніше схильний проект до відповідного ризику.

Метод перевірки стійкості передбачає розробку сценаріїв реалізації проекту в найбільш ймовірних або найбільш «небезпечних» для будь-яких учасників умовах. По кожному сценарію досліджується, як буде діяти у відповідних умовах організаційно-економічний механізм реалізації проекту, які будуть при цьому доходи, втрати і показники ефективності в окремих учасників, держави і населення. Вплив факторів ризику на норму дисконту при цьому не враховується. Проект вважається стійким і ефективним, якщо в усіх розглянутих ситуаціях NPV позитивний; забезпечується необхідний резерв фінансової реалізованості проекту.

В якійсь мірі уникнути недоліків, властивих аналізу чутливості, дозволяє метод сценаріїв, при якому одночасно несуперечливій зміні піддається вся сукупність факторів досліджуваного проекту з урахуванням їх взаємозалежності. Метод сценаріїв передбачає опис досвідченими експертами всієї безлічі можливих умов реалізації проекту (або у формі сценаріїв, або у вигляді системи обмежень значень головних технічних, економічних та інших параметрів проекту) і відповідних цим умовам витрат, результатів і показників ефективності. В якості можливих варіантів доцільно побудувати як мінімум три сценарії: песимістичний, оптимістичний і найбільш імовірний (реалістичний, або середній).

Аналіз ризиків з використанням методу імітаційного моделювання (методу Монте-Карло) являє собою поєднання методів аналізу чутливості та аналізу сценаріїв на базі теорії ймовірності. Замість того щоб створювати окремі сценарії (найкращий, найгірший), в імітаційному методі комп'ютер генерує сотні можливих комбінацій параметрів (факторів) проекту з урахуванням їх імовірнісного розподілу. Кожна комбінація дає своє значення NPV, і в сукупності аналітик одержує імовірнісний розподіл можливих результатів проекту. Реалізація цієї досить складної методики можлива тільки за допомогою сучасних інформаційних технологій.

Підготовка будь-якого бізнес-плану інвестиційного проекту та оцінка його ефективності - це важкий та трудомісткий процес. Для його розробки необхідно розглядати декілька сценаріїв розвитку з урахуванням чутливості до змін на ринку, а також необхідний постійний контроль та коригування проекту з урахуванням фактичних змін в грошовому потоці. Здійснити це можливо лише за допомогою інформаційно-комп'ютерних технологій фінансового планування та контролю за інвестиціями. Сьогодні на ринку інформаційних технологій України представлений та успішно використовуються ряд програм такого виду: MICROSOFT PROJECT, TIME LIME, PRIMA VERA, COMFAR, PROJECT EXPERT, AЛЬT-IHBECT та ін.

_____________________________________________________________________________________

Міжнародна практика оцінки ефективності інвестицій істотно базується на концепції тимчасової вартості грошей і заснована на наступних принципах:

1. Оцінка ефективності використання інвестованого капіталу здійснюється шляхом зіставлення грошового потоку (cash flow), який формується в процесі реалізації інвестиційного проекту та вихідної інвестиції. Проект визнається ефективним, якщо забезпечується повернення вихідної суми інвестицій і необхідна прибутковість для інвесторів, які надали капітал.

2. Інвестується капітал, так само як і грошові потоки, які генеруються цим каптали, приводяться до теперішнього часу або певного розрахункового року (який, як правило, передує початку реалізації проекту).

3. Процес дисконтування капітальних вкладень і грошових потоків проводиться за різними ставками дисконту, які визначаються в залежності від особливостей інвестиційних проектів. При визначенні ставки дисконту враховуються структура інвестицій і вартість окремих складових капіталу.

Суть всіх методів оцінки базується на наступній простій схемі: Вихідні інвестиції при реалізації якого-небудь проекту генерують грошовий потік CF1, CF2, ... , CFn. Інвестиції визнаються ефективними, якщо цей потік достатній для повернення вихідної суми капітальних вкладень і забезпечення необхідної віддачі на вкладений капітал.

Найбільш поширені такі показники ефективності капітальних вкладень:

• дисконтований термін окупності (DPB).

• чисте сучасне значення інвестиційного проекту (NPV),

• внутрішня норма прибутковості (прибутковості, рентабельності) (IRR),

Дані показники, так само як і відповідні їм методи, використовуються у двох варіантах:

• для визначення ефективності незалежних інвестиційних проектів (так звана абсолютна ефективність), коли робиться висновок про те прийняти проект або відхилити,

• для визначення ефективності взаємовиключних один одного проектів (порівняльна ефективність), коли робиться висновок про те, який проект прийняти з декількох альтернативних.

На закінчення розгляду загальних положень технології оцінки ефективності відзначимо два основні допущення, які приймаються при розрахунку показників ефективності, і якою мірою вони відповідають реальній практиці.

1. Потоки грошових коштів відносяться на кінець розрахункового періоду часу. Насправді вони можуть з'являтися в будь-який момент протягом аналізованого року. У рамках розглянутих нижче інвестиційних технологій ми умовно наводимо всі грошові доходи підприємства до кінця відповідного року.

2. Грошові потоки, які генеруються інвестиціями негайно інвестуються в будь-який інший проект, щоб забезпечити додатковий дохід на ці інвестиції. При цьому передбачається, що показник віддачі другого проекту буде, принаймні, таким же, як показник дисконтування аналізованого проекту.

Використовувані припущення, зрозуміло, не повністю відповідають реальному стану справ, однак, враховуючи велику тривалість проектів в цілому, не призводять до серйозних помилок в оцінці ефективності.


Читайте також:

  1. Аналіз ефективності інвестиційних проектів
  2. Види інвестиційних фондів
  3. Види проектів.
  4. Визначення прибутковості інвестиційних проектів
  5. Визначимо коефіцієнт ефективності для цих проектів.
  6. Виконавці проектів і учасники торгів
  7. Винагорода за брокерську діяльність та ефективність її здійснення
  8. Виробничі потужності та ефективність їх використання у будівництві
  9. Вплив емоцій та фізичного перенавантаження на ефективність управлінської діяльності. Особистісна тривожність і емоційна стійкість менеджера.
  10. Вплив ПР на ефективність реалізації концепції маркетингу.
  11. Впровадження та ефективність наукових досліджень.
  12. Гранична ефективність капіталу




Переглядів: 2891

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 5. Управління інвестиційним проектом | На основі результатів розрахунків робиться висновок про те, що проект А краще, оскільки він має менший дисконтований період окупності.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.